Prežite jarné prázdniny na severnom Spiši a Pieninách

Prežite jarné prázdniny na severnom Spiši a Pieninách
10. februára 2017 Ing. Kristína Klimčáková

Pieninský národný park je naším najmenším. Napriek tomu sa spoločne s regiónom severného Spiša vyznačuje nezameniteľnou atmosférou a jedinečným prírodným bohatstvom. Oblasť je pre rodiny s deťmi atraktívna počas celého roka, snehová nádielka praje v týchto dňoch aktivitám na svahu. Zregenerovať sa však môžete aj v kúpeľoch.

Jarných prázdnin sa tento rok ako prví dočkajú žiaci a študenti v Trnavskom, Nitrianskom a Bratislavskom kraji. Nasledovať ich budú deti z Banskobystrického, Trenčianskeho a Žilinského kraja. Ako poslední sú na rade školopovinní Slováci z východného Slovenska. Zorganizovať program počas prázdnin je pre každého rodiča výzvou. Región severného Spiša a Pienin však predstavuje ideálne miesto pre voľný čas.

Zimná turistika, biele svahy

Milovníci pešej turistiky majú k oblasti severného Spiša a Pieninskému národného parku blízky vzťah. Poskytuje totiž viac ako 200 kilometrov značených turistických chodníkov od skalných bral Pienin až po Ľubovniansku vrchovinu a Spišskú Maguru. Túry sú ľahké až stredne náročné. Turistická sezóna je síce oficiálne ukončená, no chodníky sú napriek tomu schodné. Najatraktívnejšia je trasa vedúca prielomom Dunajca s pohľadom na Tri koruny. Nemenej náročná je aj túra Jarabinským prielomom či Cesta minerálnych prameňov so zastávkami pri jednotlivých prameňoch. Nezameniteľnou atmosférou sa vyznačuje i mariánske pútnické miesto na hore Zvir nad Litmanovou, ktoré je ľahko dostupné aj v tomto ročnom období. Panna Mária sa tu zjavila dvom dievčatkám, v jednej z izieb malebného dreveného zrubu, ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesom. Vyznávači zimných športov počas jarných prázdnin ocenia upravené svahy lyžiarskych stredísk na Litmanovej, vo Vyšných Ružbachoch a v Ľubovnianskych Kúpeľoch. Priaznivci behu na bežkách môžu využiť upravené trate v srdci Pieninského národného parku. Samozrejmosťou je následný oddych vo wellness centrách so saunami, bazénmi a fitness.

Prázdninujúci rodičia môžu svoje telo s mysľou zregenerovať aj počas kúpeľných procedúr v jedinečných kúpeľoch v Červenom Kláštore. Liečivý prameň vyhľadávajú ľudia s kožnými ťažkosťami. Voda v kúpeľoch regiónu severného Spiša a Pienin má blahodarné účinky aj na pohybové a tráviace ústrojenstvo či nervové choroby. Vďaka čistému ovzdušiu sa v klimatických kúpeľoch liečia taktiež choroby dýchacích ciest, duševné a onkologické choroby, pooperačné stavy štítnej žľazy a choroby z povolania.

cesta_bežkovanie

Maškrtné jazýčky

Prázdninujúcu dušu určite pohladí aj návšteva prvej čokoládovne na východnom Slovensku, ktorá nadviazala na čokoládovú históriu našich predkov. Situovaná je v Hniezdnom, neďaleko liehovaru, v ktorom sa vyrába prvá slovenská whisky. Tradičné jedlo regiónu si môžete vychutnať aj v kráľovskom meste Stará Ľubovňa, v tamojšom salaši, ktorý preslávili domáce halušky a pirohy. Lahodné jedlo ľahšie strávite počas nenáročného výstupu na kopce v okolí obce Lechnica, z ktorej je najkrajší výhľad na Tri koruny alebo počas prechádzky najstaršou obcou Pienin, Lesnicou.

14915400_349849615375954_6132016588836117121_n

Milovníci histórie určite nevynechajú návštevu Hradu Ľubovňa a skanzenu pod ním, Domu ľubovnianskeho mešťana a expozíciu tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva v Hniezdnom.

Hrad_Zima

ZDROJ a FOTO: OOCR Severný Spiš Pieniny