Kam počas pandémie? Tip na výlet: Čertová skala v Chmeľnici, lesopark v Starej Ľubovni

Tomko - zimná krajina

Aj jednoduchá prechádzka v prírode sa môže stať nezabudnuteľným zážitkom, a to vďaka mnohým výnimočným prírodným či kultúrnym pamiatkam, ktoré počas nej môžete vidieť. 

Foto: Marta Hanečáková

Presne na takú prechádzku vám odporúčame v regióne v Spiša a Pienin, konkrétne v okolí obce Chmeľnica. Tam sa svojou krásou pýši prírodný kamenný výtvor – skalná ihla, vysoká približne 12 metrov, nachádzajúcu sa v nive rieky Poprad.  Za chránenú pamiatku bola vyhlásená v roku 1989 a podlieha 4. stupňu ochrany. Známa je tiež pod názvom „Čertova skala“, ktorá je spojená s legendou o postavení Ľubovnianskeho hradu – o šľachticovi Ľubovenskom a čertovi. Všetko čo Ľubovenský vystaval, okamžite čert zničil. Jedného dňa sa Ľubovenský rozhodol čerta odprosiť, aby mu nerobil napriek. Čert súhlasil, ale s podmienkou, že mu zapredá svoju dušu. Ľubovenský najprv súhlasil, no neskôr svoje konanie oľutoval. 

Keď sa mu hrad podarilo dokončiť, začal stále viac premýšľať o svojom zapredaní duše a mátala ho myšlienka na večný život v zatratení. Preto sa rozhodol odísť do neďalekého kláštora, aby sa vyspovedal a dožil svoj život v pokání. Čerta nahnevalo, že ho obyčajný človek oklamal, a preto sa mu chcel pomstiť. Schytil obrovskú zahrotenú skalu, chcel ju zhodiť na hrad a zničiť ho. V tej chvíli sa však z kláštora ozval zvon, čert stratil svoju zázračnú moc a skala mu vypadla z rúk rovno do rieky Poprad.

Foto: Ján Saloň

A ako sa k legendou opradenej Čertovej skale dostanete? Úplne jednoducho. Za obcou Chmeľnica sa vydáte poľnou cestou dlhou asi 3 km, čo vám pomalým tempom nezaberie viac ako trištvrte hodiny. Kto by nevedel presnú trasu, pomôže aj navigácia.

Keď už spomíname Ľubovniansky hrad, máme pre vás ďalší tip na krásnu prechádzku práve v neďalekom lesoparku. Ten začína hneď za hradom a je ideálnym miestom na prechádzky, beh a zimnom období je vďaka upraveným trasám veľmi obľúbeným miestom na bežecké lyžovanie. Ponúka priestor na relax pre rodiny s deťmi vďaka vybudovaným ihriskám s hojdačkami, preliezkami či lanovkou. Nechýbajú tu ani altánky s ohniskami.

Foto: Ľuboš Tomko

Tieto nenáročné prechádzky odporúčame pre všetky vekové kategórie, ktoré si chcú oddýchnuť v prírode severného Spiša a Pienin. Urobiť niečo dobré nielen pre zdravie, ale potešiť aj svoju dušu pohľadom na rozprávkovú zimnú krajinu výnimočného regiónu.

Srdečne vás pozývame navštíviť región severného Spiša a Pienin, na poznávanie ktorého jeden deň nestačí!

Aktuálne články