Leto v regióne severného Spiša – Pienin bude bohaté na kultúru

ako išlo vajce do sveta

Región severného Spiša a Pienin okrem nádhernej prírody a turistických aktivít ponúka svojim návštevníkom aj príležitosť na bohaté kultúrne a spoločenské vyžitie. Letné prázdniny sa nezadržateľne blížia a s nimi aj množstvo zaujímavých podujatí určených pre všetky vekové kategórie. Využiť pritom môžu sezónny vlak na trati  Poprad (SK) – Muszyna (PL), premávajúci každý víkend až do 6. septembra 2020. Predstavujeme vám niekoľko tipov ako príjemne stráviť júlové dni.

Začiatok júla sa už tradične spája s Cyrilometodskými slávnosťami organizovanými Ľubovnianskym múzeom. V nedeľu 5. júla 2020 sa pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda v Chráme sv. Michala Archanjela v skanzene pod Hradom Ľubovňa uskutoční gréckokatolícka liturgia a posvätí sa kaplnka Bolestnej Panny Márie. Vystúpi FS Staroľubovňan či dievčenské spevácke zoskupenie Stoličnoho džyvky z Veľkého Lipníka. Počas slávnosti sa pripomenie i  významné 35. výročie otvorenia skanzenu v Starej Ľubovni. V neďalekom Stredovekom tábore bude toto nedeľné popoludnie patriť deťom. Tešiť sa môžu na bábkové divadlo „Žabí kráľ“ podľa námetu známej rozprávky bratov Grimmovcov, počas ktorej sa bude nielen spievať a tancovať, ale aj čarovať a odvážne princezné z hľadiska dostanú šancu vyslobodiť zakliateho kráľa.

Druhý júlový víkend bude v Nestville Parku patriť ľudovému umeniu. Počas Remeselného víkendu 11. – 12. júla 2020 budú môcť návštevníci obdivovať zručnosť, šikovnosť, talent a fantáziu kováčov, rezbárov, košikárov, hrnčiarov či tkáčov. Autenticitu života našich predkov dotvoria ukážky poľnohospodárskych prác na dobových strojoch. Život však nebol len o manuálnej práci, a preto všetkých tancuchtivých naučí folklórny súbor Ľubovňan základnú choreografiu ľudového tanca. Počas tohto víkendu sa vrátime aj do dávnejšej minulosti. Hrad Ľubovňa totiž otvorí svoje brány a odštartuje letnú turistickú sezónu. Témou budú barokové slávnosti, ktoré priblížia obdobie postavenia a otvorenia Paláca Ľubomírskych. V priestoroch hradnej kaplnky sa uskutoční slávnostná sv. omša, vystúpi tiež šermiarska skupina a prezentované budú rôzne remeslá.

Počas víkendu 18. – 19. júla 2020 do sveta fantázie a čarovných príbehov prenesie malých návštevníkov Nestville Parku podujatie „Rozprávkové leto“. Deti sa stanú súčasťou deja rozprávky a stretnú sa s rozprávkovými bytosťami, ktoré im vyčaria úsmev na tvári. V závere prehliadky sa môžu zapojiť do rôznych aktivít a získať malé prekvapenie. V Stredovekom vojenskom tábore bude nedeľné popoludnie patriť predstaveniu „Ako išlo vajce do sveta“.    

Od pondelka 20. júla do nedele 26. júla 2020 rozprávkovo ožije aj Hrad Ľubovňa hradným muzikálom „Kocúr je Kráľ“. V poradí XIV. ročník hradnej rozprávky s pesničkami rozpovedá príbeh o kocúrovi v čižmách a odohráva sa na rôznych hradných nádvoriach. V sobotu 25. júla na hrad zavíta aj Robo Grigorov, ktorý tu odohrá unplugged koncert. V podhradí – Stredovekom vojenskom tábore sa posledný júlový víkend uskutoční aj Rytiersky turnaj v podaní skupiny HECTOR. Ten predvedie rytierske súboje na koňoch.

Ponuka plánovaných podujatí v regióne severného Spiša a Pienin je bohatá. Pevne veríme, že vás zaujme a náš krásny región navštívite. Jeden deň naozaj nestačí!

Aktuálne články