Cyklostopy

Cyklostopy – lesné singletraily určené na jazdu horským bicyklom sú vybudované za hradom Ľubovňa. Môžete tu nájsť viac ako 12 km singletrailov, ktoré dopĺňa hustá sieť cykloturistických trás rôznych náročností. Názvy jednotlivých singletrailov sú inšpirované zvieratami žijúcimi v našom regióne a aj samotný výber názvu už čo to napovedá o charakteristike každého singletrailu. Zajazdiť si môžete na Vlčej, Srnčej, Jelenej, Medvedej, Rysej, Diviačej, Líščej a Jazvečej stope. Po poslednom rozšírení Cyklostôp o nové trate si oblasť získava stále väčšiu pozornosť medzi bajkermi a preto by ste s návštevou Cyklostôp nemali dlhšie čakať.

 • Vlčia stopa – najdlhší a najtechnickejší trail plný nepredvídateľných zákrut. (3 km – stredne ťažký)
 • Medvedia stopa – rýchly trail s veľkými, mohutnými skokmi. (0,6 km a 0,3 km – ťažký).
 • Rysia stopa – trail je postavený v najstrmších terénoch pre skúsených jazdcov, ktorým nechýba odvaha (0, 5 km – veľmi ťažký)
 • Jelenia stopa – vedie po hrebeni hory a preverí všetky vaše jazdné schopnosti a kondíciu. Jazdí sa hore a dole, rýchlo aj pomaly a najkrajšie výhľady sú práve tu (2,4 km – ťažký)
 • Diviačia stopa – strmý trail bez skokov, no je určený bicyklovým profesionálom (0,4 km)
 • Srnčia stopa – najrýchlejší, najskákavejší a najviac zvlnený trail (1,7 km – ľahký)
 • Jazvečia stopa – spojovací a obojsmerný trail (0,7 km – ľahký)
 • “Výstupovka“ – prístupový a zároveň výšľapový trail. Technické jazdenie singletrailom do kopca (1,7 km – stredne ťažký)

Singeltrails Lechnica, Pieniny

Singeltrails Lechnica – najväčší singletrailový rezort na Slovensku – 15 km trialov. Singletrails Lechnica je sieť horských cyklochodníkov v srdci Pieninského národného parku. Pri jazdení po nich budete obdarený nádherným výhľadom na najnavštevovanejší vrch Pienin Tri Koruny. V prevádzke sú tri trate, z čoho sú dve trate rodinného typu GRIFTOF (9 km), ŠPICA (5 km) a jedna náročná trať GVIZD (1,3 km) je určená len skúseným zjazdárom. Názvy tratí sú odvodené od najvyšších vrcholov, cez ktoré tieto trasy prechádzajú. Čo sa týka náročnosti, tak okruhy GRIFTOF a GVIZD boli stavané predovšetkým ako vyhliadkové okruhy pre rodiny, i keď aj zdatní jazdci si prídu v určitých pasážach na svoje. Z obidvoch okruhov sú nádherné výhľady na Tri koruny, Haligovské skaly a Belianske Tatry. Špecifický je výšľap na okruhu GRIFTOF, ktorí všetci návštevníci považujú za TOP výšľap nielen na Slovensku, ale v širokom okolí.

Rezort Singletrails Lechnica patrí medzi top MTB rezorty v Česku a na Slovenku práve vďaka umiestneniu a trasovaniu tratí a vyhliadkovým miestam. Aj vďaka týmto vlastnostiam tento singletrailový raj získal ocenenie NAJ produkt turistického ruchu Prešovského samosprávneho kraja v roku 2017. Je čoraz viac obľúbený predovšetkým pre cyklistov z Poľska, Česka a iných krajín.

