Babie leto na Spiši a v Pieninách

Trhy-SL-2017-29

September je ideálnym mesiacom na rôzne výlety či rozmanité aktivity. Ak sa počasie vydarí, netrápia nás horúčavy, ale práve naopak. Dni nám spríjemňujú prijateľné teploty neodmysliteľne spojené s krásou babieho leta. Aj tento rok si preto na toto obdobie v regióne severného Spiša a Pienin pripravili hneď niekoľko podujatí, ktoré spájajú tradície so súčasnosťou.

 

Gorali aj western

Prvý septembrový deň, ktorý je zároveň štátnym sviatkom, môžete stráviť hneď na troch podujatiach. Prvým ťahákom je Stretnutie pasovaných Goralov v Pieninách, ktoré sa uskutoční v Lesnici v penzióne Chata Pieniny od 14.00 hod. Celým podujatím bude sprevádzať legendárny Peter Stašák a jeho hostia z Kaviarne Slávia, akými sú známe mená ako Marcela Laiferová, Oliver Andrásy, Štefan Wimmer či Ivan Tuli Vojtek, ktorého uvidíte aj v roli moderátora. „Stretnutie Goralov by nebolo tým pravým orechovým, keby na ňom nevystúpila aj Goralská skupina, preto sa na výnimočné tradície tohto regiónu môžete tešiť v plnej sile. Goralov ale možno zahliadnete v rovnaký deň aj o pár kilometrov ďalej, keďže sa v Novej Ľubovni na futbalovom ihrisku bude konať druhý ročník Goraľského festivalu,“ prezradila Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš Pieniny. Ten sa začne taktiež o 14-tej hodine a v rámci programu môžete zažiť viaceré zoskupenia ľudovej hudby či folklórny súbor Taľar. Do tanca zahrá aj hudobno-zábavná skupina BRAVO a vďaka hosťovi večera, formácií Miro Žbirka revival, si tie najväčšie hity populárneho speváka budú nôtiť mladší i starší. Samozrejmosťou sú rôzne atrakcie pre deti, bohaté občerstvenie, či tombola a súťaže. Výbornou správou je aj to, že na obe podujatia je vstup zdarma.

 

Prvý septembrový deň ale môžete navštíviť aj podujatie, ktoré vás zavedie na divoký západ i na Slovensko zároveň. Už od rána 9.00 hod. Nestville Park v Hniezdnom pozýva na druhý ročník Farmár Fest-u, ktorý je plný zábavy a country atmosféry. Nebude chýbať ani pravá westernová Nestville Rodeo Show, kde vám jazdci predvedú umenie v rodeu na majestátnych koňoch aj býkoch. „Súčasťou podujatia sú tradičné trhy, na ktorých môžete ochutnať farmárske produkty a rôzne dobroty od regionálnych výrobcov. Počas sprievodného programu je pripravená napríklad výstava oviec a kôz, králikov, hovädzieho dobytka či frízskych koní. Pozornosť určite vzbudia aj ukážky hrania na tradičné nástroje a plieskanie bičom,“ pokračuje Erika Šalatová. Malých i veľkých poteší nevšedná súťaž v behu králikov cez prekážky pod názvom Králičí hop. Dobrú náladu vyčarí aj hudobný program v podobe kvalitného country, aj našich slovenských ľudoviek. Vítané sú rodiny s deťmi, ktoré si prídu na svoje na unikátnom detskom ihrisku, kde si môžu vyskúšať, aké je to byť ozajstným farmárom. Budú mať totiž možnosť zajazdiť si na traktore alebo poníkoch.

 

Adrenalínová jazda na dvoch kolesách

Fajnšmekrov v oblasti horskej cyklistiky poteší správa, že začiatkom septembra sa v rezorte Singletrails Lechnica uskutoční druhý ročník podujatia LECHNICA MTB TOUR 2019. Bude sa konať v dňoch 7. – 8.9.2019 a cyklisti holdujúci pretekovej horskej cyklistike sa majú na čo tešiť. Horská cyklistika je náročným športom, ktorý sa delí na viacero disciplín. Súťaž bude prebiehať v dvoch disciplínach, ktoré sú rozdelené podľa dní – v sobotu to bude ENDURO a v nedeľu CROSS COUNTRY. Svoje sily si zmerajú nielen zástupcovia oboch pohlaví, ale aj chlapci a dievčatá. Cyklisti okrem vecných cien zabojujú aj o titul Kráľa a kráľovnej trailov v najväčšom singletrailovom rezorte na Slovensku.

Beh popri Dunajci

Všetkých aktívnych i pasívnych bežcov poteší výzva na beh atraktívnym a majestátnym prielomom Dunajca. Malý Pieninský maratón sa uskutoční 15. septembra a štartuje sa o 9.30 hod. v KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka, ktoré sú zároveň aj cieľovou destináciou. Dĺžka trate je 18 kilometrov a behá sa po asfalte a pevnej lesnej ceste. Pokiaľ si behať na takúto vzdialenosť netrúfate, vaša podpora sa rozhodne zíde všetkým ostatným, ktorí sú pripravení nechať otestovať svoju kondičku v najmenšou národnou parku na Slovensku. Behať popri Dunajci a krásach pieninskej prírody má neopakovateľné čaro, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

 

Rozlúčka s letom

Sezóna plná podujatí a tradícií sa v regióne severného Spiša a Pienin nekončí ani koncom mesiaca. Práve v posledný septembrový víkend, v termíne 27. až 29. septembra, na domácich i návštevníkov čaká Ľubovniansky jarmok so svojím 28. ročníkom. V rámci bohatého kultúrneho programu vystúpia také hviezdy ako speváčka Mária Čírová, či skupiny IneKafe, Puding pani Elvisovej a Kollárovci. Okrem zábavy si užijete množstvo atrakcií, tradičných produktov a výborného jedla.

Počas tohto víkendu sa zároveň budete môcť rozlúčiť s letom na Hubertovských slávnostiach pod hradom Ľubovňa. Tie sú naplánované na nedeľu 29. septembra, kedy sa koná slávnostné ukončenie sezóny so svätou omšou. „Na programe bude aj výstava poľovníckych trofejí a divákom sa predvedú sokoliari a lukostrelci. V rovnaký deň, teda počas poslednej septembrovej nedele, svoje brány zatvorí aj Stredoveký vojenský tábor v Starej Ľubovni. Rozlúčka s letným a turistickým období sa bude konať v čase od 11.00 do 18.00 hod. Vstupné je zdarma,“ dodáva Erika Šalatová.

 

Aktuálne články