Cykloturisti opäť poukážu na krásu Pienin. Na zraze

Cyklisti

ČERVENÝ KLÁŠTOR (24.8.2016) – Už po tridsiaty ôsmy raz sa priaznivci cykloturistiky stretnú v malebnom prostredí Pieninského národného parku. Jeho krásou sa totiž nemusíme kochať len z plte plaviacej sa Dunajcom, ale aj z cyklistických trás.

Región severného Spiša a Pienin je známy neobyčajným bohatstvom prírodných krás, historickými pamiatkami a jedinečnou ľudovou architektúrou. Presvedčiť sa o tom je možné na každom kroku, napríklad v kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka, ktoré sa v dňoch 25. až 28. augusta stanú miestom stretnutia priaznivcov cykloturistiky. „Pieniny sú najmenším, no zároveň najmalebnejším národným parkom na Slovensku. Jeho rozloha je len 3 750 hektárov, napriek tomu je vhodný pre všetky skupiny turistov. Ako pre peších, tak aj tých, ktorí ho chcú spoznávať na dvoch kolesách či z vodnej hladiny,“ hovorí o národnom parku Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny.

Krása Pienin z pedálov

Najsevernejšia oblasť regiónu Spiš, známa aj ako Zamagurie, poskytuje niekoľko možností na aktívnu cykloturistiku. Jednoznačným symbolom regiónu sú Pieniny, národný park bohatý na pestrú faunu a flóru a minerálne pramene. „Zo sedla bicykla sa Pieninský národný park ukazuje v inom svetle. Cykloturistika predstavuje efektívny spôsob, ako z národného parku vidieť čo najviac za kratší čas. Organizátori cyklozrazu vybrali fanúšikom cykloturistiky tentokrát päť jedinečných cyklotrás, kde si užijú celé Pieniny, vrátane Červeného Kláštora, Lesnického sedla, Lesnice, Múzeum PIENAP-u, poľský hrad Niedzica, ale aj Litmanovú, Ľubovniansky hrad, Vyšné Ružbachy a tiež druhú najchladnejšiu obec Slovenska – Plaveč,“ vysvetlil Pavel Mrug, predseda Regionálnej rady Klubu slovenských turistov v Starej Ľubovni.

fb (4)

Peší dokážu tiež oceniť krásu Pieninského národného parku. Rovnako ako im, aj  cykloturistom poskytujú Pieniny rozmanité trasy s rôznou náročnosťou. „Nielen počas zrazu cykloturistov si môžu priaznivci cykloturistiky vychutnať ľahké, náročné či ťažké trasy. Väčšina z nich zachádza aj do poľských Pienin, napríklad trasa Lesnické sedlo (dlhá 24 km), Niedzica hrad (25 km), Veľká Franková (44 km) a Ľubovnianska s dĺžkou 73 kilometrov,“ hovorí o trasách a ich náročnosti Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny.

Tridsiaty ôsmy zraz cykloturistov v Pieninách sa začne slávnostným otvorením, ktoré bude spojené s kultúrnym programom, už vo štvrtok, 25. augusta v Rekreaparku v Červenom Kláštore. Prvý štart cyklotrasy je naplánovaný na piatkové ráno. Nádherný víkend v Pieninách a radosť z pohybu si však môžu s cyklistami vychutnať aj peší turisti. Zraz bude slávnostne ukončený v sobotu večer.

Cyklozraz v Pieninách

KONTAKTNÁ OSOBA

Ing. Erika Šalatová
Výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš – Pieniny
+ 421 905 330 652
salatova@visitspis.sk
www.visitspis.sk

KONTAKT PRE MÉDIÁ

Mgr. Adam Bačkor
Head of Public Relations
+ 421 904 151 528
adam.backor@getlike.sk
www.getlike.sk

Aktuálne články