Tri dôvody, prečo navštíviť Severný Spiš a jeden, prečo určite nie

Tri dôvody, prečo navštíviť Severný Spiš a jeden, prečo určite nie
21. augusta 2017 Mgr. Miroslava Dudová
Zdroj: Milan Bardún, 17. august 2017, www.bezmapy.com/preco-navstivit-severny-spis/

Prečo navštíviť Severný Spiš? Rozhodol som sa napísať presne tri dôvody, prečo áno a jeden, prečo nie. Strávil som tu pár aktívnych dni a vyskúšal veľa z toho, čo má tento región vo svojej ponuke. Ak by som to mal zhrnúť do jedného slova, určite by to bolo „znovuzrodenie“. Čistý vzduch, príroda, bicykel, hrady, zámky, historické mestá ako Kežmarok a skanzen. Jedna vec mi však pri mojej najbližšej návšteve bude brániť. Aká? Čítaj ďalej.

Prečo navštíviť Severný Spiš a Pieniny? Dávam ti tieto tri dôvody: 

1
V skanzene pod Ľubovnianskym hradom.

Lebo prídeš na to, že splavovať Dunajec je oveľa väčší relax, než latéčko v Eurovea. Latečko? Dunajec? Latečko? Dunajec? Latečko? Dunajec? Myslím, že to až taká dilema nie je. U mňa to bolo jasné hneď od začiatku. Aj keď moja intolerancia na laktózu už nie je tak extrémna ako kedysi, volím splavovanie Dunajca.

Máš na výber z dvoch možností – splavovanie na tradičnej plti s týpkom v tradičnom goralskom kroji, ktorý ti porozpráva o mníchoch z Červeného kláštora, alebo o trošku akčnejšiu aktivitu. Raftovanie. Ja som zvolil tradičné plte, nakoľko som krátko pred týmto výletom bol raftovať v Slovinsku na rieke Soča. Tak si hovorím, že opäť vyskúšam niečo nové.

2
Na plti opúšťame pltnicu Majere.

Lebo tvoje pľúca ostanú v šoku. Toľko čerstvého vzduchu si už ani nepamätajú.

Skoro som sa zadusil od toľkého čerstvého vzduchu. Už viem, čo znamená otrava kyslíkom. Kde sú všetky tie smogy? Ako tu dokážu ľudia vôbec žiť v takej čistote? Zaujímavosťou Severného Spiša a Pienin je, že tu majú vzduch, ktorý nieje vidieť. Kokso. Keď som si to fičal na prenajatom bajku cez Pieninský národný park priamo popri Dunajci, mal som pocit, že som sa znova narodil.

Les má rôzne vône v závislosti od toho, či prechádzam listnatým alebo ihličnatým pásmom. Bajk som si prenajal v Lesnici – už len ten názov naznačoval, čo ma čakalo potom. Les.

3
S Dunajcom za chrbtom.

Lebo stretneš neznámu princeznú na Ľubovnianskom hrade

Ľubovniansky hrad má za sebou veľmi zaujímavú legendu o bosorke, ktorá ho chcela zničiť, lebo bol postavený na jej pozemku. A keďže na svete neexistuje spravodlivosť, prišla o svoju moc. Ostal tu po nej obrovský balvan. Celú legendu o Ľubovnianskom hrade si prečítaj tu. Bosorka, nebosorka, dnes sa môžes po hrade prejsť aj so sprievodkyňou. Ak budeš mať šťastie, vyčekuješ túto neznámu princeznú, ktorá ti porozpráva o histórii hradu v dobových šatách. Kde si ich môžem vyskúšať? Hahaha.

4
Princezná na Ľubovnianskom hrade.

Jeden dôvod, prečo radšej ostať doma: Lebo tu možno budeš chcieť ostať.

Kto by nechcel ostať žiť na mieste, kde mu na obzore nezavadzajú komíny fabrík, vzduch tu vonia po lese a vo výhľade mi neprekážajú hrozné billboardy? Ak si typ človeka, čo sa rýchlo zamiluje (podobne ako ja), radšej sem ani nechoď a nepýtaj sa, prečo navštíviť Severný Spiš. Riziko toho, že tu ostaneš je extrémne vysoké.

5
Hrad Ľubovňa v pozadí. Pohľad zo skanzenu.