Karpatské preteky Kuriérov

14082021TM220

Karpatský pretek kuriérov je profesionálny cyklistický pretek, s tradíciou od roku 1975, ktorý sa každoročne koná v Poľsku, na Slovensku a v Maďarsku.Vznikol s cieľom pripomínať si spoluprácu tajných kuriérskych skupín z pohraničných oblastí krajín V4. Tie si počas II. svetovej vojny vymieňali informácie predovšetkým o pohybe a umiestnení nacistických vojenských jednotiek a ich zariadení, a tiež o situácii v koncentračných táboroch, čím výrazne prispeli k záchrane veľkého počtu ľudských životov. Význam tohto medzinárodného športového podujatia v súčasnosti rastie aj vďaka úspešnej spolupráci organizujúcich krajín a prispieva tiež k prezentácii všetkých účastníckych krajín. Pre profesionálnych cyklistických pretekárov v kategórii U-23, čiže vo veku do 23 rokov predstavuje Karpatský pretek kuriérov alternatívu voči medzinárodným pretekom Girod´Italia, ktoré sa každoročne konajú na území Talianska.

Dlhá trasa a rozmanitosť terénu umožňujú pretekárom zbierať cenné skúsenosti a často sa dostávajú na prvé miesta, ktoré im v budúcnosti otvárajú dvere do svetovej cyklistiky.

Motto pretekov –„Tu sa rodia hviezdy“ je skutočne pravdivé.V roku 2017 sa najlepším mladým jazdcom do 20 rokov stal Slovinec Tadej Pogačar, víťaz posledných dvoch ročníkov Tour de France a snáď najväčšia cyklistická hviezda súčasnosti. V roku 2018 pretekal aj v Starej Ľubovni, Maďar Attila Valter, ktorý bol niekoľko etáp lídrom Giro d ́ Italia v roku 2021.

Tohtoročné preteky sa konajú 29.4.2022 – 3.5.2022

Odštartujú 2-kilometrovým prológom ulicami Budapešti, kde sa následne 30.4 presunú na Slovensko

 

SVETOVÁ CYKLISTKA V SRDCI STAREJ ĽUBOVNE

 

Víkend 30.4. – 1.5. 2022 bude patriť v meste Stará Ľubovňa cyklistike. Na Nám. sv. Mikuláša sa okrem skvelej cyklistiky môžete tešiť aj na koncerty miestnych skupín, prejazd retro bicyklov, cyklo workshop pre deti, a skvelú pohybovú zábavu pre všetkých vďaka projektu Tréneri v školách.

 

Preteky amatérov v rámci Východ road ligy štartujú 30.4. o 14:00 h a profesionáli do 23 rokov v rámci prvej a kráľovskej etapy Karpatského preteku kuriérov 1.5. o 13:00 h. Na štart sa postaví 26 tímov zo 14 krajín.

Trať pretekov : Etapa 1

 

Štart 13:00 hod. – Stará Ľubovňa – Námestie sv. Mikuláša, Plavnica (ostrý pri
Poľnohospodárskom družstve), Šambron, Bajerovce, Krásna Lúka, Šarišské Dravce, Torysa,
Brezovica, Tichý Potok, Rázcestie Repaše, Oľšavica, Brutovce, Nižný Slavkov, Brezovička,
Brezovica, Torysa, Šarišské Dravce, Krásna Lúka, Bajerovce, Šambron, Plavnica, Stará Ľubovňa Cieľ.

 

 

2.5.2022 Trať pretekov : Etapa 2

Štart 13:00 hod-Piwniczna Z. >NiedzicaZapora

 

3.5.2022Trať Pretekov: Etapa 3

 

Štart 10:30 hod – Poprad Spišská Sobota >  Starý Smokovec Vysoké Tatry (Urad Mesta) – finish

Aktuálne články

X