Leto na Spiši a v Pieninách sa v auguste zďaleka nekončí

leto

Na prelome letných prázdnin mnohí z nás s blížiacim sa začiatkom školského roka začínajú prepadať nostalgii a bilancovať svoje zážitky. Leto však máme iba v polovici a času na vytvorenie nových spomienok je stále dosť. Presvedčí vás o tom aj bohatý program v regióne severného Spiša a Pienin, v ktorom si niečo pre seba nájde každý.

 

Oslaďte si život v skanzene pod hradom Ľubovňa 

Na záver druhého augustového týždňa, v nedeľu 11. 8. 2019, si na svoje prídu všetci milovníci sladkej pochúťky – medu. Príznačne pomenovaná udalosť s názvom Deň medu a chleba sa uskutoční v skanzene pod hradom Ľubovňa od 9.00 hod. Okrem prezentácie včelárstva či predaji včelárskych potrieb je samozrejmosťou medový trh – ochutnávka spojená s predajom medu a ďalších včelích produktov. Vítané sú všetky vekové kategórie, pre deti sú pripravené tvorivé dielne i detský kvíz na tému zaujímavostí zo života včiel. Súčasťou podujatia bude aj odborná prednáška pre včelárov či súťaž o najlepší med v okrese Stará Ľubovňa. Ak patríte medzi amatérskych či profesionálnych včelárov a radi by ste o tento titul zabojovali, nezabudnite so sebou priniesť vzorku svojho medu. V rámci programu sa o 13.00 hod. uskutoční ďakovný akatist v jedinečnom gréckokatolíckom chráme sv. Michala Archanjela v skanzene pri hrade. O 14.00 hod. na návštevníkov čaká zvykoslovné pásmo „Od zrnka k chlebu“ v podaní folklórnej speváckej skupiny Taľar z Novej Ľubovne.

 

Zažite rytiersku udatnosť na vlastnej koži

Ak vás zaujíma stredoveká história, nemala by vám ujsť akcia konajúca sa počas víkendu 17. – 18. augusta. Práve vtedy sa v Stredovekom vojenskom tábore v Starej Ľubovni odohrá Rytiersky turnaj so šermiarskou skupinou HECTOR. Od 11.00 hod. do 18.00 hod. sa počas oboch dní prenesiete do prelomu 14. a 15. storočia, aby ste si užili to najlepšie, čo svet rytierov priniesol. Na turnaji rytieri zdolávajú rôzne disciplíny ako nabodávanie krúžkov či rôzne prekážkové dráhy. Najväčšou výzvou ale bude samotný boj, v ktorom sa proti sebe stretnú dvaja protivníci na koňoch a ich dlhé kolby. Kto spadne, komu sa rozlomí štít alebo stratí drahocenný klenot z hlavy je porazený. Ak chcete vedieť, kto sa stane víťazom nájazdov, príďte si vychutnať neopísateľnú atmosféru stredovekého rytierskeho turnaja. Na programe je aj šermiarske vystúpenie, streľba z luku či kuše a detský lanový park.

 

Zabavte sa spolu s Goralmi

Ak radšej uprednostníte naše tradície pred stredovekom, v rovnakom termíne, v sobotu 17. augusta sa uskutoční Stretnutie Goralov v Pieninách. Už ôsmy ročník tohto hudobno-zábavného festivalu sa koná v nádhernom areáli KÚPEĽOV ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka. Táto udalosť nie je určená iba pre Goralov, ba práve naopak. Srdečne pozvaní sú všetci ľudia dobrej vôle, ktorí milujú hudbu, zábavu a relax v krásnej pieninskej prírode. Samozrejmosťou sú goralské atrakcie typické pre tento región. Ak by ste teda radi zažili výnimočné prostredie, fantastickú atmosféru, kvalitný kultúrny program a čistý pieninský vzduch, počas tretej augustovej soboty ste od 9.00 hod. viac ako vítaní. V kúpeľoch vás týmto výnimočným dňom bude sprevádzať moderátor Štefan Skrúcaný a kapela Kollárovci. Vystúpi aj skupina Ščamba či Folklórna skupina Goral zo Suchej Hory. Na záver dňa odohrá svoj koncert formácia Gladiátor.

 

Celeste Buckingham na hrade Ľubovňa

Stredoveký hrad Ľubovňa pochádzajúci ešte z trinásteho storočia pre návštevníkov odkrýva nielen svoje tajomstvá, ale zároveň aj spája históriu so súčasnosťou. Okrem zaujímavých expozícií a výstav prináša tiež koncerty a talenty mladej generácie. Dôkazom je ďalší večerný koncert populárnej speváčky Celeste Buckingham, ktorý sa uskutoční 23. augusta so začiatkom o 20.00 hod. Tá so svojimi novými i staršími hitmi ovládne osvetlený Ľubovniansky hrad v spoločnosti ďalšej známej kapely King Shaolin.

 

To však zďaleka nie je všetko, čo región severného Spiša a Pienin počas mesiaca august ponúka. Všetky detaily a bližšie informácie nájdete v kalendári podujatí.

 

Táto aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. 

Aktuálne články