Čo spája cisárovnú Sisi s minerálnou vodou Sulínka?

Snímka obrazovky 2023-07-19 132224

Ako voda kráľov, bola označovaná minerálna voda Sulínka. Svoju medzinárodnú slávu zožala v 19storočí, po návšteve Bardejova Alžbety Bavorskej, kedy došlo k prvému stretnutiu Sisi a Sulínky. Čo výnimočné si Sisi na Sulínke všimla, že vďaka tomuto stretnutiu sa Sulínka začala dovážať do Rakúsko – Uhorska?

Foto: www.sulinka.sk

Uhorský básnik Julij Ivanovič Stavrovskij – Popradov sa v roku 1872 vo svojich „Náčrtkoch z Popradskej Rusi“, vyjadril o sulínskej minerálnej vode, že najkrajšie svedectvá o jej liečivých účinkoch podávajú obyvatelia Sulína, „ ktorí stále pracujú s touto vodou a užívajú ju. Títo ľudia sú takí zdraví, silní a pekní, že im podobných na celom okolí nenájdete.“

Učarovali tieto slová aj samotnej Sisi? Veríme, že jedným z dôvodov bol aj tento.

Foto: www.sulinka.sk

Minerálna voda Sulínka je však ozajstnou kráľovnou minerálnych vôd. Obsahje totiž až 13 z 15tich základných prvkov potrebných pre človeka. Vďaka sodíku, ktorý obsahuje, odbúrava alkohol z krvi, stabilizuje žalúdok po užití alkohou. Ak vás trápi trávenie alebo pálenie záhy, Sulínka je to pravé, po čom máte siahnuť. Keďže je to liečivá minerálna voda, pomáha pri liečbe mnohých chorôb. Magnézium obsiahnutý vo vode dodáva vitalitu, lítium pôsobí proti stresu a obsah vápnika prináša pokojný spánok. Balená voda svojim dizajnom urobila aj revolúciu v someliérstve ako nealkoholický digestív. 

Minerálna voda Sulinka vyviera z premeňov nachádzajúcich sa v severnej časti Ľubovnianskej Vrchoviny pri obci Sulín v malebnom údolí rieky Poprad, ktorá tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom.  Je súčasťou jedinečného projektu „Cesta minerálnych prameňov“, preto vám odporúčame obuť turistické topánky a prekutrať tieto turistické chodníčky, ktoré vedú k vzácnym pokladom prírody.

Potrebujete ešte nejaký dôvod nato, aby ste ju vyskúšali? Vydajte sa na cestu minerálnych prameňov,  najlepšie totiž chutí priamo z prameňa.

Aktuálne články