Trail of Mineral Springs

The project of revitalization of mineral springs

The region of Northern Spiš and Pieniny has a great potential in the regional development of tourism, included in many plans (PHSR) of cities and villages defined as a sector with the potential to create jobs in future.

There is no heavy industry in the region and only a few manufacturers operate here. We strive to turn this apparent disadvantage within the Regional Tourism Organization of NORTHERN SPIŠ – PIENINY (RTO) into an advantage by a continuous building up the brand “The healthiest region of Slovakia”.

Unique natural wealth

Cesta minerálnych prameňov poukazuje na jedinečné prírodné bohatstvo, ktoré tento región má a bude tvoriť jeden z pilierov rozvoja cestovného ruchu. Rozvoj turizmu založeného na poznávaní minerálnych prameňov bude prínosom pre jednotlivé obce pri budovaní ich imidžu.

Essential pillars we want to focus on

Clean environment

According to several measurements, the cleanest air in Slovakia is in our region.

Location

The region between two national parks (TANAP, PIENAP)

Medical herbs

Medical herbs and their collection come from the tradition of monks

Trail of Mineral Springs

Kneipp therapy

Sebastian Kneipp, known as a “water doctor” as well, was German priest (1821 – 1897) who discovered a therapeutic power of water on his own body. He suffered from tuberculosis and his health state was really serious, therefore even doctors were giving up any hopes. He used to cure himself in a mean time with cold baths in the Danube.

By that time, based on his knowledge and experiences, he developed a complex natural therapeutic method using the therapeutic energy of water. Even nowadays, his methods are considered to be very efficient and not demanding at the same time, because they help to harden the body, reduce stress and positively affect the human body and help to cure many diseases.

Where are the mineral springs located?

Bajerovce

Spring Voňačka

N49.20773° E20.79072°
N49°12.464′ E20°47.443′

Kúpele Červený Kláštor

Spring Ščava

N49.29607° E20.62061°
N49°17.764′ E20°37.236′

Bajerovce

Spring Smerdžonka

N49.39945° E20.41602°
N49°23.967′ E20°24.961′

Sulín

Spring Sulínka

N49.36099° E20.78188°
N49°21.659′ E20°46.913′

Ľubovnianske kúpele

Spring Andrej

N49.26235° E20.72866°
N49°15.741′ E20°43.719′

Lacková

Spring under The Calvary

N49.30362° E20.59628°
N49°18.217′ E20°35.777′

Litmanová

The Spring of St. John the Baptist

N49.3925° E20.63348°
N49°23.55′ E20°38.009′

Legnava

Spring Ščava

N49.33381° E20.84436°
N49°20.029′ E20°50.662′

Hniezdne

Spring Švabľovka

N49.28887° E20.62723°
N49°17.332′ E20°37.634′

Vyšné Ružbachy

The Spring of Love and The Spring of OblivionIt

N49.3051° E20.55522°
N49°18.306′ E20°33.313′

Hraničné

Spring Ščava

N49.37626° E20.69924°
N49°22.576′ E20°41.954′

Informácie o projekte

Región severného Spiša a Pienin je bohatý na množstvo minerálnych prameňov, ktoré majú priaznivé účinky na rôzne časti ľudského organizmu a sú veľmi prospešné pri liečení viacerých chorôb. Jedná sa o známejšie pramene ako napr. prameň Ľubovnianka s najvyšším obsahom Mg na Slovensku, prameň Sulínka s využitím pri liečení žalúdočných problémov, či pramene vo Vyšných Ružbachoch, ktoré priaznivo pôsobia na liečenie srdcovo – cievnych ochorení. Mnohé pramene sú však známe len miestnym obyvateľom a široká verejnosť o nich často ani netuší. Výver vody a okolie prameňov sú často v dezolátnom stave a vyžadujú si úpravy, ktoré by ich skultúrnili a ukázali tak ich hodnotu ľuďom.

Na druhej strane Švajčiarsko je krajinou, ktorá je dlhodobo známa svojim uvedomelým prístupom k trvalo udržateľnému rozvoju cestovného ruchu, ochrane prírodného bohatstva a jeho cieľavedomou propagáciou vo svete. Pevné partnerstvo a know–how švajčiarskeho partnera je potrebné na to, aby sme dokázali pretaviť ich skúsenosti s ekologickým a trvalo udržateľným cestovným ruchom aj na územie Severného Spiša a Pienin pri budovaní produktov cestovného ruchu. S ich pomocou chceme v rámci dlhodobej stratégie primäť k spolupráci samosprávy i podnikateľov, aby spoločne pomohli budovať silný a konkurencie schopný región. Najširšou cieľovou skupinou projektu sú okrem miestneho obyvateľstva turisti a návštevníci regiónu a ľudia so zdravotnými problémami.

