Jedinečná omša v staroslovienčine na severnom Spiši

Jedinečná omša v staroslovienčine na severnom Spiši
26. júla 2018 Ing. Kristína Klimčáková

Sviatok svätého Cyrila a Metoda si veriaci na severnom Spiši už po dvadsiaty siedmy raz pripomenú Cyrilometodskými slávnosťami. Ich súčasťou bude svätá liturgia v staroslovienčine v Ľubovnianskom skanzene, 5. júla. Návštevníkom predstavia aj tradičné remeslá.

 

Región severného Spiša a Pienin je známy aj duchovným dedičstvom našich predkov. Pútnické miesto na hore Zvir, kde sa zjavila Panna Mária dvom dievčatkám, však nie je jediným lákadlom pre veriacich. „Súčasťou Ľubovnianskeho skanzenu, ktorý sa rozprestiera pod Hradom Ľubovňa, je aj nádherný drevený gréckokatolícky kostolík svätého Michala Archanjela. Pôvodne bol postavený v obci Matysová v roku 1833, no v roku 1979 bol so svojím inventárom premiestnený do expozície skanzenu. Od opätovného vysvätenia v roku 1991 sa v ňom pravidelne slúžia liturgie,“ prezradila Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš-Pieniny.

 

Staroslovienčina sa dodnes používa pri slávení pravoslávnych liturgií. Z miestnych kostolov tak okrem slovenčiny počuť i tento jazyk. Pre miestnych preto až taký výnimočný nie je, pre návštevníkov regiónu a Pieninského národného parku však áno. Svätú omšu bude celebrovať Otec ThLic. Pavol Tomko CSsR.

 

Cyrilometodské slávnosti, ktoré sa začnú už o deviatej hodine rannej, sa nebudú niesť len v znamení liturgie sa duchovna. Skanzen ožije aj ľudovými a tradičnými remeslami, ktoré dnes, žiaľ, už postupne vymierajú. „Každoročne ide o atraktívne aktivity najmä pre rodiny s deťmi. Súčasný životný štýl a moderné technológie úplne niektoré remeslá vytlačili z našich životov. Napríklad košikárstvo alebo drotárstvo. Pre mnohých je priam nemysliteľné, aby sa hrnce opravovali práve takýmto spôsobom,“ pokračuje Erika Šalatová.

 

Oblasť severného Spiša a Pienin preslávilo aj kováčstvo s tkáčstvom. „Spiš sa v 18. storočí stal  jednou z najdôležitejších plátenníckych oblastí na Slovensku. Tunajšie plátno bolo husté a trvanlivé. Dobrú povesť malo v Poľsku a Nemecku. Na severnom Spiši nachádzame  veľmi cenné a svojrázne tkaniny v Ružbachoch, Lackovej a v rusínskych obciach,“  dodáva Ing. Otília Barlíková z Ľubovnianskeho múzea. Keďže k remeslám a tradíciám patrí aj folklór, program slávností obohatí folklórna skupina Stoličnoho Džyvky a folklórny súbor Poľana. Cyrilometodské slávnosti potrvajú do 18.00hod.