7 tipov na netradičný výlet v okolí Spiša a Pienin počas augusta

67921573_486777342151292_6347030896830316544_n

V regióne severného Spiša a Pienin na všetky krásy prírody či histórie jeden deň nestačí. Aby ste posledný prázdninový mesiac využili naplno, prinášame vám sedem tipov na obvyklé a osvedčené aktivity pre všetky vekové kategórie, a tiež odporúčania pre unikátne zážitky.

 

  • Vysoká pec v Jakubanoch

Na území Slovenska sa nachádza najstaršia zachovaná vysoká pec v Uhorsku, ktorá zároveň nesie štatút najstaršej zrekonštruovanej vysokej pece v krajine. Je významnou pamiatkou z obdobia Uhorska a s výškou 9 metrov ju určite neprehliadnete.  Nájdete ju približne dva kilometre južne od obce Jakubany, pri potoku Jakubianka v lokalite pod „Kohutovkou“. V Jakubanoch bola vysoká pec činná v rokoch 1760 – 1870, kedy sa spracúvala železná ruda.

Pec je zároveň vstupnou bránou do Levočských vrchov, jej návštevu tak môžete spojiť aj s turistikou. Ak ale preferujete skôr nenáročnejšie aktivity, okolie pece je zrekonštruované a pripravené dopriať vám oddych. Posedieť si môžete pod dreveným prístreškom a v letných mesiacoch je toto prostredie ako stvorené na opekačku. Práve pod prístreškom je možné založiť oheň a opiecť si vaše obľúbené pochúťky, ktoré si môžete vychutnať s partiou priateľov a zažiť tak príjemný večer v neobyčajnom prostredí.

 

  • Čertova skala

Tento prírodný útvar nazývaný aj Skalná ihla v Chmeľnici je jednou z najzaujímavejších prírodných pamiatok nachádzajúcich sa v regióne severného Spiša a Pienin. Svedčí o tom aj záujem návštevníkov kraja, pre ktorých sa ihla stala vyhľadávanou a obľúbenou atrakciou. Skalná ihla je prírodným skalným útvarom čnejúcim z nivy rieky Poprad medzi obcami Chmeľnica a Hajtovka. Jej výška dosahuje viac ako desať metrov a je prístupná pešo alebo bicyklom zo spomínaných obcí.

Zaujímavou pamiatkou sa stala aj pre svoju históriu, ku ktorej sa viaže legendárna povesť. Práve vďaka nej ihla dostala pomenovanie Čertova skala. V časoch, keď šľachtic Ľubovenský staval Ľubovniansky hrad, na jeho úspešné dokončenie vraj zapredal svoju dušu diablovi. Keď bol hrad hotový, šľachtic svoje rozhodnutie oľutoval a šiel sa vyspovedať do kláštora. Diabla to tak rozhnevalo, že chcel hrad zničiť obrovskou skalou. Počas toho, ako skalu niesol, z kláštora zaznel zvon a skala mu vypadla na breh rieky Poprad. Odvtedy je známa ako Skalná ihla.

 

  • Nestville Taberna

Nestville Park je známy predovšetkým ako prvá expozícia liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel na Slovensku. Nachádza sa päť kilometrov západne od Starej Ľubovne, v dedinke Hniezdne. Moderná budova a technológie najnovšie oprášili tradíciu pivovarníctva v regióne a okrem liehovaru a čokoládovne v Nestville nájdete aj novootvorený pivovar s reštauráciou.

V Nestville Taberna spoznáte históriu a výrobu remeselného piva a ochutnáte nefiltrované a nepasterizované poctivé pivo varené z najkvalitnejších surovín – sladu, miestnej vody, chmeľu a pivovarských kvasníc. Skúsiť môžete čapovaný ležiak, tmavé pivo a pšeničný špeciál, ku ktorému pribudne originál v podobe ležiaku dozrievaného priamo v sudoch po whisky. K dobrému pivu neodmysliteľne patrí aj chutné jedlo ako hamburgery či steaky, o ktoré v Nestville nie je núdza a prinesie vám nezabudnuteľný kulinársky zážitok. Pivovar je otvorený počas pracovných dní od 10.00 do 22.00 hod., v piatok a v sobotu od 10.00 až do 2.00 hod. Taberna je zároveň ideálnym miestom pre rodinné udalosti ako svadby, oslavy a firemné párty s kapacitou pre 350 osôb.

