PODCAST GORAĽ

Jedinečný seriál plný nefalšovaných ľudských príbehov, krás prírody a zážitkov mimo nahrávacieho štúdia. GORAL, to je priekopník medzi slovenskými podcastmi, ktorý vás zavedie na tie najkrajšie miesta Pieninského národného parku a rázovitého severného Spiša. Nechajte sa inšpirovať a poodhaľte s nami tajomstvá pltníkov, majestátneho hradu týčiaceho sa nad Starou Ľubovňou, blahodarných prameňov, prvej slovenskej whisky a nezameniteľných chutí tradičnej kuchyne. 

 

Cyprián, Michal Dočolomanský a Smerdžonka. Vitajte v Kúpeľoch Červený Kláštor.

Odkaz mnícha Cypriána stále žije. Využívajte dary prírody vo svoj prospech, no vždy jej potom vráťte, čo ste si zobrali. Región severného Spiša a Pienin vyniká mnohými prírodnými krásami a pokladmi. Liečivé minerálne pramene patria medzi ne a dnes sú vyhľadávané na celom svete. Vydajte sa s nami do kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka. Liečivá voda bohatá na sírovodík pomáha liečiť nielen kožné ochorenia a choroby pohybového aparátu, ale aj dušu. V okolí kúpeľov možno nájsť ďalšie krásy vytvorené rukou prírody alebo človeka. Predstaví nám ich riaditeľ kúpeľov, Vladimír Šmida.

Ručne vyrobené plte, splav Dunajca a poľský Jánošík. Vitajte v Pieninách.

Pltník Paľo sa stal žijúcou ikonou a legendou pltníctva na Dunajci. Už 40 rokov sa plaví po hraničnej rieke a možno pokojne povedať, že na palube mal za ten čas ľudí z celého sveta. Plte sú dnes najväčšou atrakciou Pienin. Desaťkilometrový úsek sa začína pri Penzióne Pltník a cieľová vlnka je v dedinke Lesnica. Pltníci zachovávajú tradície a dbajú o to, aby toto krásne remeslo prežilo i ďalšie desaťročia. Posaďte sa vedľa nás a nechajte sa unášať hladinou Dunajca. Spoločnosť nám robí aj pán Ladislav, ktorý pomôže rozlusknúť záhadu, či bol Jánošík Slovákom alebo Poliakom. Veď na pltiach sa vie všetko…

Láska k jedlu, sila šťastia, 78 rokov v kuchyni. Vitajte na salaši u Franka.

Najlepšie halušky a pirohy v širokom okolí. Jedlo pripravené s láskou chutí jedinečne. Potvrdí to mnoho labužníckych jazýčkov, ktoré navštívili romantický Salaš u Franka. Miesto, kde sa varí tradične, s pokorou a spomínanou láskou. Majiteľ reštaurácie sa v kuchyni pohybuje neuveriteľných 78 rokov. Tajomstvom úspešnej gastronómie sú aj kvalitné lokálne potraviny, preto jedálnemu lístku dominuje bryndza z Frankovej a pieninské maslo. Životné skúsenosti a srdce na dlani nám v tejto epizóde naservíruje pán Frank. Ako vravieva, láska dáva silu a kto nemá silu, nedokáže nič.

Prvá slovenská whisky, bociany aj klokany. Vitajte v Nestville Parku Hniezdne.

Domáci a turisti Nestville park zbožňujú. Obec Hniezdne sa totiž vďaka nemu objavila na mape sveta. Nielen ako rodisko prvej slovenskej whisky, ale aj ako dôkaz odhodlanosti pieninských rodákov a tiež toho, že americký sen sa dá žiť aj na severnom Spiši. Spoznajte históriu tohto dych berúceho areálu, v ktorom sa budete miestami cítiť ako na Divokom západe, no zároveň vás opojí nielen vôňa whisky, ale aj domácej čokolády a kvalitného jedla. Jedinečným Nesville parkom nás sprevádza Kamil Konkoľ, a to aj s týmto mottom na perách: Láska ťa zahreje, ale whisky je whisky.

Krištáľová sála, štyristoročný puding, väznený Móric Beňovský.
Vitajte na Hrade Ľubovňa.

Puding tu podávali už v 17. storočí! To však nie je jediná rarita spoza majestátnych múrov Hradu Ľubovňa, ktorý dodnes bdie nad osudmi ľudí a magickou prírodou Pienin. Ak navštívite región severného Spiša, určite jeho návštevu nevynechajte. Pred dvomi rokmi zrekonštruovaný Barokový palác si musíte pripísať na zoznam toho, čo v Pieninách vidieť a zažiť. Vydajte sa po stopách španielskej princeznej, poľských kráľov, ale aj pracovitých ľudí, ktorí hradu vdýchli život. Naším hostiteľom je kastelán Marián Čižinský.

Ručne vyrobené plte, splav Dunajca a poľský Jánošík. Vitajte v Pieninách.

Splaviť Dunajec na plti alebo rafte a vrátiť sa na nástupnú stanicu na bicykli. Bežný obraz z Pieninského národného parku. Cyklotrasy a jedinečné singletraily predstavujú jedinečný spôsob, ako sa športovo vyžiť v tomto nádhernom regióne. Náročnosť vyhovuje individuálnym preferenciám cyklistu. Na svoje si prídu tí nároční aj cyklisti v rodinnom pelotóne. Spoznajte s nami tento raz tie najlepšie cyklistické trasy.

Zablúdení turisti, hľadanie správnej cesty, najväčší v strednej Európe.
Vitajte v Labyrinte.

Naša posledná zastávka. Možno sem niektorí zablúdia náhodou, iní nájdu cestu k nemu bez problémov, no isté je, že po vstúpení doň sa stratí každý. V Starej Ľubovni je sprístupnený najväčší labyrint v našom regióne, ba priam v strednej Európe. Na ploche 6 400 metrov štvorcových boli vysadené stromy špeciálnej odrody tak, aby zahatali cestu každému trúfalcovi. Našťastie, vďaka povesti o Čertovej skale nám deväť sôch pomôže nájsť cestu von. Na návštevu labyrintu nás pozýva Jožko Romaňák.