Čo chystá severný Spiš Pieniny pre svojich návštevníkov, ale aj domácich?

api dom

Počuli ste už niekedy o Apidomčeku? Niektorí určite viete, o čom je reč, avšak mnoho z nás tento výraz počuje po prvý krát.

V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, čo sa v takom apidomčeku robí, čo prináša pobyt v ňom, a kde tento domček bude stáť.

Apidom je včelí dom a využíva sa na tzv. apiterapiu. Táto apiterapia spočíva v tom, že si poležíte na včelích úľoch. Nemusíte sa však báť, do kontaktu so včelami neprichádzate. Tento dom je uzavretý a vchod do úľov majú včely len zvonku.  

Vzduch v apidomčeku je voňavý a nasýtený arómou medu, propolisu, peľu a silíc. Pôsobí nielen na nervovú sústavu ako aromaterapia, ale vďaka svojmu zloženiu má aj protizápalový, antivírusový a antibakteriálny efekt.

Včelie pole pôsobí na človeka omladzujúco a podporuje samoozdravné mechanizmy ľudského tela. Prišli na to už starí včelári, ktorí si všimli pozitívny vplyv práce so včelami a pobytu vo včelíne na svoje zdravie. Postupne sa rozvinul smer nazývaný apiterapia, ktorý zahŕňa liečbu včelami a včelími produktmi. Na čo všetko má takýto pobyt v domčeku vplyv vám prinesieme neskôr.

Dnes žijeme vo veľmi uponáhľanej dobe, človek je nie raz fyzicky, ale aj psychicky vyčerpaný. Rozhodli sme sa preto, vytvoriť niečo, čo tento deficit vykryje. Takto sme sa dostali k apidomčeku. Na začiatku sme hľadali vhodnú osobu, ktorá sa o včely postará. Nie je to samozrejmosť, že vám tam totiž včely nejako ostanú žiť. Po zvládnutí tohto kroku sme hľadali vhodné miesto. A práve v obec Litmanová splnila naše požiadavky. Týmto projektom nadväzujeme už na existujúce produkty cestovného ruchu. Aby návštevník nemeral cestu len za jednou atrakciou. Litmanová ponúka svojim prostredím niekoľko možností pre turistiku, cykloturistiku, ale aj duchovnú turistiku. Apidomček sa stáva vhodnou príležitosťou na oddych počas výletu návštevníka.

Aby sme vedeli, ako sa takýto apidomček prevádzkuje, absolvovali sme školenie u skúsených prevádzkovateľov. Získali sme cenné rady a tipy. Vyskúšali sme si tento zážitok a odchádzali sme nadšení.

Výstavbu plánujeme začať v najbližších mesiacoch a pevne veríme, že sa nášmu včelárovi podarí aj úspešne udomácniť včelie rodinky do nového domova.

Aktuálne články