Kvetnatá jeseň v regióne severného Spiša a Pienin

_DSC2774

Ešte pred príchodom zimy, kedy všetko v prírode utíchne a uloží sa na spánok, nechá sa zakryť bielou perinou, zmenia sa listy na kvety. Vábivá vôňa v prírode, ostrejší vzduch čo pošteklí nos, šuchotanie a praskanie pod nohami. To všetko láka tráviť  voľný čas v prírode. Pozývame vás do regiónu severného Spiša a Pienin, kde príroda je stále neporušená a možností veľa. Prinášame vám niekoľko tipov na jesennú turistiku a oddych.

Najkrajšie výhľady získate z vyhliadkových veží. Prejdite sa na vrch Eliášovka s nadmorskou  výškou 1 023 m n. m. Najvyšší bod Ľubovnianskej vrchoviny, zároveň je aj najvyšším bodom obce Litmanová a hraničným vrcholom slovensko-poľskej hranice. Na vrchole Eliášovky nájdete približne 20 metrov vysokú rozhľadňu s výhľadom na slovenské a poľské kopce. Nachádza sa tu vybudovaný altánok, lavičky a ohnisko ponúkajúce priestor na oddych v prírode.

Foto: Eliášovka Kamil Bankowski
Foto: rozhľadňa Údol, web

Ďalšou možnosťou je navštíviť novú rozhľadňu v Údole. Vyhliadková veža je umiestnená v blízkosti cyklotrasy spájajúcej Údol s obcou Plaveč. Jej najvyššie poschodie ponúka panoramatický výhľad na okolité obce: Plavnica, Hromoš, Ľubotín, Šarišské Jastrabie, Hajtovka a taktiež na hradnú vežu Ľubovnianskeho hradu. V okolí môžete navštíviť aj Údolské skalky. Táto prírodná pamiatka pozostáva z ôsmych vápencových bradiel, ktoré tvoria súčasť pieninského úseku bradlového pásma.

Jedným z najkrajších miest v pieninskej prírode sú zas Haligovské skalky. Najoptimálnejší výstup je z Haligoviec po turistickom chodníku značenom zelenou farbou. Zo skál je úchvatný výhľad na Haligovce, Spišskú Maguru a dokonca aj na Belianske Tatry.

Foto: Údolské skalky, web
Haligovské skalky

Jeseň je obdobie, kedy sa vaše telo chce zahrievať. Pobyt v saune patrí nepochybne k najvhodnejším metódam, ako dať telu správny odpočinok a posilniť ho. Prejdite sa po Spišsko–šarišskom medzihorí kopcami, s výhľadmi na lesy a kopce, cestou navštívte poľnú saunu. Sauna sa nachádza popri cyklotrase z Novej Ľubovne do Ľubovnianskych kúpeľov. Za dobrovoľný príspevok si môžete vychutnať teplo a pokoj v úplnej samote.

Oddýchnuť si môžete aj v zrekonštruovanej ľubovnianskej plavárni s wellness časťou alebo v Kúpeľoch Červený Kláštor – Smredžonka a ich wellness centre.

KČK Smerdžonka
Poľná sauna
Mestská plaváreň SL

Telo si oddýchlo, srdce sa nadchlo pre krásu, pľúca sa nadýchli i duša pookrela. Na to všetko, netreba nám veľa. Región severný Spiš Pieniny má v sebe mnoho neprebádaných krás. Jeden deň nestačí.

Aktuálne články