Leto do Pienin príde skôr. Začína sa letná turistická sezóna

IMG_2886

Najmenší národný park Slovenska spolu s regiónom severného Spiša je čoraz atraktívnejší nielen pre domácich turistov. Medziročne stúpa aj počet tých zo zahraničia a exoticky znejúcich krajín. Zachovať si tento trend chcú kompetentní aj v rámci letnej turistickej sezóny. Tá sa oficiálne začne 27. apríla.

 

STARÁ ĽUBOVŇA – Už tradične sú najčastejšími návštevníkmi severného Spiša a Pienin Slováci. Počas uplynulej letnej turistickej sezóny však hotelieri a podnikatelia pôsobiaci v cestovnom ruchu zaznamenali aj atraktívnych hostí. „Zaujímavosťou je, že výhľad na Tri koruny si vychutnávali tiež hostia z Japonska, z Antarktídy, Južného Sudánu, Mozambiku aj Austrálie. Veríme, že aj nadchádzajúca sezóna bude pre domácich a zahraničných našincov minimálne rovnako zaujímavá,“  prezradila Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny.

 

Odomknutie Dunajca aj chodníkov

Región severného Spiša je úzko spojený s tradíciami našich predkov, ktoré pretrvali do súčasnosti. A tradičný bude aj začiatok tohtoročnej letnej turistickej sezóny. „Divácky atraktívne je najmä odomykanie vôd Dunajca a turistických chodníkov symbolickým kľúčom. Stane sa tak na pravé poludnie, nasledovať budú prvé splavy Dunajca na obľúbených pltiach. Trasa bude od prístaviska Pod Lipami až do Lesnice,“ povedala Erika Šalatová.

 

Otvoreniu bude predchádzať svätá omša v Červenom Kláštore, vystúpenie folklórnych súborov Zamaguria a živej hudby. Chýbať nebude obľúbená ochutnávka tradičných špecialít z kuchyne regiónu. Bohatý kultúrny program bude pripravený v Lesnici na amfiteátri a tiež v Kláštore kartuziánov. V rovnaký deň si prídu na svoje aj cyklisti. Na severnom Spiši a v Pieninách práve oni majú k dispozícii niekoľko jedinečných cyklotrás a singletrailov. Ich sprístupnenie bude 27. apríla v retro štýle. Jazda organizovaná Klubom slovenských turistov je na programe po desiatej hodine spred Obvodného úradu v Starej Ľubovni.

 

Leto na hrade

Turistické chodníky, cykloturistika, splav Dunajca,…, tak poznáme Pieniny snáď všetci. No v ich bezprostrednej blízkosti, neďaleko kráľovského mesta Stará Ľubovňa, dodnes na nás dýcha aj bohatá história. „Letná turistická sezóna sa 28. apríla začne i na hrade Ľubovňa a v Stredovekom vojenskom tábore. Hradu budú počas tejto sezóny panovať ženy. V prvý deň otvorenia hneď prostredníctvom jedinečnej výstavy, ktorá priblíži najmocnejšie ženy hradu. Chýbať nebudú historickí šermiari a muzikanti,“ dodala Erika Šalatová.

V Stredovekom vojenskom tábore sa po zimnom spánku budú stínať hlavy. Historická skupina Tormen sľubuje mučenie so štipkou humoru. Návštevníci si môžu vyskúšať aj jazdu na koni, streľbu z luku či kuše. O zábavu sa postará tiež minidisco a súťaže, ktoré budú sprevádzané princeznou, princom a šašom.

 

Aktuálne články

X