Kúpeľníctvo sa úspešne vrátilo do Pienin

cerveny-klastor-smerdzonka

Kúpeľná tradícia sa na území Pienin obnovila v roku 2012. Viac ako šesťdesiat rokov nevkročila do oblasti známej aj ako Smerdžonka noha pacienta. Dnes je situácia iná, kúpeľná liečba prekvitá, rovnako aj pacienti, ktorí sa v Červenom Kláštore zotavovali. Po piatich rokoch od obnovenia kúpeľníctva sa bude Červený Kláštor navyše pýšiť titulom kúpeľného miesta.

Výstavba kúpeľného domu v roku 2012 umožnila liečbu všetkých kožných chorôb. Tamojší minerálny prameň však preukázal svoje blahodarné účinky i pri liečbe chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb a chorôb tráviaceho traktu. „Región severného Spiša je čoraz populárnejší nielen z dôvodu nádhernej prírody a kultúrneho dedičstva. Teší nás, že sme dôveryhodným partnerom a cieľovou destináciou aj tých ľudí, ktorí potrebujú načerpať novú energiu a zotaviť sa z rôznych ochorení,“ hovorí marketingový manažér Kúpeľov Červený Kláštor – Smerdžonka, Ing. Vladimír Šmída.

smerdzonka-povodna-budovaZáber na prvú murovanú kúpeľnú budovu postavenú v roku 1884 – zachovaná dodnes.

Úspešný rok

Pre kúpele v Červenom Kláštore je súčasný rok významný aj z pohľadu rastúceho počtu zotavených pacientov. Zdokonaľovanie sa v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a zveľaďovanie kúpeľného areálu mohlo oceniť už tisíc klientov zdravotnej poisťovne. Jubilejným pacientom sa stal Albín Joštiak. „Milo ma prekvapilo, že som mohol byť súčasťou takého pekného medzníka kúpeľov. Na kúpeľnú liečbu chodievam pravidelne už vyše 15 rokov. Odkedy boli Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka znovu otvorené, tak som sa rozhodol pre absolvovanie liečby práve v Pieninách. K tomuto miestu ma viažu spomienky z detstva, avšak hlavným dôvodom opätovného návratu do kúpeľov je najmä zlepšenie môjho zdravotného stavu a oddýchnutie si v tomto krásnom prostredí,“ uviedol tisíci klient zdravotnej poisťovne.

tisici-pacient-s-majitelom-kupelovPán Joštiak, tisíci klient, s majiteľom kúpeľov.

Okrem toho kúpele začiatkom roka úspešne zavŕšili snahu o pridelenie štatútu klimatických kúpeľov. Vďaka tomu a čistému pieninskému vzduchu, je Červený Kláštor vyhľadávaný aj medzi klientmi, ktorých trápia tiež netuberkulózne choroby dýchacích ciest, duševné choroby, stavy po operácii štítnej žľazy, časť z onkologických chorôb a chorôb z povolania.

Zo spokojnosti klientov sa teší aj majiteľ kúpeľov, MVDr. Ján Korčák. „Najväčším zadosťučinením pre celý kolektív a samotné kúpele je fakt, že po pobyte u nás sa klienti cítia lepšie než pred liečbou. To sa potvrdzuje aj tým, že nás objavujú nielen noví klienti zdravotných poisťovní, ale od otvorenia máme každým rokom čoraz viac klientov, ktorí sa vracajú absolvovať kúpeľnú liečbu práve u nás. Sme potešení, že za pomoci darov prírody a našej práce pomáhame ľuďom s ochoreniami, ktoré ich ťažia v ich bežnom živote.“

Spokojnosť

Na základe nariadenia slovenskej vlády sa obec Červený Kláštor bude môcť od roku 2017 pýšiť štatútom kúpeľného miesta. „Pre náš región je to veľká pocta. Najmä z toho dôvodu, že rovnaké označenie bude môcť používať iba 23 lokalít na Slovensku. Opätovne tak nadviažeme na úspechy kúpeľníctva v Pieninách z roku 1887. Vtedajšie Kúpele Smerdžonka boli totiž súčasťou oficiálneho zoznamu kúpeľov celého Uhorska,“ dodáva na záver výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu regiónu severný Spiš Pieniny, Ing. Erika Šalatová.

kupele-cerveny-klastor-smerdzonka-terazKúpeľný Dom zdravia pod panorámou Troch Korún

Aktuálne články