Starú Ľubovňu navštevujú turisti najmä kvôli hradu, skanzenu, najnovšie aj najväčšiemu bludisku v strednej Európe. To, že mesto je bohaté na ďalšie mnohé miesta, ktoré treba vidieť, vyskúšať, či niečo ochutnať, nemusíme pripomínať. Zmieniť sa však chceme o síce malom, no vskutku zaujímavom, námestí sv. Mikuláša. Zima je obdobie, kedy tie najznámejšie atrakcie zatvárajú svoje brány, avšak na námestí, si môžete nepretržite pozrieť až tri zaujímavé miesta.
Prvým a najdominantnejším miestom, je kostol sv. Mikuláša. Kostol pochádza z roku 1280 a odkrýva nádherné stredoveké maľby – originálne Fresky, ktoré boli objavené len nedávno. Vnútro kostola sa zdobí krásnymi siedmimi oltármi, rokokovou kazateľnicou, či viac ako 100ročným organom. Keďže mesto bolo v minulosti späté s Poľskom, aj v kostole nájdete niekoľko odkazov, ktoré poukazujú na dané obdobie. Veľmi vzácnym a ojedinelým, je modlitba k sv. Antonovi Paduánskemu v poľštine napísaná na rímsach kaplnky Ružencovej Panny Márie. Kostol kedysi slúžil aj ako miesto pre pochovávanie, a teda sa pod ním nachádzajú krypty. Prehliadku si môžete zabezpečiť priamo na námestí v Regionálnom informačnom centre.
O kúsok ďalej môžete navštíviť Dom mešťana, ktorý uchváti svojou expozíciou štýlu bývania a spôsobu života stredovekého ľubovnianskeho mešťana. Súčasťou expozície je aj dielňa modrotlače. Návštevník si môže vyraziť vlastnú mincu – Ľubovniansky zlatý.
Čo by nemalo uniknúť pozornosti návštevníka je Provinčný dom, ktorý plní funkciu galérie. Galéria je aktívna, každý mesiac pripravuje novú výstavu, či už ide o obrazy, fotografie alebo iné umelecké diela. Pri každom otvorení sa koná vernisáž, ktorá je väčšinou určená pre verejnosť. Galéria takto slávnostne otvára danú výstavu v sprievode milého slova, príjemnej hudby a ľudí. Minulý rok sa tu konala výstava svetového charakteru, išlo o diela známeho umelca Andyho Warhola, ktorá prilákala ľudí z rôzneho kúta nielen Slovenska. Okrem pravidelne obmieňaných výstav sa tu nachádzajú aj dve pamätné izby, ako stála expozícia. Ide o pamätnú izbu Jána Melkoviča a pamätnú izbu Terézie Vansovej.
Jednou z významných výstav tento rok bola, hlavne pre staroľubovňanov vzácna, výstava obrazov Vladimíra Šipoša. Výstava sa konala pri príležitosti jeho nedožitých 60tych narodenín. Na podnet Vladimíra Šipoša, ako bývalého zamestnanca galérie, vzniklo zoskupenie výtvarníkov z okolia Starej Ľubovne, pod názvom „Ľubovnianske Spektrum“, ktorých výstava diel sa koná každým rokom.
Ďalším rodákom, ktorý tento rok v Galérii Provinčný dom vystavoval, je umelec Ján Pečarka, ktorý pôsobí za veľkou mlákou. Svojou tvorbou doniesol do svojej domoviny kúsok niečoho iného, nového, ba priam zvláštneho. Táto výstava niesla názov Organika.
Mesiac november zdobili galériu nádherné obrazy autorky Miliny Zimkovej. Autorka inklinuje vo svojej tvorbe k abstraktnej imaginácii. Stvárňuje mikrosvet rastlín, zvierat, ale aj tajuplných postáv vystupujúcich z minulosti a zabudnutých kultúr. Tvorba autorky uchvátila nie jedno oko a srdce.
Už keď tu budete, na kávičku a dobrý zákusok si môžete zájsť do milej kaviarne Soška, hneď vedľa Regionálneho informačného centra. Výbornú kávu vám naservírujú aj o niečo ďalej v kaviarni Sqost, či Penzióne Gurmen. Unikátny koláčik s výbornou kávou si dáte v kaviarni Uniqo v Dome služieb. Srdečne vás pozývame aj na Vianočné trhy do Starej Ľubovne, ktoré sa uskutočnia dňa 15. a 16.12.2023.