Letná sezóna sa na severnom Spiši a v Pieninách postupne končí. Veselo

Letná sezóna sa na severnom Spiši a v Pieninách postupne končí. Veselo
2. októbra 2018 Ing. Kristína Klimčáková

Tohtoročné leto prialo milovníkom prírody, turistiky, histórie, a teda aj návštevníkom severného Spiša a Pienin. Počet slnečný dní vysoko prevyšoval tie so zamračenou oblohou, no napriek tomu je najvyšší čas rozlúčiť sa s letnou turistickou sezónou.

 

O tom, že na leto v Pieninách a na severnom Spiši budú mnohí spomínať ešte veľmi dlho, svedčí počet spokojných turistov nielen zo Slovenska, ale aj z exoticky znejúcich krajín. Splav Dunajca na pltiach a raftoch je už dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou letnej sezóny, no návštevníkov lákal aj hrad Ľubovňa, skanzen rozprestierajúci sa pod ním, liehovar, z ktorého pochádza prvá slovenská whisky v Hniezdnom, gastronómia Norberta Franka v Starej Ľubovni, Dom ľubovnianskeho mešťana a mnohé ďalšie atrakcie či destinácie.

 

Už počas najbližšieho víkendu sa v regióne severného Spiša a Pienin rozlúčia s letnou turistickou sezónou na viacerých miestach naraz. Pozitíva jesene, nielen dobré jedlo a burčiak, ponúkne napríklad 27. ročník Ľubovnianskeho jarmoku v Starej Ľubovni. Návštevníkom sľubuje bohatý kultúrny program a širokú paletu dobrôt i tradičných výrobkov.

 

 

V neďalekom Stredovekom vojenskom tábore zamávajú letu 30. septembra. Voľným vstupom a zábavnými aktivitami, ktoré dodnes voňajú históriou a skutočným životom rytiera. „K dispozícii bude návštevníkom napríklad aj najväčší katapult na území Slovenska. Zaujímavý je tiež stredoveký tenis a mini zoo, ktorá sa v areáli Stredovekého tábora nachádza,“ láka na návštevu Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

V ten istý deň sa areál skanzenu pod hradom Ľubovňa zmení na miesto s najvyššou koncentráciou poľovníkov na meter štvorcový. „Hubertove slávnosti patria k jeseni, a teda k ukončovaniu letnej turistickej sezóny v našom regióne. Súčasťou tohtoročných slávností bude napríklad tradičný sprievod, pasovanie lovca, či hádzanie flinty do žita,“ pokračuje Erika Šalatová.

 

S regiónom severného Spiša je úzko spojená aj tradícia liehovarníctva. Jeden z popredných producentov, GAS Familia, otvorí 29. septembra brány svojho závodu v Starej Ľubovni a oslávi tak 20. výročie existencie. Návštevníci si budú môcť prezrieť pálenicu, likérku či octáreň, ale tiež zistiť, ako sa spracováva ovocie do ovocných štiav. Z bohatého programu možno spomenúť Mira Jaroša, Adama Ďuricu, skupiny Heľenine oči a Sčamba. Najmenších poteší aj aj divadielko Cililing. Chýbať nebude ani let v balóne.