KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR
Smerdžonka

Liečivá voda pod Troma Korunami

Zdravá minerálna voda Smerdžonka vyviera z hlbín zeme od nepamäti. Chýry o liečivej vode pod Troma Korunami sa začali šíriť už na začiatku 14. storočia, keď ju vo svojej liečiteľskej praxi využívali kartuziánski a neskôr kamaldulskí mnísi z neďalekého kláštora. Najznámejším z nich bol “lietajúci“ mních Cyprián, ktorý okrem iného spravoval kláštornú lekáreň a vďaka jeho poznatkom o medicíne či farmácii sa stala známou v širokom okolí. Jeho celoživotným dielom bol Herbár pozostávajúci z 283 exemplárov rastlín.

Po zrušení kláštora začal počiatkom 19. storočia poskytovať miestny mlynár vo svojej stodole teplé vaňové kúpele práve zo Smerdžonky. Vodu najprv ohrieval v kotloch, aby ju následne mohol vliať do drevených kadí. Aj takto spríjemnil návštevu a skrátil čakanie ľuďom, ktorí si k nemu prišli zomlieť svoju úrodu na múku. Miestny mlynár sa stal teda malým priekopníkom a kúpele zo Smerdžonky nevyužíval primárne na liečenie, ale aj ako formu uvoľnenia a relaxu. O pár rokov neskôr okolo roku 1820 sa datuje vznik kúpeľnej osady a pôvodných Kúpeľov pod Troma Korunami. Počas desaťročí prežili kúpele niekoľko vzostupov a pádov, pričom po II. svetovej vojne zanikli. Čas overil blahodarné účinky jedinečnej vody, čistého vzduchu i pozitívny vplyv samotného prostredia čarokrásnych Pienin na ľudský organizmus. V tradícii a odkaze našich predkov úspešne pokračujeme od roku 2012 v KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka.

V kúpeľoch sa liečia kožné choroby, ochorenia dýchacích ciest, duševné a onkologické choroby, pooperačné stavy štítnej žľazy a choroby z povolania.

Či už potrebujete zlepšiť svoj zdravotný stav alebo si len oddýchnuť a načerpať čerstvé sily, kúpele sa vďaka komplexnej vybavenosti stávajú výborným miestom na pobyt alebo aspoň krátkodobú návštevu. Taktiež sú vďaka modernej kongresovej sále, štýlovej reštaurácii alebo vonkajšiemu zastrešenému sedeniu obľúbeným miestom stretnutí a pre organizáciu rôznych firemných i rodinných akcií.

Adresa

KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka
Recepcia DOM ZDRAVIA

Červený Kláštor 147, 059 06
+421 52 482 2006
+421 914 338820
recepcia1@kupelecks.sk

Adresa

KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka

Recepcia DOMČEKY a REŠTAURÁCIA
Červený Kláštor 12, 059 06
+421 52 482 2027
+421 903 754 197
recepcia2@kupelecks.sk

Web

www.kupelecks.sk

Ako k nám

Pozrite si spoje vlakom alebo autobusom

Mapa

Mapa