Cykloturistika

 

Singletraily Cyklostopy predstavujú nové poňatie cyklistického zážitku. Sú to jednosmerné chodníky určené iba pre bicykle a povolený je len zjazd. Nachádzajú sa pod Oslím vrchom za Ľubovnianskym hradom. Názvy jednotlivých trás – Vlčia, Medvedia a Rysia sú inšpirované lesnými zvieracími chodníčkami.

 

Vlčia stopa sa začína na hrebeni Oslieho vrchu. Je to kľukatá technická trať prechádzajúca rôznorodým lesom s množstvom prírodných hupov, keďže reliéf lesa je pekne zvrásnený.

Viac informácií

Medvedia stopa, dlhá cca 600 metrov, bola špeciálne stavaná pre cyklistov obľubujúcich skoky všetkých veľkostí. Okrem technicky náročnejšieho výjazdu je dosť podobná Vlčej stope, akurát ponúka možnosť dvoch variácií zjazdu a vyššie spomenuté skoky.

Úplne z iného súdka je Rysia stopa, dlhá asi 500 metrov. Nachádza sa v exponovanom teréne a jej prejazd si vyžaduje mršnosť a od cyklistu si pýta všetkú jeho pozornosť. Určite ju odporúčame všetkým zdatným cyklistom.

 

 

 

Singeltrails Lechnica – najväčší singletrailový rezort na Slovensku – 18 km trialov

 

Singletrails Lechnica má v súčasnosti k dispozícii 2 okruhy. Prvá dlhšia trať GRIFTOF má 11 km (9 km trail + 2 km cesty a lesné cesty). Bola vybudovaná v roku 2016. Kratší okruh Špica má 7 km (4,5 km trail + 2,5 km cesty a lesné cesty), tá pribudla vo roku 2017. Názvy tratí sú odvodené od najvyšších vrcholov, cez ktoré tieto trasy prechádzajú. Čo sa týka náročnosti, tak obidva okruhy boli stavané predovšetkým ako vyhliadkové okruhy pre rodiny, i keď aj zdatní jazdci si prídu v určitých pasážach na svoje. Z obidvoch okruhov sú nádherné výhľady na Tri koruny, Haligovské skaly a Belianske Tatry. Začali sa realizovať zjazdy – zjazd GVIZD  a špecifický je výšľap  GRIFTOF, ktorí všetci návštevníci považujú za TOP výšľap nielen na Slovensku, ale v širokom okolí. Návštevníci si tiež pochvaľujú výhľady a celkové osadenie a realizáciu týchto „cyklochodníkov“. V značnej miere tieto chodníky využívajú aj peší turisti a hubári.

SINGLETRAILS Lechnica boli ocenené ako NAJ produkt turistického ruchu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2017. Tento produkt CR výrazne dostal do povedomia širokej cyklistickej verejnosti nielen Lechnicu, ale celé Zamagurie.

 

Cyklistické podujatia na Spiši v roku 2018 nájdeš tu:  Cyklopoduajtia-na-Spiši 

 

 

Ďalšie cykloturistické trasy

Lesoparkom v okolí hradu Ľubovňa

Okolie najnavštevovanejšieho hradu Prešovského kraja je možné absolvovať s prehľadom už aj na bicykli. Vystačí k tomu dobrá kondícia, horský bicykel a radosť z pobytu v prírode. Vyznačené sú okruhy o celkovej dĺžke 22 km s rôznou náročnosťou. Jedná sa o technicky nenáročné trasy vhodné pre horské bicykle so spevneným lesným povrchom, príp. asfaltom . Trasy sú stredne náročné so stúpaniami, ale v okolí majestátnej pevnosti predsa nemožno očakávať rovinatý terén. Po trase si môžu cykloturisti oddýchnuť na viacerých oddychových zónach ľubovnianskeho lesoparku, či „vyšľapať“ až na známy vrch Osly.

