Krásy Pienin možno spoznať aj v zime

pieniny-II-nad-lisku

Vŕzgajúci sneh pod nohami, čerstvý vzduch a príroda, ktorá sa oddala zimnému spánku. No i napriek tomu poodhaľuje niektoré zo svojich tajomstiev. Pieninský národný park a región severného Spiša je vhodné navštíviť aj počas zimných mesiacov.

 

Na svoje si prídu priaznivci lyží, bežiek, ale aj pešej turistiky. To, že teploty klesli a pribudli centimetre snehu ešte neznamená, že najmenší slovenský národný park nemá svojim návštevníkom čo ponúknuť. Naopak. Spojiť môžete príjemné s užitočným a po chvíľach prežitých na čerstvom vzduchu sa môžete zohriať v kúpeľoch. A nielen to.

 

S tradíciou

Zimné obdobie je najčastejšie spájané s lyžovaním a bežkami. Na severnom Spiši a v Pieninách nájdete hneď niekoľko lyžiarskych areálov, ktoré dokážu uspokojiť rekreačných aj zdatnejších športovcov. Lyžovanie má v regióne dlhú tradíciu, veď prvý vlek vo Vyšných Ružbachoch postavili ešte v minulom storočí. Dnes ponúka Skipark Vyšné Ružbachy hneď niekoľko vlekov a všetky služby moderného lyžiarskeho strediska.

Spojenie radosti z lyžovania a krásneho výhľadu umožňuje aj Skicomp Fakľovka Litmanová. Práve z vrcholu Fakľovky je nádherný výhľad na okolitú prírodu i Vysoké Tatry. Milovníci turistiky odtiaľ môžu podnikať túry po hrebeňoch Pienin. Na lyže alebo snowboard sa môžete postaviť aj v Ľubovnianskych kúpeľoch a jedinečný zážitok ponúka milovníkom zimných športov aj XPARK. Ide o jediný snowpark vybudovaný v centre mesta na Slovensku. K dispozícii je priaznivcom freestyle priamo v srdci Starej Ľubovne.

V stopách

Región severného Spiša a Pienin ponúka zároveň tisíce metrov upravených bežeckých lyžiarskych tratí. Cez prielom Dunajca sa môže spoločne vydať aj celá rodina. Dlhá je 7,5 kilometra a vedie neopísateľným prostredím. Tí skúsenejší sa môžu rozhodnúť pre trasu Lesnica – Červený Kláštor a späť. Zaujímavá je tým, že väčšina z nej je ukrytá v samotnom lese. Ak sa za výkon radi odmeňujete, vydajte sa s celou rodinou na trasu zo Starej Ľubovne do Hniezdneho. Práve v Hniezdom totiž nájdete Nestville park. Deti poteší čokoláda z tamojšej čokolatérie a rodičia môžu ochutnať prvú slovenskú whisky.

Po pobyte na čerstvom vzduchu sa môžete zohriať v spomínaných Kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka. Odporúčame teplé vaňové kúpele v liečivej vode Smerdžonka, masáže a pobyt v saunách. Ak vám bude príliš teplo, stačí si obuť korčule a prežiť príjemné chvíle na klzisku priamo v areáli kúpeľov alebo na kurtoch v Starej Ľubovni.

 

Ak uprednostňujete pešiu turistiku, trasy v regióne severného Spiša a Pienin nie sú počas zimných mesiacov zatvorené, no dôležitá je správna obuv a samotné načasovanie si túry, nakoľko v zime sa stmieva skôr. „Najatraktívnejšia je trasa vedúca prielomom Dunajca s pohľadom na Tri koruny. Nemenej náročná je túra Jarabinským prielomom či Cesta minerálnych prameňov. Ak vám po túre začne škvŕkať v bruchu, odporúčam navštíviť Salaš u Franka a ochutnať typické jedlá nášho regiónu,“ radí na záver Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

 

Aktuálne články

X