Cieľom projektu je, na základe stabilného partnerstva a spolupráce, vytvoriť koncepciu rozvoja ekologického a zdravotného CR a zrealizovať prvý praktický krok v tomto smere a síce vytvorenie náučného turistického chodníka s budúcou možnosťou využitia na cyklotrasy nazvaného „Cesta minerálnych prameňov“ (CMP). Vďaka výberu minerálnych prameňov, prevažne v blízkosti intravilánov obcí, je navrhovaná cesta vhodná a dostupná pre všetky vekové kategórie. Návštevníci prichádzajúci do regiónu majú možnosť spoznávať jeho históriu, kultúru, prírodné krásy, ako aj duchovný život, pričom bohatstvo minerálnych prameňov je dosiaľ neobjavené.

CMP poukazuje na jedinečné prírodné bohatstvo, ktoré tento región má a bude tvoriť jeden z pilierov rozvoja cestovného ruchu. Rozvoj turizmu založeného na poznávaní minerálnych prameňov bude prínosom pre jednotlivé obce pri budovaní ich imidžu, pre ich obyvateľstvo a miestnych podnikateľov, napr. v rozšírení možnosti rozvoja agroturistiky, stravovacích a ubytovacích služieb a pod. Pre mnohých obyvateľov to môže byť zároveň príležitosť, ako v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti (15,71 % – 2013) získať dôstojnú prácu, stať sa opäť prospešným pre komunitu a zároveň napomáhať rozvoju a pozitívnej propagácii svojej obce a regiónu. Myšlienka projektu vychádza z už spracovanej SWOT analýzy a dotazníkového prieskumu medzi návštevníkmi regiónu a miestnym obyvateľstvom.

Samotnej realizácii projektu v teréne predchádzali

  • Vzájomné stretnutia so švajčiarským partnerom, výmena skúsenosti a know-how.
    Švajčiarskí experti prípravili pre slovenskú stranu tréning rozvoja turizmu a vypracovali štúdiu rozvoja ekologického CR.
  • Ďalší krok bola samotná realizácia CMP v teréne (drobná revitalizácia prameňov a ich okolia, osadenie altánkov a infotabúľ, do ktorej sa zapojili aj dobrovoľníci z dotknutých obcí.
  • Vyznačenie turistickej trasy v teréne.
  • Záverečnou aktivitou bolo oficiálne otvorenie CMP a jej propagácia.
  • Súčasťou priebehu projektu bola aj mediálna propagácia (internet, TV, rozhlas a printové média) a zaradenie CMP do ponuky produktov OOCR, cestovných kancelárií a informačných centier.

 

Projekt má vysoký predpoklad udržateľnosti vďaka spolupráci až 11 obcí, ktoré nám dali súhlas s realizáciou projektu. Pridanou hodnotou je, v dvoch obciach (obec Lacková a obec Vyšné Ružbachy), upravenie odtoku minerálnej vody vhodným spôsobom (vybudovaním bazénikov) na tzv.Kniepp terapiu (prekrvenie horných, príp.dolných končatín ponorením v minerálnej vode), ktorá sa odporúča ako doplnková terapia pri rôznych ochoreniach a pri otužovaní tela. Treba zdôrazniť aj dôležitosť navrhovanej CMP z hľadiska medzinárodného rozvoja turizmu, keďže leží v prihraničnom regióne s Poľskom; obce Č.Kláštor, Legnava a Hraničné tvoria významné turistické koridory aj do budúcnosti.

Ciele projektu

  • Hlavným cieľom je vytvoriť stabilné partnerstvo so švajčiarskou organizáciou v oblasti rozvoja cestovného ruchu. Okrem výmeny know-how vznikla aj na Slovensku jedinečná, turistická trasa zameraná na spoznávanie minerálnych prameňov a ich liečebných vlastností.
  • Prehĺbenie spolupráce medzi 11 obcami a OOCR Severný Spiš-Pieniny.
  • Rozvoj trvalo udržateľného prírodného turizmu v regióne.
  • Revitalizácia okolia 12 minerálnych prameňov v 11 obciach.
  • Vytvorenie novej turistickej trasy – značená turistická trasa „Cesta minerálnych prameňov“ s vlastným logom a možnosťou rozšírenia v budúcnosti.
  • Koncept rozvoja ekologického CR (zdravie a príroda).
  • Poskytnutie a rozvoj know-how so švajčiarskym partnerom.
  • Analýza, riziká, možnosti a príležitosti pre ekologický CR v regióne.