 

 

  • Drevený kostolík v Hraničnom

V obci Hraničné v okrese Stará Ľubovňa sa nachádza národná kultúrna pamiatka – rímskokatolícky kostol zasvätený Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Tento klenot medzi slovenskými sakrálnymi stavbami bol postavený v rokoch 1785 – 1787 a v súčasnosti predstavuje najzápadnejšiu stavbu v súbore drevených kostolíkov Slovenska. Hlavný oltár pochádza ešte zo 17. storočia a je tvorený z polychromovanej drevorezby. Kostol dodnes slúži ako sakrálny priestor a zároveň je sprístupnený širokej verejnosti. Jeho návštevu je však potrebné vopred telefonicky dohodnúť.

 

  • Skalky pri Údole

Skalky pri Údole sú prírodnou pamiatkou nachádzajúcou sa pri obci Údol. Ide o skupinu ôsmich bradiel s výškou 3 až 13 metrov, ktoré sú súčasťou pieninského úseku bradlového pásma. Bradlovitá hora skál je viditeľná už z diaľky, keďže je viac-menej jediným vysokým útvarom v okolitom rovinatom teréne.

Ak ste nadšencom geológie a dávnych dôb, návštevu skaliek by ste určite nemali vynechať. Dajú sa tu totiž pozorovať amonity – vyhynutá skupina hlavonožcov s tvrdou vápenatou schránkou pripomínajúcou ulitu slimáka, ktoré žili v moriach do obdobia vrchnej kriedy. Toto územie sa tiež vyznačuje špecifickou a vzácnou vápnomilnou flórou.

Skalky pri Údole sú maloplošným chráneným územím, podliehajú preto štvrtému stupňu ochrany. Dostanete sa sem peši alebo na bicykli.

 

  • Jarabinský prielom

Ak hľadáte netradičné miesto a zároveň ste fanúšikom tiesňav a kaňonov, neveľké údolie potoka Malý Lipník nazývané Jarabinský prielom je pre vás ako stvorené. Táto prírodná rezervácia má charakter tiesňavy a kaňonu podľa toho, v ktorej časti sa práve nachádzate. Tiesňava má dĺžku takmer kilometer a šírku sto metrov, ktorá sa postupne zužuje. Zaujímavosťou je, že v okolí prielomu sa našli skamenelé amonity a lastúrniky z jurských čias, ktoré boli objavené hlavne v neďalekom kameňolome.

Prielom leží severne od obce Jarabina pri Starej Ľubovni a cesta k nemu je vhodná pre všetky vekové kategórie. Ide o nenáročnú turistiku, ktorá je vhodná aj pre menšie deti a nezaberie viac ako pol dňa. Túru môžete začať v obci Jarabina a od miestneho kostola sa vyberiete po modrej značke. Prídete tak do susednej obce Litmanová, z ktorej vedie poľná cesta smerom k miestnemu kameňolomu. Po ceste narazíte na odbočku k Jarabinskému prielomu.

 

  • Vysoké Skalky

Ak vás láka zdolať najvyšší vrch Pienin – Vysoké Skalky – musíte sa vydať na turistickú trasu vedúcu zo Stráňanského sedla, ktoré nájdete východne od obce Stráňany. Turistický chodník označený zelenou značkou vás dovedie až na sedlo pod Vysokými skalkami a odtiaľ k najvyššiemu vrchu. Tu si po stredne náročnej túre s trvaním približne tri hodiny užijete zaslúžený nádherný kruhový výhľad. Na vrchole sa nachádza bezpečnostným zábradlím ohradená vyhliadková plošina, z ktorej si môžete obzrieť slovenskú i poľskú stranu.

 

  • Bonus: Vlakom do Poľska

Ak vám naše tipy na tradičné i netradičné výlety nestačili a radi by ste sa rozhliadli aj po niečom inom, v tejto letnej sezóne sa po deviatich rokoch dočkalo obnovy vlakové spojenie Popradu s poľským kúpeľným mestom Muszyna. Dva regionálne rýchliky jazdia do 1. septembra dvakrát za deň v sobotu a v nedeľu. Zastavujú tiež v Kežmarku, Spišskej Belej, Podolínci, Starej Ľubovni a v Plavči. Turisti majú na železničnej stanici v Starej Ľubovni zároveň zabezpečené prípojné autobusy MHD, ktoré ich vyvezú až k Ľubovnianskemu hradu a späť. Príchody a odchody vlakov nájdete tu: https://www.slovakrail.sk/fileadmin/dokumenty/2019/2._zmena_GVD_2019/cp_2019_gvd2_zmena_muszyna.pdf.

 

Táto aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. 

Aktuálne články

X