Región severného Spiša a Pienin je najlepší. Rozhodla odborná porota.

Región severného Spiša a Pienin je najlepší. Rozhodla odborná porota.
26. februára 2018 Ing. Kristína Klimčáková

Hlasujúci aj tento rok vybrali naj osobnosti, zariadenia, zamestnancov a produkty, ktoré prispievajú k rozvoju cestovného ruchu v Prešovskom kraji. Vyhlasovateľom ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja je Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Región severného Spiša a Pienin ocenili ľudia hneď v štyroch kategóriách.

 

Do hlasovania sa okrem odbornej poroty mohla zapojiť aj verejnosť, a to prostredníctvom online ankety. Udeľovanie cien sa uskutočnilo 25. januára na medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave. Región severného Spiša a Pienin uspel vďaka Singletrailom v Lechnici, NAJ reštauráciou sa stal Salaš u Franka v Starej Ľubovni. NAJ zamestnancom je Milan Sipko, vrchný čašník v  reštaurácii Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka, NAJ produktom sa stala videopozvánka Osudy vpísané v dreve. „Jednotlivé ocenenia neberieme ako samozrejmosť, ale ako znak toho, že svedomitá práca prináša svoje ovocie. V našom regióne sa snažíme neustále zlepšovať nielen služby v oblasti gastronómie a ubytovania. Chceme, aby sme boli pre návštevníka ideálnou destináciou, ktorá poskytuje nielen nezameniteľné prírodné krásy, ale aj možnosti na aktívny oddych podčiarknutý profesionálnym prístupom,“ povedala o výsledku hlasovania Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

Adrenalínové chodníky určené horským cyklistom ocenila odborná porota. Singletraily v Lechnici si však získavajú popularitu aj za hranicami regiónu a kraja. „Cyklochodníky boli oficiálne sprístupnené v roku 2017. V súčasnosti ich tvoria dve trate, s dĺžkou deväť a päť kilometrov. Singletraily zatraktívnili medzi cyklistami nielen samotné Pieniny, ale aj obec Lechnica. Počet prenocovaní v nej stúpol vďaka nim dvojnásobne. Prostredníctvom Singletrailov v Lechnici sa o regióne píše už aj v Luxembursku, Švédsku a Amerike,“ hovorí o predmete ocenenia Erika Šalatová.

Hlasujúca verejnosť v online ankete ocenila tradičnú kuchyňu Salaša u Franka. Ten je obľúbenou reštauráciou nielen ľudí, ktorí prechádzajú hlavným ťahom medzi Starou Ľubovňou a Popradom, ale aj medzi členmi štátnych návštev a diplomatov. V gastronómii sa uznania dočkal aj Milan Sipko. Stal sa NAJ zamestnancom. Vzorne sa stará nielen o svoju rodinu, ale úctivo a profesionálne pristupuje aj k zákazníkom kúpeľnej reštaurácie, v ktorej zastáva pozíciu vrchného čašníka.

Blízky vzťah k svojmu rodisku, jeho krásam a dedičstvu vyjadrili žiaci SOŠ Jarmočná v  Starej Ľubovni. Ich video Osudy vpísané v dreve o skanzene pod hradom Ľubovňa ocenili hlasujúci v kategórii NAJ produkt cestovného ruchu. Snahu o popularizáciu skanzenu si všimol dokonca aj minister dopravy a výstavby. „Každé jedno ocenenie si vážime a tešíme sa z neho. Blahoželám všetkým laureátom, žiakom študijného odboru hotelová akadémia ďakujeme za citlivé spracovanie odkazu našich predkov modernou formou. Urobíme všetko pre to, aby sme víťazstvo v kategóriách obhájili aj budúci rok,“ dodáva Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.