Kneippova terapia

Základom celého ozdravného programu je päť liečebných zásad:
  • Vodná terapia – liečivá sila vody
  • Pohyb na zdravom vzduchu
  • Liečivé byliny
  • Zdravá výživa
  • Usporiadaný spôsob života

 

Kneipp bol presvedčený, že týchto päť zásad by mal človek dodržiavať, aby bol schopný žiť zdravo, plnohodnotne v súlade s prírodou a tieto zásady pomáhajú pri liečení mnohých ochorení, ktorými trpelo veľké množstvo ľudí. Už počas svojho života sa stal jedným z najviac vyhľadávaných liečiteľov a svojimi liečebnými postupmi vyliečil desaťtisíce ľudí, trpiacich na mnohé choroby a neduhy. Popri vodoliečbe bola najvýznamnejším pilierom Kneippovej terapie správna životospráva a zdravá výživa, nie je zástancom prísnych redukčných diét. Práve naopak. Jesť podľa neho znamená jesť uvedomelo, v žiadnom prípade nie asketicky. Na prvom mieste je primeraný pôžitok z jedla a blahodarný účinok pre organizmus. Každý musí nájsť svoju mieru. Ako hovorieval sám Kneipp: „Keď si uvedomíš, že si najedený, tak už si toho zjedol príliš mnoho!“

Liečenie vodou – vodná terapia

Liečba založená na pôsobení teplotného rozdielu (tepla a chladu). Do chladnej vody, by sme mali vstupovať s rozohriatým organizmom, nie keď nám je chladno! Chodenie v chladnej vode spôsobuje výmenu tepla medzi rozohriatým organizmom a studenou vodou, čo dráždi termoreceptory, čo sa prejavuje pocitom uvoľnenia. Terapia priaznivo pôsobí na látkovú výmenu, zlepšuje krvný obeh, prispieva k otužovaniu organizmu a napomáha odbúravať stres. V studenej vode vydržíme čo najdlhšie, kráčame v nej „ako bocian“ (nohy dvíhame čo najvyššie, aby sa nám dobre prekrvili), potom nohy osušíme a telo následne opäť zahrejeme rýchlou chôdzou, alebo cvičením.
Liečenie vodou sám Kneipp rozdelil do kategórii a patria sem najmä:

  • omývanie,
  • polievanie a ostrekovanie,
  • ovínanie, obkladanie, obklady a zábaly,
  • kúpele,
  • naparovanie.
Známe sú aj jeho prostriedky na otužovanie organizmu:
  • chodenie naboso,
  • chodenie v mokrej tráve,
  • chodenie po mokrých kameňoch,
  • chodenie v čerstvo napadanom snehu,
  • chodenie v studenej vode,
  • studený kúpeľ ramien a nôh,
  • polievanie kolien (spolu s horným polievaním, alebo bez neho).

PROJECT INFORMATION

The region of Northern Spiš and Pieniny is rich in many mineral springs having a beneficial effect on different parts of a human body and are very prosperous in healing many diseases. They are the most well-known springs, such as Ľubovnianka Spring with the highest Magnesium (Mg) content in Slovakia, Sulinka Spring used to heal gastric problems, or springs in VyšnéRužbachy beneficially affecting the treatment of cardiovascular diseases. However, many springs are well-known to the locals only, whereas there is no significant knowledgeof them within thewide public. The surrounding of springs is usually damaged and needs to be reconstructed to make a decent place and show their true value to others.

On the other hand, Switzerland is a country well-known for its long-term conscious approach towards sustainable tourism development, natural wealth protection and its purposeful promotion in the world. Rigid partnership and a know-how of Swiss partner are necessary in order to be able to make their experience along with ecological and sustainable tourism come true within the conditions and territory of the Northern Spiš and Pieniny in creating the products of tourism. With their assistance, we want to lead the self-government bodies and entrepreneurs towards the cooperation to build strong and competitive region within the long-term cooperation with our partner. Tourists and visitors of the region, people suffering from health issues, as well as the local inhabitants, is the widest target group of the project.

The goal of the project, based on stable partnership and cooperation, is to create the concept of the development of ecological and health tourism and realize the first practical step – building the hiking trail that could be possibly used as a bike-trail “Trail of Mineral Springs” (TMS) in the future. With a great selection of mineral springs, mostly close to the village residential areas, the trail is suggested to be built and available for all age groups. Visitors coming to the region can easily know its history, culture, natural beauties, as well as the spiritual life, whereas the wealth of mineral springs has not been discovered yet.

