Svetový deň psoriázy s unikátom v Pieninách

Svetový deň psoriázy s unikátom v Pieninách
12. októbra 2017 Ing. Kristína Klimčáková

Akékoľvek kožné ochorenie je pre pacienta nepríjemné aj z hľadiska socializácie sa. Predsudky a nedostatok informácií vyvolávajú nevhodné reakcie okolia. Psoriáza pritom nákazlivá nie je a postihnutí ľudia sú plnohodnotnými členmi spoločnosti. Poukázať na to má aj tento rok Svetový deň psoriázy. Tomu je venovaný Jesenný deň otvorených dverí v KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka, a to už o týždeň skôr, 22. októbra.

 

Dnes vieme, že psoriatik môže žiť normálnym životom aj napriek tomu, že lupienka, ako sa ochoreniu tiež hovorí, je nepríjemná. Na Slovensku ňou trpí viac ako 200-tisíc ľudí. V malebných kúpeľoch pod Tromi korunami v Pieninách sa psoriatici stretnú týždeň pred oficiálnym svetovým dňom. Jesenný deň otvorených dverí je však určený nielen im, ale tiež širokej verejnosti. K dispozícii budú mať návštevníci unikátnu procedúru, ktorá je jedinečná v širokom okolí. „Ide o vonkajšiu Kneipp terapiu a balančný chodník. Kneipp terapia je vodoliečebná otužovacia procedúra založená na pôsobení rozdielu tepla a chladu. Prechod cez vodu plynule nadväzuje na balančný chodník. Účinok chôdze na boso po rôznych druhoch povrchu spočíva v stimulácii receptorov (nervových zakončení) chodidla a následnej reflexnej reakcii svalov celého tela,“ prezradil marketingový manažér kúpeľov Ing. Vladimír Šmída.

Počas dňa otvorených dverí budú návštevníkom kúpeľov k dispozícii lekári vo dvoch tamojších ambulanciách – kožnej a pľúcnej. Konzultácie a vyšetrenia budú bezplatné, a to počas celého dňa. Lákavá je aj celková analýza ľudského tela, teda percentuálne meranie telesného tuku, obsahu vody v tele, podielu minerálov či objemu oxidu uhoľnatého vo výdychu fajčiarov a pod. Súčasťou bude aj vyšetrenie materských znamienok. Návštevníci taktiež môžu využiť výnimočnú 30% zľavu na liečebné a relaxačné procedúry.

V popoludňajších hodinách sa môžu ľudia v priestoroch Domu zdravia zúčastniť semináru Sociálna ABECEDA pre atopikov a psoriatikov s PhDr. Renátou Rusinkovou. Ten poskytne možnosť nadobudnúť informácie o tom, ako možno získať podporu zo strany štátu. „Región severného Spiša a Pienin poskytuje niekoľko možností pre aktívnu liečbu a rekreáciu. Naše jedinečné kúpele nemusia byť jedinou zastávkou. Pobyt v nich možno spojiť s nenáročnou turistikou po Ceste minerálnych prameňov či s duchovnou obnovou na hore Zvir, ktorá je pútnickým miestom. Nemožno opomenúť ani čistý vzduch, ktorý má tiež blahodarné účinky na zdravie človeka,“ dodáva Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

21551959_1436411053078727_6294428165132416597_o