Cyklopotulky v okolí hradu Ľubovňa

_MGL5730

         Severný Spiš, Pieniny je regiónom mnohých historických pamiatok, kultúrnych i prírodných krás, no disponuje aj množstvom atrakcií, plných zábavy a adrenalínu. Ak ste milovníkom horskej cyklistiky, vydajte sa s nami objavovať ďalší kút krásneho regiónu – cyklotrasy v okolí Ľubovnianskeho hradu.

        Pre tých, ktorí nepoznajú lesy v okolí Starej Ľubovne, bude možno prekvapením, že tu nájdu singletrailový rezort Cyklostopy. Ten sa nachádza za Ľubovnianskym hradom a tvorený je z ôsmych trailov, nesúcich názvy podľa zvierat žijúcich v tomto regióne, a to Vlčia, Medvedia, Rysia, Líščia, Jelenia, Diviačia, Jazvečia a Srnčia stopa. Odlišujú sa svojou dĺžkou i náročnosťou. Samotný výber názvov jednotlivých trás približuje charakter zvierat, po ktorých sú pomenované.

         Stredne ťažký trail Vlčia stopa s dĺžkou 3 km predstavuje najdlhší a najtechnickejší trail, plný nepredvídateľných zákrut. Medvedia stopa je rýchlym trailom (0,6 km a 0,3 km) s veľkými, mohutnými skokmi. V najstrmších terénoch je pre skúsených jazdcov, ktorým nechýba odvaha, pripravená Rysia stopa – trail s dĺžkou 0, 5 km. Po hrebeni hory vedie Jelenia stopa, ktorá preverí všetky jazdné schopnosti a kondíciu cyklistu. Počas trasy dlhej 2,4 km sa jazdí hore a dole a zahŕňa najkrajšie výhľady na okolité prostredie.  Diviačia stopa je strmý, 0,4 km dlhý trail bez skokov, určený bicyklovým profesionálom. Najrýchlejší, najskákavejší a najviac zvlnený 1,7 km dlhý, no náročnosťou zaradený k tým ľahším, je srnčí trail. Jazvečia stopa je spojovací a obojsmerný 0,7 km, ľahký trail. Prístupový a zároveň výšľapový trail nazývaný “Výstupovka“  je náročnejší na technické jazdenie singletrailom do kopca a jeho dĺžka je 1,7 km. Dokopy 7 jednosmerných, 1 obojsmerný a 1 výstupový trail v celkovej dĺžke viac než 12 km, sa v súčasnosti tešia veľkej návštevnosti nielen domácich, ale aj zahraničných cyklonadšencov.

         Po absolvovaní horských trás si môžu cykloturisti oddýchnuť vo viacerých oddychových zónach ľubovnianskeho lesoparku, či na vrchu Osly.  Areál lesoparku začína hneď za hradom Ľubovňa a disponuje ideálnymi podmienkami na prechádzky, beh i posedenie s priateľmi. Pre rodiny s deťmi sú vybudované menšie  ihriská, nechýbajú  tu altánky s ohniskami a informačné tabule. Samozrejme, lesopark je skvelým miestom aj pre bicyklovanie. Vyznačené sú tu okruhy v celkovej dĺžke 22 km, ktoré sa vyznačujú rôznou náročnosťou. Jedná sa o technicky nenáročné trasy vhodné pre horské bicykle so spevneným lesným povrchom, príp. asfaltom. Trasy sú stredne náročné so stúpaniami, ale v okolí majestátneho hradu Ľubovňa predsa nemožno očakávať rovinatý terén. Okrem bicyklovania odporúčame navštíviť aj samotný hrad a skanzen tvoriace Ľubovnianske múzeum, taktiež neďaleký Vojenský tábor, ale aj historické námestie bývalého slobodného kráľovského mesta Stará Ľubovňa.

         Ak ešte stále váhate, ako strávite najbližšie dni, veríme, že sme vás inšpirovali. Vydajte sa s nami objavovať severný Spiš a Pieniny.

(Foto: Mesto Stará Ľubovňa)

Aktuálne články