Regionálne produkty

Minerálne vody

Región severného Spiša a Pienin je mimoriadne bohatý na veľké množstvo minerálnych prameňov a z hlbín zeme ich na svetlo sveta na pomerne malom území vyviera vyše 80 s rôznymi liečebnými účinkami. Najznámejšie pramene na území sú od októbra 2014 spojené unikátnou turistickou trasou pod názvom „Cesta minerálnych prameňov“.

Prírodné liečivé zdroje v regióne pomáhajú pri ochoreniach pohybového aparátu, srdcovocievnych a duševných ochoreniach (Kúpele Vyšné Ružbachy liečivý zdroj Izabela), kožných ochoreniach (Kúpele Červený Kláštor liečivý zdroj Smerdžonka) až po liečenie duše známou vodou z mariánskeho pútnického miesta na hore Zvir v Litmanovej. Ochutnajte miestne minerálne vody Sulínku a Ľubovnianku. Priaznivé účinky týchto vôd sú známe už od 19.storočia. Sulínka pomáha najmä pri žalúdočných a črevných problémoch a Ľubovnianka je známa ako voda s najväčším obsahom magnézia na Slovensku.

Vedeli ste, že?

Sulínka sa už v 19.storočí vyvážala aj do USA a Kanady a ročne sa jej naplnilo vyše 800,000 litrových fliaš. Liečila sa ňou aj známa rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská známa ako Sissi, ktorá je aj na etikete fľaše tejto vody.

Čo vidieť a zažiť

000