Kam počas pandémie? Tip na výlet: Vrch Osly

osly vrch

V regióne severného Spiša a Pienin nájdete nenápadné pohorie, ktoré síce nevyniká ani rozlohou či nadmorskou výškou, no jeho krásna príroda a výhľady na okolie veľmi často lákajú domácich i zahraničných turistov. Predstavujeme vám Ľubovniansku vrchovinu, kde môžete navštíviť jeden z jeho vrchov s názvom Osly.

Lesnatý vrch Osly s nadmorskou výškou 859 m n.m., sa nachádza severne od mesta Stará Ľubovňa na hlavnom hrebeni pohoria Ľubovnianska vrchovina. Toto príjemné miesto na oddych v lone prírody je vyhľadávaným miestom cyklistov či peších turistov, a preto tu vedie viacero značených trás. Ak sa tam vyberiete z mesta Stará Ľubovňa, nasledujte trasu vyznačenú červenou značkou, čo môže trvať približne hodinu a pol. Ak sa vyberiete inou trasou, napríklad zo sedla Vabec, trasa vyznačená žltou značkou môže trvať približne hodinu. Tieto trasy môžete využiť aj ako cestu späť.

Z Osly si môžete užiť výhľad na Spišskú Maguru, Levočské vrchy i poľské Sączské Beskydy. Približne sto metrov severne od vyznačenej trasy zelenou značkou sa nachádza aj studnička – Vodný zdroj. Na samotnom vrchole nájdete križovatku s niektorými už spomínanými označeniami trás, žltej farby –  smer sedlo Vabec, zelenej farby –  smer Kače – Mníšek nad Popradom a červenej farby – smer Stará Ľubovňa, Ľubovniansky hrad, ale tiež aj opačné smery na Hliniská, Sliboň či Sulín. My vám odporúčame vybrať sa po červenej farbe a navštíviť aj Ľubovnianske múzeum.

Na vrchu Osly sa každoročne v lete koná púť rodín organizovaná Rímskokatolíckou farnosťou v Starej Ľubovni. Na samotnom vrchu je oddychová zóna a kamenný kríž s plastikou Krista.

Aj takéto jednoduché výlety v prírode regiónu severného Spiša, vám určite spríjemnia voľný čas. Preto vás sem srdečne pozývame.

Foto: Lukáš Varšík (hiking.sk)

Aktuálne články