Chystáte sa do Pienin? Takto sa opäť otvárajú návštevníkom

ZDROJ-FOTO-Kúpele-Červený-Kláštor-Smerdžonka-2-970x493

Všetko nasvedčuje tomu, že prvú vlnu pandémie ochorenia Covid 19 má Slovensko úspešne za sebou. Samozrejme, že je dôležité naďalej sa riadiť protiepidemiologickými opatreniami, ale aj prispieť k naštartovaniu našej ekonomiky. Návšteva severného Spiša a Pienin je ideálnym riešením. Potešíte nielen seba, ale aj tamojších podnikateľov v cestovnom ruchu.

http://www.hradlubovna.sk

Ako prví sa zo zmierňujúcich opatrení tešili začiatkom mája pieninskí pltníci. Legendárne plte na Dunajci tak opäť prevážajú návštevníkov najmenšieho národného parku Slovenska. No svoje brány otvorili aj ďalšie prevádzky, múzeá, či atrakcie. „Sme radi, že môžeme naše krásy opäť sprístupniť návštevníkom. Bezpečnosť je prvoradá, a tak by som chcel návštevníkov poprosiť, aby sa v záujme ochrany zdravia  riadili pokynmi zodpovedných ľudí. Napríklad Ľubovnianske múzeum so skanzenom je možné navštíviť bez prítomnosti sprievodcu. Dôležité je, aby si každý návštevník zahalil tvár rúškom, dezinfikoval si ruky a dodržiaval dvojmetrový odstup. Obmedzený je aj počet ľudí v skupine, a to na päť osôb,“ prezradil Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ OOCR Severný Spiš – Pieniny. Vstupenky do múzea je momentálne možné zakúpiť si len na pokladni v skanzene. V ňom je tiež upravená prehliadková trasa: drevený gréckokatolícky chrám sv. Michala Archanjela z Matysovej, dom z Veľkého Lipníka, dom obecného richtára z Veľkej Lesnej, rodinný dom z Údola, usadlosť z Kamienky, Kováčska vyhňa z obce Torysa, mlyn zo Sulína. 

https://www.nestville.sk

V prípade hradu Ľubovňa je v súčasnosti možné absolvovať nasledujúcu trasu: vysoký barokový bastión so vstupnou bránou, lapidárium, renesančný rondel, komnata princezien, renesančný rondel, západný renesančný bastión a kazematy, voziareň s neskorogotickou bránou, baroková kaplnka sv. Michala Archanjela, korunovačné klenoty, renesančný palác. Ľubovnianske múzeum je možné navštíviť každý deň, okrem pondelka. 

https://kupelecks.sk/events/znovuotvorenie-kupelov-covid-19/

Ďalšou zaujímavou expozíciou je tá liehovarnícka. Nachádza sa v obci Hniezdne, v tamojšom Nestville Parku, v rodisku prvej slovenskej whisky. V areáli je tiež návštevníkom k dispozícii čokoládovňa. Poteší najmä deti. Do septembra je Nestville Park otvorený denne, prehliadku je možné absolvovať od desiatej do osemnástej hodiny. Aj tu je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia. K dispozícii sú svojim návštevníkom už aj Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka. „V kúpeľoch je nevyhnutné zodpovedné správanie sa. Klientovi nebude napríklad umožnené pohybovať sa v priestoroch kúpeľov v sprievode ďalšej osoby. Samozrejmosťou je pravidelné meranie telesnej teploty, nosenie ochranného rúška a dezinfekcia rúk. Klienti kúpeľov musia podpísať aj čestné vyhlásenie. Počas liečby nie je možné prijímať návštevy a obmedzený je aj medziľudský kontakt počas procedúr a stravovania,“ pokračuje Jakub Ondrej.

http://www.salasufranka.sk

Postupne dochádza v regióne severného Spiša a Pienin aj k opätovnému sprevádzkovaniu ubytovacích a stravovacích zariadení. „Tradičnú kuchyňu rázovitých Pienin je možné vychutnať si denne na Salaši u Franka, na Salašskom dvore či na Salašskom sedení. Ubytovacie zariadenia fungujú na základe prísnych nariadení, a tak je bez wellness centra návštevníkom k dispozícii napríklad Chata Pieniny. Prenocovať je možné v Hoteli Família a čoskoro aj v Penzióne Gurmen, v samotnom centre kráľovského mesta Stará Ľubovňa,“ dodáva Jakub Ondrej.

Aktuálne články