Malý Lipník s okolím očarili cyklistov

Malý Lipník s okolím očarili cyklistov
23. augusta 2017 Ing. Kristína Klimčáková

Prešov/Malý Lipník (21. august 2017) – Cyklopátranie Prešovským krajom sa v sobotu 19. augusta presunulo do Malého Lipníka. Malebné slovensko-poľské pohraničie v okolí rieky Poprad  prekvapilo cyklopátračov svojou rozmanitosťou a ideálnymi možnosťami pre relax na bicykli. Krásnu prírodu, výdatné pramene vody a málo frekventované  trasy si cyklisti doslova vychutnávali.

Zábavno-poznávacie cyklistické preteky Cyklopátrania Prešovským krajom zamierili tentoraz do oblasti, ktorá pre cyklistov nie je veľmi známa. Štart a cieľ bol  umiestnenýv Malom Lipníku (Chata u Financa). Odtiaľ sa cyklopátrači mohli vydať na 15 rôznych miest v okolí, ktoré boli kombináciou poznávania prírody, zaujímavostí miestnych obcí, prameňov a pamiatok. V ponuke súťažných miest nechýbala  ani poľská strana, kde cyklisti navštívili Muszynu a Zegiestow Zdroj. Súťažilo sa opäť prostredníctvom aplikácie Objavujme, v ktorej sa cyklisti lokalizovali na jednotlivých súťažných miestach . Tie si vyberali zo zoznamu 15 miest podľa vlastného výberu. K dispozícii mali mapu, aplikáciu Objavujme a 5-hodinový časový limit.

Aj tentoraz mohli cyklisti získať najviac bodov za lokalizáciu na najťažšie dostupných miestach, ktoré ponúkli krásne výhľady a skvelé zjazdy (vrch Osly, Sedlo Doštená). Oblasť je bohatá na minerálne pramene, k súťažným patrili Ščava v Legnave, prameň Sulínky v Sulíne, cestou si cyklisti vychutnali aj  pramene v Matysovej, pri Hraničnom a ďalšie.

Zoznam súťažných bodov:

2

1. Malý Lipník – Chrám sv. Kozmu a Damiána; 2. Turistická informačná tabuľa, Matysová; 3. Ľubovniansky hrad; 4. Osly – vrch; 5.Sedlo Doštená; 6. Prameň Sulínka; 7. Malá vodná elektráreň, Sulín; 8. Medzibrodie – chata; 9. Mníšek nad Popradom – cezhraničný most; 10. Penzión Irena, Żegiestów-Zdrój; 11. Chrám sv. Michala Archanjela, Starina; 12. Prameň Ščava, Legnava; 13.Legnava – Chata Mr. Broža; 14. Hrad (zrúcanina) Muszyna; 15. Záhrady zmyslov – Ogrody sensoryczne, Muszyna.

Spolu sa cyklopátrania zúčastnilo 50 pretekárov najmä z Košíc, Prešova, Stropkova, Medzilaboriec a z okresu Stará Ľubovňa. Absolútnym víťazom sa stal Martin Štefaňák (410 bodov), rodák z Malého Lipníka, ktorý žije v Prešove. Ako uviedol, prišiel spoznať rodný kraj a prekvapilo ho, koľko cyklistických možností ukrýva. Cyklisti na prvých troch priečkach získali medaily a ceny od SG Bicykle Prešov a KOCR Severovýchod SlovenskaVšetci cyklisti sú zaradení do záverečného žrebovania o bicykel Škoda, ktoré sa uskutoční 9. septembra po záverečnom Cyklopátraní v Prešove.

Okrem materiálov o turistických zaujímavostiach Prešovského kraja boli pripravené aj materiály o cezhraničnej spolupráci Slovenska a Poľska v rámci rozvoja a propagácie v programe cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.

3

VÝSLEDKY – Cyklopátranie Malý Lipník 19. 8. 2017:

Ženy do 60 rokov:
1. Lenka Karnižová ml. a Laura Janošková (220 bodov)

Ženy nad 60 rokov:
1. Lenka Karnižová a Patrícia Janošková Hnátová (220 bodov)

Ženy – sólo:
1. Želmíra Sekelová (280 bodov)
2. Renáta Ivančová (300 bodov – po limite)

Muži do 60 rokov:
1. Rastislav Kitík a Filip Kitík (305 bodov)
2. Tomáš Dubiel a Tomáš Hrebík (240 bodov)
Leonard Kukľa a Marek Hnatko ( 350 bodov – po limite)

Muži nad 60 rokov:
1. Lukáš Hudáček a Branislav Kocúr (360 bodov)
2. Eduard Lapišák a Ladislav Mulík (350 bodov)
3. Marek Bene a Ladislav Markušovský (330 bodov)

MIX do 60 rokov:
1. Cecília Sakarová a Jozef Sakara (330 bodov)
2. Soňa Bavolárová a Vlado Piskura (280 bodov)
3. Andrea Cehelská a Oto Tomáš (280 bodov)*

MIX nad 60 rokov:
1. Mária Halčinová a Ján Babiak (300 bodov)
2. Adriana Kazimirová a Daniel Kazimir (280 bodov)
3. Vanesa Brožováa Marcel Brož (190 bodov)

MUŽI sólo:
1. Martin Štefaňák (410 bodov)
2. Ivan Balaži (370 bodov)
3. Jozef Hudák (330 bodov)

* V prípade rovnosti bodov rozhodoval lepší čas.

4Martin Štefaňák (vpravo) – víťaz kategórie Muži – sólo a zároveň cyklista s najvyšším počtom bodov Cyklopátrania Malý Lipník.; vpravo riaditeľ KOCR SVS Martin Janoško.

5

6

Záverečné Cyklopátranie: 9. september – Prešov (Stará Dúbrava)

7

Ďakujeme sponzorom:  Škoda Autoservis Vranov n. TopľouBicykle SG PrešovBirellDobré zo SlovenskaLimoŠpes s. r. o

Originál článok aj s fotogalériou nájdete na stránke: http://www.severovychod.sk/aktuality/maly-lipnik-s-okolim-ocarili-cyklistov/