Čaro severného Spiša a Pienin objavili aj turisti z Japonska

Čaro severného Spiša a Pienin objavili aj turisti z Japonska
13. októbra 2016 Ing. Kristína Klimčáková

Krásy regiónu a Pieninského národného parku vyhľadávali najmä Slováci. Zahraniční dovolenkári však strávili v miestnych hoteloch viac nocí ako domáci. Na turistických chodníkoch bolo okrem slovenčiny počuť aj češtinu, angličtinu či japončinu. Miestne scenérie a tradície  zaujali aj cestovateľov zo severských krajín.

Najviac prenocovaní zaznamenali hotelieri v Kúpeľoch Červený Kláštor – Smerdžonka. Až 91,5% z ubytovaných hostí tvorili Slováci. Zvyšok Česi, Poliaci, Rakúšania, ale aj Američania či Japonci. „Región severného Spiša sa vyznačuje jedinečnou prírodou a architektúrou. Teší nás, že jeho zákutia, kultúra i tradície sú z roka na rok vyhľadávanejšie aj medzi exotickejšou klientelou. Je to dôkaz toho, že služby v regióne napredujú a s nimi aj atraktivita národného parku a celej oblasti. Každoročne si dávame záležať na tom, aby si na svoje prišli jednotlivci, ale aj celé rodiny,“ hodnotí sezónu Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie severný Spiš Pieniny.

Rastúci záujem o región potvrdzujú aj hotelieri z regiónu. Ich štatistiky tiež dokazujú, že domáca klientela tvorila značnú časť ubytovaných hostí. Tí zahraniční však v hoteloch na severnom Spiši a v Pieninách prenocovali dlhšie. Podľa údajov jedného z hotelov, bola priemerná dĺžka pobytu zahraničných hostí 9,7 nocí, domácich 3,5 nocí. Dovolenkári sa preukazovali aj nórskymi, fínskymi, estónskymi či thajskými pasmi. „Počas tohtoročného leta sme zorganizovali niekoľko atraktívnych podujatí, ktoré boli úzko späté s našimi tradíciami a kultúrou. Napríklad stretnutie Goralov, zraz cykloturistov, Ľubovniansky jarmok a mnohé ďalšie. Pozitívne ohlasy vyvolal aj návrat k výrobe čokolády a následné otvorenie čokolatérie v Hniezdnom,“ hovorí Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie severný Spiš Pieniny.

So sezónou je spokojné aj Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni. Medzi návštevníkmi dominovali opäť najmä Slováci. V auguste ich prišlo na hrad takmer 30 000. Nasledujú Poliaci a Česi. Od januára až do augusta tohto roku si spravilo výlet do Ľubovnianskeho múzea viac ako 140 000 ľudí. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje nárast o 14%.

ZDROJ a FOTO: OOCR Severný Spiš Pieniny