TMS presents the unique natural wealth of this region and is one of the pillars of tourism development. Tourism development based on knowing the mineral springs will be a contribution to building an image of all villages, their inhabitants and local entrepreneurs, e.g. expanding the possibilities of the development of agro-tourism, catering and accommodation facilities, etc. For local inhabitants, it can be a unique opportunity to find a decent job in the region with a high unemployment rate (15,71 % – 2013), become beneficial for the community and assists the development and positive promotion of his/her village and region. The idea of the project comes out of the elaborated SWOT analysis and a questionnaire survey of region visitors and the local population.

The realization of the project itself had been preceded by the following events

  • Bilateral meetings with a Swiss partner, exchange of knowledge and know-how.
  • Swiss experts prepared the training of tourism development for their Slovak partner and elaborated the study of the development of ecological tourism.
  • Execution of TMS in terrain was the next step (minor revitalization of springs and their surroundings, setting the shelters and information boards), some local volunteers joined the activity.
  • Marking the touristic trail in terrain.
  • Final activity of the official opening of TMS and its promotion.
  • Media promotion (Internet, TV, radio and print media) and classifying TMS into the product offer of RTO, travel agencies and information centerswaspart of the project process.

There is a high probability of the project sustainability due to the cooperation of 11 villages agreeing on the project execution. Two villages (Lacková and VyšnéRužbachy) have added the value of a project as they reconstructed the drain of mineral water properly (building small pools) into the so-called Kneipp therapy (improving the blood flow of upper or lower limbs by dipping into mineral water) that is advised as a supplementary therapy in case of various diseases and body frost-hardening. There is a significant importance of suggested TMS in terms of international tourism development as it is located in the region bordering with Poland; villages ČervenýKláštor, Legnava,andHraničné make significant touristic corridors even into the future.

Project goals

  • The main goal is to create a stable partnership with Swiss organization in the field of tourism development. Besides the know-how, there has been a unique touristic trail created in Slovakia that is focused on the exploration of mineral springs and their therapeutic features.
  • Improvement of the cooperation between 11 villages and RTO Northern Spiš-Pieniny.
  • Development of sustainable nature tourism in the region.
  • Revitalization of the vicinity of12 mineral springs in 11 villages.
  • Creation of new touristic trail – marked touristic track “Trail of Mineral Springs” with its own logo and possibility to expand in the future.
  • Concept of the development of ecological tourism (health and nature).
  • Providing and development of know-how with Swiss partner.
  • Analysis, risks, possibilities,and opportunities for ecological tourism in the region.

Kneipp therapy

Five essential therapeutic principles of the whole medical program:
  • Water therapy – the therapeutic power of water
  • Fresh-air walks
  • Medical herbs
  • Healthy nutrition
  • Healthy lifestyle

Kneipp was confident that a man should keep these five principles to live a healthy life in accordance with nature and these principles help to cure many diseases numbers of people suffer. During his life, he became one of the most successful healers as he healed ten thousands of people suffering from many diseases and ailments by his healing procedures. Along with hydrotherapy, the most significant pillar of Kneipp’s therapy was a healthy lifestyle and nutrition, he is not a supporter of strict reduction diets. He thinks differently. He supports the eating habits consciously, not ascetically. Primarily, we should mostly care about the enjoyment of eating and beneficial effect on our organism. Everybody ought to find his/her own standard. As Kneipp used to say: “If you realize you are full, you ate too much!”

Hydrotherapy

Therapy based on the effect of the temperature difference (warm and cold). We should enter a cold water with a warm body, not when we feel cold! Walking in cold water causes the heat exchange between the warm body and cold water what irritates thermo-sensors causing that we feel relaxed. Therapy is positively influencing metabolism, improving blood circulation, helps to harden the organism and reduces stress.

We try to stay in a cold water as long as we can, walk “as a stork” (lift your legs as high as possible to reach good blood circulation), dry your legs up and warm your body with a quick walk or exercise.

Kneipp categorized the hydrotherapy as follows:
  • washing,
  • pouring and watering,
  • wrapping, covering, covers and wraps,
  • bath,
  • steaming.
His means of the body hardening are well known:
  • bare-feet walking,
  • wet grass walking,
  • wet stones walking,
  • fresh snow walking,
  • cold water walking,
  • cold bath of your shoulders and legs,
  • watering your knees (along with watering the upper parts, or without it).