Región severného Spiša a Pienin je bohatý na rôzne minerálne pramene, pričom niektoré z nich sú distribuované do rôznych krajín sveta. Navštívte miesta regiónu, kde vyvierajú a vyskúšajte ich liečivú silu. Vydajte sa s nami počas víkendu na Cestu minerálnych prameňov.
Približne 7 km od Starej Ľubovne, bývalého slobodného kráľovského mesta, sa nachádzajú Ľubovnianske Kúpele, kde vyvierajú 4 železito-zemité minerálne pramene. Osada nesie názov po kúpeľoch, ktoré tu vznikli v polovici 19. storočia a zamerané boli na liečbu chorôb zažívacieho traktu. Minerálna voda Ľubovnianskych Kúpeľov sa plní do fliaš a predáva pod názvom „Ľubovnianka“. Táto minerálna voda je známa najväčším obsahom magnézia na Slovensku. V blízkosti nájdete aj lesopark s dendrologicky pozoruhodnými drevinami nazývané vejmutovky. Do Ľubovnianskych Kúpeľov sa viete dostať aj po cyklotrase z obce Nová Ľubovňa, ktorá vedie krásnou prírodou Levočských vrchov.
Ďalší známy prameň Sulinka sa nachádza v obci Sulín približne 25 km od Starej Ľubovne a pomáha pri žalúdočných i črevných problémoch. Voda Sulinka sa už v 19. storočí vyvážala do USA a Kanady, pričom sa jej naplnilo vyše 800 000 litrových fliaš ročne. Liečila sa ňou aj známa rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská známa ako Sissi, ktorá je zobrazená na etikete fliaš tejto minerálnej vody. Do obce Sulín sa dostanete cyklotrasou AQUAVELO, spájajúcou kúpeľné mestá prihraničného regiónu Slovenska i Poľska. Zo Sulína sa vydajte o neďalekej Legnavy, kde nájdete prameň Ščava. Ten dobre vplýva na funkciu srdcového svalu a svalov pohybovej sústavy. Pravidelný pitný režim priaznivo pôsobí na organizmus a pomáha pri liečbe nechutenstva.
Pozitívne účinky na ľudské zdravie majú aj ďalšie minerálne pramene ako napríklad Voňačka vyvierajúca v obci Bajerovce. Pravidelné teplé kúpele pôsobia proti reumatizmu. Vo Forbasoch nájdete ďalší prameň s názvom Ščava, ktorý je vhodný pri chorobách pečene, pankreasu, chronických žalúdočných problémoch a zápaloch obličiek či na predchádzanie nedostatku vápnika a pri nechutenstve. Voda z prameňa Švabľovka v obci Hniezdne, bola už v 19. storočí využívaná v bývalých miestnych kúpeľoch. V 15 vaniach sa voda zohrievala a využívala na účinné liečebné kúry pri reumatických chorobách. V Hniezdnom, prepojenom s neďalekou Starou Ľubovňou cyklotrasou, určite ochutnajte sladké dobroty z Nestville Chocolate, kúpte si pivo alebo prvú slovenskú whisky, ktoré si doma po výlete iste dobre vychutnáte.
Aj obec Hraničné má svoj vzácny prameň s názvom Ščava. Pitné kúry pomáhajú pri liečbe chronických ochorení tráviaceho traktu, obličiek, pečene a pankreasu. Zmierňujú bolesti kĺbov, chrbta a krku. Prameňom Pod Kalváriou sa môže pochváliť obec Lacková, cez ktorú prechádza spomínaná cyklotrasa AQUAVELO. Prameň sv. Jána Krstiteľa nájdete v Litmanovej na hore Zvir. Ide o známe pútnické miesto, ktoré sa dostalo do povedomia v súvislosti so zjaveniami Panny Márie. Prameňu sa pripisujú liečivé účinky a pre každého pútnika je prameňom znovuzrodenia a obnovenia vo Svätom Duchu. Z hory Zvir odporúčame prechádzku na neďaleký vrch Eliášovka, ktorý predstavuje najvyšší bod Ľubovnianskej vrchoviny. Tu nájdete 20 metrov vysokú rozhľadňu s výhľadom na slovenské i poľské kopce.
Významné v regióne sú Pramene Smerdžonka využívané v Kúpeľoch Červený Kláštor, ktoré liečia onkologické, kožné, neurologické a iné choroby. Kúpele nájdete približne 26 km od Starej Ľubovne, obklopené krásnou prírodou Pieninského národného parku. Prameň lásky a Prameň zabudnutia v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy sa dlhodobo využíva na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí, ako sú reumatické, kožné, pľúcne a srdcovo-cievne choroby. Silne mineralizovanú vodu nájdete aj v neďalekom „Kráteri“, ktorý predstavuje najlepšie zachovaný travertínový útvar svojho druhu v strednej Európe. Vplyvom viacerých faktorov v ňom voda nezamŕza ani v zimnom období, preto je lákadlom pre mnohých otužilcov. V Ružbachoch sa nachádza aj jedno z najstarších medzinárodných sochárskych sympózií v Európe, kde môžete vidieť vyše sto travertínových sôch vytvorených umelcami z viac než 14 krajín.
Na Cestu minerálnych prameňov sa vyberte či už odporúčaným bicyklom alebo využite slnečné počasie blížiacej sa jari na príjemnú prechádzku. Okrem krásnej prírody severného Spiša a Pienin sú pridanou hodnotou liečivé účinky minerálnych vôd, ktoré robia región ešte výnimočnejším. Preto neváhajte a vyberte sa objavovať severný Spiš a Pieniny.