Mapa cesty minerálnych prameňov

Vydajte sa jedinečnou turistickou trasou po ceste minerálnych prameňov.

Spoznajte poklad, ktorý ukrýva príroda severného Spiša a Pienin. Objavte 12 prameňov s blahodarnými účinkami na vaše telo.

Bajerovce

Prameň Voňačka

C, Ca, S

Pri pravidelnom pitnom režime priaznivo ovplyvňuje trávenie a pravidelné teplé kúpele pôsobia proti reumatizmu.

Ľubovnianske Kúpele

Prameň Andrej

Mg, Ca, Na, Si

Odporúča sa piť pri chorobách žalúdka, čriev, obličiek, pečene, dýchacích a močových ciest a pri niektorých ženských a nervových poruchách. Pôsobí proti vyčerpanosti, blahodarne pôsobí na srdce a svalovú sústavu.

Hniezdne

Prameň Švabľovka

S, C, Ca

Už v 19. storočí vznikli vaňové kúpele, ktoré poskytovali v 15 vaniach, kde sa zohrievala voda, jednoduché, ale účinné liečebné kúry pri reumatických chorobách.

Forbasy

Prameň Ščava

Na, Ca, Mg, Fe, Mn

Pitné kúry sa odporúčajú pri chorobách pečene a pankreasu, nechutenstve, chronických žalúdočných problémoch a zápaloch obličiek, ako i predchádzaniu nedostatku vápnika.

Lacková

Prameň pod Kalváriou

Ca, C

Vhodná na pitné kúry podporujúce okrem iného aj liečbu nechutenstva, nedostatku vápnika, chronických zápalov dýchacích ciest, obličiek a močovodov a pod.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Prameň lásky a Prameň zabudnutia

C, Ca, Mg

Pomáha pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy. Taktiež pri liečení reumatických, zažívacích, kožných, pľúcnych a srdcovo-cievnych chorôb.

Kúpele Červený Kláštor

Prameň Smerdžonka

S, Na, Mg, Ca

Prameň sa v kúpeľoch využíva na liečbu kožných ochorení, ale Smerdžonka má blahodarné a liečivé účinky aj na pohybové a tráviace ústrojenstvo či nervové choroby. Vďaka čistému ovzdušiu sa v klimatických kúpeľoch liečia aj ďalšie choroby.

Litmanová

Prameň sv. Jána Krstiteľa

Voda je živel, ktorej Stvoriteľ dal veľkú moc, moc života, ale i smrti. Bez vody by bola Zem iba suchou púšťou, krajinou hladu a smädu, kde sú ľudia i zvieratá vydaní na smrť. Nech voda z Prameňa svätého Jána Krstiteľa je pre každého pútnika prameňom znovuzrodenia a obnovenia vo Svätom Duchu.

Hraničné

Prameň Ščava

Na, Ca, Mg, C, N

Pitné kúry pomáhajú pri liečbe chronických ochorení tráviaceho traktu, obličiek, pečene a pankreasu. Zmierňujú bolesti kĺbov, chrbta a krku.

Sulín

Prameň Sulínka

Na, Mg, Ca, Li, CO2

Využíva sa pri chudokrvnosti, žalúdočných a črevných kataroch, pomáha pri liečení cukrovky (Diabetes melitus) a dny (Artritis urica).

Legnava

Prameň Ščava

Ca, Mg, Fe, C

Pozitívne ovplyvňuje funkciu srdcového svalu a svalov pohybovej sústavy. Pravidelný pitný režim priaznivo pôsobí na organizmus a pomáha pri liečbe nechutenstva, či močových kameňoch.