Ďalšie cykloturistické trasy

Okolie najnavštevovanejšieho hradu Prešovského kraja je možné absolvovať s prehľadom už aj na bicykli. Vystačí k tomu dobrá kondícia, horský bicykel a radosť z pobytu v prírode. Vyznačené sú okruhy o celkovej dĺžke 22 km s rôznou náročnosťou. Jedná sa o technicky nenáročné trasy vhodné pre horské bicykle so spevneným lesným povrchom, príp. asfaltom . Trasy sú stredne náročné so stúpaniami, ale v okolí majestátnej pevnosti predsa nemožno očakávať rovinatý terén. Po trase si môžu cykloturisti oddýchnuť na viacerých oddychových zónach ľubovnianskeho lesoparku, či „vyšľapať“ až na známy vrch Osly.

Trasa pre horských cyklistov, kde zo Starej Ľubovne na vrch Kotník vedie plynulo stúpajúca cesta, z ktorej sa Vám naskytnú výhľady na Levočské vrchy, Popradskú kotlinu aj Vysoké Tatry. Vo Vyšných Ružbachoch si môžete vychutnať oddych na termálnom kúpalisku a obdivovať sochárske majstrovstvo opracovaného travertínu. Trasa ďalej prechádza lúčnou krajinou cez obce Kamienka a Jarabina až kým nevyústi do sedla Vabec, z ktorého sa opäť naskytá krásny výhľad na masív Vysokých Tatier. Ďalší úsek trasy je fyzicky a technicky pomerne náročný, ale zároveň cyklistu odmení nezabudnuteľnou prírodnou scenériou lesov a lúk. Vrcholom tejto trasy je sedlo Rozdiel, na ktorom oceníte unikátnu panorámu slovensko-poľského pohraničia.

Začiatok trasy, teda miesto odbočenia, sa nazýva Hrby. Prvých sedem kilometrov trasy je typických miernym stúpaním, počas ktorého sa naskytá krásny výhľad na Vysokotatranské hrebene a časť Levočských vrchov. Trasa vedie po spevnenej starej asfaltovej ceste a prechádza hustými lesmi. Od Malého václaváku, ktorý sa nachádza približne v strede tejto cyklotrasy, sa terén zvažuje a cyklistu privádza pomerne dlhým a nenáročným zjazdom do údolia obce Jakubany, ktorým preteká potok Jakubianka. Tu sa trasa napája na hlavnú asfaltovú cestu spájajúcu obec Jakubany s Novou Ľubovňou, pokračujúcu až do konečného bodu trasy – Starej Ľubovne.

Prielomom rieky Dunajec k poľskému susedovi – nenáročná cyklotúra prekrásnou scenériou prielomu rieky Dunajec začína pri Národnej kultúrnej pamiatke múzeu Červený Kláštor je ako stvorená pre rodiny s deťmi. Prvou atrakciou po trase je Jánošíkov skok, kde si môžete na skalách oddýchnuť a pozorovať plte na Dunajci šikovne vedené goralskými junákmi. Cesta prielomom sa šesťkrát zatočí pričom sleduje tvar meandrov zaklesnutých medzi strmé skalnaté svahy. V oblúku tretieho meandra môžeme obdivovať legendami ovenčené skalné veže Sedem mníchov vysoké takmer 70 m. Onedlho dorazíme k lokalite Poľana a poslednému meandru Dunajca pred vyústením Lesnického potoka. Dominuje mu vysoké štihle bralo Sokolica (747 m) na poľskej strane. Pri Lesnickom potoku pokračujeme doľava po asfaltovej a neskôr ceste zo zamkovej dlažby vstupujeme do poľských klimatických kúpeľovSzczawnica, kde máme možnosť kultúrneho i športového vyžitia. Po ceste naspäť sa zastavíme na občerstvenie na chate Pieniny v obci Lesnica.

 • Dĺžka túry: 10.5 km (Červený Kláštor – Lesnica- Szczawnica)
 • Prevýšenie (tam/späť): 132/117
 • Náročnosť: ľahká trasa vhodná pre rodiny s deťmi