Kam počas pandémie? Tip na výlet: Lesnické sedlo – Červený Kláštor

MKVN

        Ak uvažujete o tom, ako aktívne stráviť najbližší víkend práve v regióne severného Spiša a Pienin, ponúkame vám ďalší tip na výlet. Tentokrát zamierime do Pieninského národného parku, a to konkrétne k Lesnickému sedlu. Sedlo nájdete na východnom okraji Pienin a z obce Veľký Lipník sa tam dostanete smerom na obec Lesnica. K sedlu vedie štátna cesta až k prielomu Lesnického potoka. Na mieste sa nachádza malé parkovisko s lavičkami i prístreškom, a tiež malý bufet s občerstvením. Lesnické sedlo ponúka nezabudnuteľný pohľad na okolité obce a prírodu Pienin. Na severnej strane môžete vidieť Malé Pieniny, na tej južnej Spišskú Maguru, počas pekného počasia aj Vysoké Tatry.

Foto: Matej Kolčák

       Ako sme už spomenuli, pre tých lenivejších, ktorí si chcú užiť len krásny výhľad z Lesnického sedla, stačí sa vám dopraviť autom až na miesto. My vám však odporúčame nechať auto na mieste a pokračovať červenou turistickou značkou, ktorou sa dostanete cez Haligovské skalky – Palšna (889 m) – malebné sedlo Cerla (610 m) až do Červeného Kláštora. Trasa nie je náročná a má približne 10 km, cestou nájdete aj prístrešky na ukrytie. Príroda a výhľady sú počas trasy veľmi fotogenické v každom ročnom období, čo často príjemne prekvapuje návštevníkov. Ak by ste sa však chceli pobrať inou trasou, žltá značka z Lesnického sedla vedie na sever do sedla pod Šľachovky (Wysoki Wierch 899).

Foto: Ján Saloň

        Vďaka bohatej snehovej nádielke je pre návštevníkov Pienin neďaleko pripravená rozprávková bežecká stopa na trase Lesnica, Chata Pieniny – Prielom Lesnického potoka – Múzeum Červený Kláštor. Trasa má v jednom smere dĺžku 8 km. V otvorenom teréne je dostatok snehu a bežkuje sa naozaj výborne.  Po aktívne strávenom dni v okolí nezabudnuteľného Dunajca sa môžete zastaviť na Chate Pieniny. Okrem tradičných jedál tu môžete ochutnať aj goralské špeciality, rýchle občerstvenie a špecialitu šéfa kuchyne – údené pstruhy. Chata Pieniny je skutočne klenotom Pieninského národného parku, s neobyčajnými možnosťami športového využitia, ubytovania, spoznávania goralského kulinárskeho umenia a bohatých goralských tradícií pri ľudovej muzike.

Foto: Ján Saloň

Aktuálne články