Stará Ľubovňa – Kotník – Ružbachy – Vabec – Sedlo rozdiel

Trasa pre horských cyklistov, kde zo Starej Ľubovne na vrch Kotník vedie plynulo stúpajúca cesta, z ktorej sa Vám naskytnú výhľady na Levočské vrchy, Popradskú kotlinu aj Vysoké Tatry. Vo Vyšných Ružbachoch si môžete vychutnať oddych na termálnom kúpalisku a obdivovať sochárske majstrovstvo opracovaného travertínu. Trasa ďalej prechádza lúčnou krajinou cez obce Kamienka a Jarabina až kým nevyústi do sedla Vabec, z ktorého sa opäť naskytá krásny výhľad na masív Vysokých Tatier. Ďalší úsek trasy je fyzicky a technicky pomerne náročný, ale zároveň cyklistu odmení nezabudnuteľnou prírodnou scenériou lesov a lúk. Vrcholom tejto trasy je sedlo Rozdiel, na ktorom oceníte unikátnu panorámu slovensko-poľského pohraničia.

 

Hrby – Levočský václavák – Stará Ľubovňa

Začiatok trasy, teda miesto odbočenia, sa nazýva Hrby. Prvých sedem kilometrov trasy je typických miernym stúpaním, počas ktorého sa naskytá krásny výhľad na Vysokotatranské hrebene a časť Levočských vrchov. Trasa vedie po spevnenej starej asfaltovej ceste a prechádza hustými lesmi. Od Malého václaváku, ktorý sa nachádza približne v strede tejto cyklotrasy, sa terén zvažuje a cyklistu privádza pomerne dlhým a nenáročným zjazdom do údolia obce Jakubany, ktorým preteká potok Jakubianka. Tu sa trasa napája na hlavnú asfaltovú cestu spájajúcu obec Jakubany s Novou Ľubovňou, pokračujúcu až do konečného bodu trasy – Starej Ľubovne.

Pieninská cesta

Prielomom rieky Dunajec k poľskému susedovi – nenáročná cyklotúra prekrásnou scenériou prielomu rieky Dunajec začína pri Národnej kultúrnej pamiatke múzeu Červený Kláštor je ako stvorená pre rodiny s deťmi. Prvou atrakciou po trase je Jánošíkov skok, kde si môžete na skalách oddýchnuť a pozorovať plte na Dunajci šikovne vedené goralskými junákmi. Cesta prielomom sa šesťkrát zatočí pričom sleduje tvar meandrov zaklesnutých medzi strmé skalnaté svahy. V oblúku tretieho meandra môžeme obdivovať legendami ovenčené skalné veže Sedem mníchov vysoké takmer 70 m. Onedlho dorazíme k lokalite Poľana a poslednému meandru Dunajca pred vyústením Lesnického potoka. Dominuje mu vysoké štihle bralo Sokolica (747 m) na poľskej strane. Pri Lesnickom potoku pokračujeme doľava po asfaltovej a neskôr ceste zo zamkovej dlažby vstupujeme do poľských klimatických kúpeľovSzczawnica, kde máme možnosť kultúrneho i športového vyžitia. Po ceste naspäť sa zastavíme na občerstvenie na chate Pieniny v obci Lesnica.

Dĺžka túry: 10.5 km (Červený Kláštor – Lesnica- Szczawnica)

Prevýšenie (tam/späť): 132/117

Náročnosť: ľahká trasa vhodná pre rodiny s deťmi

Kráľovská cesta

Cesta vhodná pre náročnejších cyklistov, ktorí radi prekonávajú aj nejaké tie výškové metre. Trasa začína v poľskom kúpeľnom mestečku Szcawnica a vedie okolo Chaty Pieniny a obce Lesnica na stúpanie smerom na Lesnické sedlo. Odmenou za výstup je určite výhľad na rozsiahle údolie Pieninského národného parku, ale ja na Spišskú Maguru a Vysoké Tatry. Z Lesnického sedla sa spúšťame serpentínami do Veľkého Lipníka, kde odbočujeme doprava a dostávame sa naspäť do Červeného Kláštora k múzeu, kde sa napájame na Pieninskú cestu popri Prielome rieky Dunajec.

Dĺžka túry: 24,5 km

Prevýšenie (tam/späť): 523/609

Náročnosť: pokročilí

Čo vidieť a zažiť

000