Fašiangové obdobie sa spája najmä so zábavou a hodovaním. V regióne severného Spiša a Pienin si aj počas rýchlej a modernej doby zachovávajú jedinečnú kultúru a tradície, ktoré so sebou prináša táto sezóna.
Časový úsek od sviatku Troch kráľov až do Popolcovej stredy je známy ako Fašiangy. Nimi sa odštartoval štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou, preto sú známe ako sviatky jedla a sýtosti. Hoci dnes máme dostatok jedla po celý rok, tieto príjemné zvyky našich predkov sme si do veľkej miery zachovali aj v súčasnosti. Nestville Park už tradične organizuje podujatie Fašiangová šiška. Toto nezabudnuteľné, tradičné podujatie plné radosti a výborných šišiek je sprevádzané bohatým kultúrnym programom. Tento rok môžete okúsiť Fašiangovú šišku 7.2.2024.
Fašiangy ožijú aj na ľade v PEM aréne v Starej Ľubovni. Pozvaní sú všetci rodičia s deťmi v karnevalových maskách. Fašiangový ľadový karneval sa uskutoční 11.2.2024.
Tradične sa v Starej Ľubovni bude ukončovať fašiangový čas pochovávaním basy Rózy v sprievode folklórnych súborov a dychovej hudby 13.2.2024. Prestrojení občania za farára, kostolníka či profesionálne plačky sa vo víre plaču, tanca a zábavy na dlhší čas rozlúčia s hostinami a veselicami. So svetskými radovánkami sa na pochovávanie basy príde rozlúčiť a vystúpi aj Folklórny súbor Ľubovňan, Detský folklórny súbor Ľubovňanček a Dychová hudba Ľubovnianka.
Ukončenie fašiangov tradičným spôsobom, ktorý sa v obci Forbasy koná už od nepamäti, sú tzv. Turone. Ide o zvyk pochodu masiek „turoňov“ na čele s hlavným turoňom. Kedysi to bolo tak, že masky chodievali po dedine, zbierali vajíčka a slaninu na výbornú večernú praženicu, ktorá sa ušla širokému osadenstvu. Podľa jednej z legiend mali Turoňa Forbašania vyhrať za fľašu pálenky kdesi na Liptove. Odvtedy sa tam konajú takéto sprievodné predstavenia trvajúce dodnes. Chlap vo viac ako desať kíl vážiacej maske to však vôbec nemá jednoduché. Počas pohybu má zastretý zrak a pomocou lana ho riadi ďalšia postava zo sprievodu.
Prajeme Vám fašiangy plné zábavy!