Augustové dni prinesú množstvo kultúrnych podujatí

Featured image for 'Odpustov� popoludnie v Novej �ubovni'

Pred nami je druhá polovica letných prázdnin a s nimi aj množstvo zaujímavých podujatí určených pre všetky vekové kategórie. Predstavujeme vám niekoľko tipov ako príjemne stráviť letné augustové dni v regióne severného Spiša a Pienin, ktorý okrem nádhernej prírody a množstva turistických aktivít ponúka svojim návštevníkom aj príležitosť na bohaté kultúrne a spoločenské vyžitie.

Prvá augustová nedeľa sa bude niesť v duchu jazdeckého umenia a znamenitej zábavy pre milovníkov koní. Nezisková organizácia Ochrana prírody a našich zvykov v spolupráci s Nestville Parkom usporiadajú 2. augusta 2020 I. ročník podujatia s názvom „Divoké sedlo“, ktorého cieľom je vytvoriť tradíciu stretávania sa všetkých nadšencov, chovateľov i majiteľov koní. V ten istý deň si v Stredovekom tábore môžete so svojimi deťmi pozrieť bábkové divadlo „O malom nervóznom prasiatku“ a rôznych dobrodružstvách z gazdovského dvora.

Nasledujúci víkend sa v Stredovekom tábore počas popoludnia pre deti opäť odohrá bábkové divadlo na motívy klasickej rozprávky „Popolvár najväčší na svete“ s netradičnými bábkami, otáčacou scénou a krásnymi pesničkami. Od 13. až  do 16. augusta sa v tábore ukážu aj žoldnieri stredoveku – skupina Cohors z Prešova, ktorá bude predvádzať svoj bojový a šermiarsky kumšt počas celých týchto štyroch dní. Aj tento rok (14. až 15. augusta) sa uskutoční komunitný festival súčasného divadla a umenia UM UM s názvom „Slávnosť poletia na Oslom vrchu“ na tému „Hrdinovia zelených hraníc: Slováci, Poliaci, Maďari a Stará Ľubovňa“. Na hrade Ľubovňa budú prebiehať stredoveké hradné slávnosti „Stať sa kráľom alebo nie?“. Piatkový večer bude spojený s nočnou prehliadkou hradu, hlavným programom ktorého je piesková šou o živote Stanislava Heraklia Ľubomirskeho. V priebehu dní 15. a 16. augusta sa v areáli Nestville Parku uskutoční aj ďalšie „Rozprávkové leto“ určené pre všetky zvedavé  a hravé deti.

Predposledný augustový víkend (21. – 23. august 2020) sa môžu malí i veľkí nadšenci cyklistiky tešiť na Cyklostopy fest 2020 alebo „Návrat ku koreňom“. Obľúbené cyklistické podujatie bude zahŕňať výšľap na Oslí vrch, maratón, časovku na Vlčej stope či detské preteky. Na Ľubovnianskom hrade sa 22. augusta uskutoční spoločný koncert speváka SPOKO z kapely Smola a Hrušky a Mirky Miškechovej. Hudobné vystúpenie, kde obaja odohrajú vlastné piesne, bude obohatené aj o vzájomné rozhovory zo zákulisia tvorby pesničkovej tvorby a ich súkromných svetov.

 

Od 25. – 30. augusta môžu návštevníci všetkých vekových kategórií vidieť v Stredovekom tábore stálu šermiarsku scénu. Skupina Vikomt Snina pobaví divákov nielen humornými, ale aj vážnymi, tematickými a náučnými vystúpeniami. Posledný augustový víkend prinesie farmárske podujatie s názvom „Farmár – Tradície a zvyky“. Združenie Spiš v spolupráci s Nestville Parkom predstaví výsledky práce našich poľnohospodárov, chovateľov, farmárov, spracovateľov i drobných remeselníkov, ktorí vykonávajú svoju záslužnú prácu každý jeden deň.

Od začiatku augusta budú môcť návštevníci Starej Ľubovne spoznať krásy Kostola sv. Mikuláša, ktorý je dominantou námestia v centre mesta. Odhalené krypty a historické fresky v interiéri kostola môžete vidieť v spoločnosti sprievodcu, je však potrebné sa vopred nahlásiť na e-mailovej adrese info@visitspis.sk alebo v Dome ľubovnianskeho mešťana. Cena vstupného (2,00 €/dospelá osoba; 1,00 €/dieťa) je symbolickým príspevkom na rekonštrukciu kostola.

Ponuka plánovaných podujatí v regióne severného Spiša a Pienin je rozmanitá a bohatá. Na ceste za kultúrnym vyžitím nezabudnite využiť sezónne vlakové spojenia, ktoré vám sprostredkujú s pridanou hodnotou poznávania okolitých prírodných krás a historických pamiatok z pohodlného sedadla vlaku. Tie počas letných víkendov premávajú v pravidelných časoch na trasách Prešov – Sabinov – Stará Ľubovňa alebo Poprad Tatry – Stará Ľubovňa – Muszyna. Ak sa rozhodnete využiť práve druhé spomínané vlakové spojenie a navštíviť poľské kúpeľné mesto Muszyna, ktoré je bohaté na minerálne pramene, pamiatky a množstvo turistických trás, určite sa nezabudnite zapojiť do súťaže „Cestuj s nami za poznaním regiónu“. Stačí, že sa počas svojej cesty za poznávaním odfotíte a opíšete, čo ste videli i zažili, zašlete to na sutaz@visitspis.sk a budete zapojení do súťaže o zaujímavé ceny.

Pozývame vás na návštevu regiónu severného Spiša a Pienin, na spoznávanie ktorého jeden deň naozaj nestačí!

 

Aktuálne články