Severný Spiš s Pieninami láka ľudí z celého sveta. Rastie počet turistov z Pobaltia

Severný Spiš s Pieninami láka ľudí z celého sveta. Rastie počet turistov z Pobaltia
15. novembra 2017 Ing. Kristína Klimčáková

Letná sezóna sa v najmenšom národnom parku Slovenska a v regióne severného Spiša skončila v polovici októbra. Prevádzkovatelia ubytovacích zariadení a podnikatelia v cestovnom ruchu si sezónu pochvaľujú. Zvýšený záujem o Pieniny mali nielen Slováci, ale aj turisti z Pobaltia.

 

Od mája do októbra zaznamenali najviac návštevníkov na hrade Ľubovňa a v tamojšom múzeu. Presne 151 438. Je to o takmer päťtisíc viac ako v rovnakom sledovanom období minulého roka. Tradične sa na hrad, v ktorom bol väznený Móric Beňovský, prišli pozrieť najmä Slováci. Nasledovaní Poliakmi a Čechmi. „Ľubovniansky hrad je už dlhoročne zárukou úspechu a spokojnosti. Predurčené to má svojou strategickou polohou a majestátnosťou. Teší nás, že záujmu turistov sa teší aj skanzen ležiaci pod hradom, Nestville park v Hniezdnom, Stredoveký vojenský tábor, či Dom ľubovnianskeho mešťana,“ povedala Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

O regióne severného Spiša sa hovorí, že jeden deň na spoznanie všetkého čo ponúka, nestačí. Aj preto sa počet prenocovaní v niektorých zariadeniach oproti minulému roku zvýšil stopercentne. Turisti vyhľadávali nocľah najmä v tamojších kúpeľoch v Červenom Kláštore a Lesnici. „V oboch prípadoch ide o strategické body. Lesnica je ideálnym miestom, z ktorého sa možno vydať na pešiu túru alebo cykloturistiku a zároveň je miestom, kde sa končí splav na pltiach a raftoch po Dunajci. Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka poskytujú ideálnu starostlivosť nielen o telo, ale aj ducha, s výhľadom na dych vyrážajúce Tri koruny,“ pokračuje Erika Šalatová.

Počas minuloročnej sezóny prekvapili domácich turisti z Izraela, Japonska či Thajska. Tí sa do Pienin a na severný Spiš vrátili aj tento rok. „Je to dôkaz toho, že služby v regióne napredujú a s nimi aj atraktivita národného parku a celej oblasti. Každoročne si dávame záležať na tom, aby si na svoje prišli jednotlivci, ale aj celé rodiny,“ hodnotí sezónu Ing. Erika Šalatová. Podľa jej slov sa tento rok zvýšil záujem o tento kút Slovenska najmä medzi návštevníkmi z Litvy a Lotyšska. Medzi exotických návštevníkov možno zaradiť turistov z Austrálie, Saudskej Arábie, Kórey či Argentíny. Samozrejmosťou sú aj turisti s americkým, nemeckým i anglickým pasom. Domáci svojou pohostinnosťou a dobrosrdečnosťou vítajú všetky národnosti, bez rozdielu. „Aj preto sme v rámci tohtoročného Ľubovnianskeho jarmoku koncipovali program so zreteľom na rozmanitosť národností, ktoré v našom regióne žijú a pravidelne nás navštevujú,“ dodáva Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie Severný Spiš – Pieniny.

hrad do clanku

Od Dalibora (13)cerveny-klastor-smerdzonka