Leto plné kultúry v regióne severného Spiša a Pienin

Nestville-Park-Farmar-847x564

       Región severného Spiša a Pienin je známy nádhernou prírodou, turistickými aktivitami, no svojim návštevníkom ponúka aj príležitosť na bohaté kultúrne a spoločenské vyžitie. Letné prázdniny klopú na dvere a s nimi aj množstvo zaujímavých podujatí určených pre všetky vekové kategórie.

         Začiatkom prázdnin sa tak ako každý rok konajú Cyrilometodské slávnosti, organizované Ľubovnianskym múzeom. Tento rok nesú názov „Oživenie dreveníc“ a uskutočnia sa v pondelok 5. júla 2021. Pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda v Chráme sv. Michala Archanjela v skanzene pod hradom Ľubovňa sa uskutoční gréckokatolícka liturgia slávená v cirkevnoslovanskom jazyku. Cyrilometodské slávnosti budú doplnené o folklórny kultúrny program. 

         V dňoch 19. až 25. júla sa budú konať vystúpenia v rámci 15. ročníka hradného muzikálu s pesničkami „Múdry Maťko a blázni“. Podujatie sa koná v spolupráci s Mestom Stará Ľubovňa, Divadlom teatrálnej skratky a ZUŠ Jána Melkoviča. Na prelome júla a augusta (30. júla – 01. augusta) pripravuje Ľubovnianske múzeum hradné slávnosti „Spoznaj svoj hrad“. Podujatie bude venované histórii hradu, prezentácia šľachtickej kuchyne či prezentácia remesiel. Návštevníci môžu počas hradných slávností vidieť šermiarske a sokoliarske vystúpenie, predstavenie artistov i cirkusantov.

         Prvá augustová nedeľa sa bude v Nestville Parku niesť v duchu podujatia Divoké sedlo. Jeho cieľom je udržať tradície stretávania sa všetkých nadšencov, chovateľov i majiteľov koní, ktorých spája spoločná vášeň – pohľad na svet z konského sedla.

         Festival UM UM si na tento rok pripravil tému súčasnej klimatickej krízy a zúčastniť sa tohto podujatia môžete 13. – 14. augusta. Počas týchto dní (13. – 15. augusta) sa tiež uskutoční divadelné predstavenie Legendy ožívajú, spracované na motívy historického románu Jozefa Nižňanskeho „Spišské tajomstvo“, ktoré zachytáva legendu o kupcovi Michalovi Kasparekovi zo Starej Ľubovne. Toto podujatie je organizované Ľubovnianskym múzeom a nadväzuje na legendu spojenú s týmto bývalým slobodným kráľovským mestom. V sobotu, 14. augusta, navštívi Starú Ľubovňu aj Miro Jaroš, ktorý svoje piesne venuje všetkým ne/poslušným deťom. V Kúpeľoch Červený Kláštor – Smerždonka sa uskutoční Stretnutie Goralov v Pieninách.

         Posledný augustový víkend (28. – 29. august) sa bude niesť v znamení ďalšieho podujatia Farmár – tradície a zvyky, kde verejnosti predstavia výsledky svojej práce poľnohospodári, chovatelia zvierat, farmári i drobní remeselníci. V týchto dňoch sa uskutoční pre malých cyklistov obľúbená Detská Tour Petra Sagana.

         Okrem uvedených podujatí sa návštevníci regiónu severného Spiša a Pienin môžu tešiť aj na mnohé ďalšie, o ktorých vás priebežne budeme informovať. Samozrejme, dôležitú úlohu bude pri ich organizácii zohrávať aj vývoj epidemiologickej situácie. Pevne však veríme, že plánované podujatia sa podarí uskutočniť a spoločne si užijeme krásne leto plné kultúry v rôznych podobách. Neváhajte a objavujte severný Spiš a Pieniny.

        Srdečne pozývame!

Aktuálne články

X