Litmanová – miesto pokoja, relaxu a športu

_DSC3117 copy

Región severného Spiša a Pienin zahŕňa množstvo zaujímavých miest, krásnej prírody, a tiež atrakcií športového a kultúrneho charakteru. Všetko to, ale aj o čosi viac ponúka jedna malá rusínska obec ležiaca na hranici s Poľskom, kde sa v týchto dňoch slávi aj významné výročie duchovného charakteru.

Litmanová je skvelým miestom ponúkajúcim možnosť relaxácie počas celého roka. V povedomí verejnosti je spájaná predovšetkým s Horou Zvir, ktorá je od obce vzdialená asi 3 km. Ide o známe pútnické miesto, kde sa od 5. augusta 1990 do 6. augusta 1995 zjavovala Panna Mária dvom dievčatám, vtedy jedenásť ročnej Ivetke a dvanásť ročnej Katke. Ku zjaveniam dochádzalo v malej izbe dreveného zrubu (majdanu), ktorý dodnes stojí na lúke obkolesenej lesom. Panna Mária sedávala na drevenej lavičke pri stene. Predstavila sa ako NEPOŠKVRNENÁ ČISTOTA a želala si, aby sa obe dievčatá i ľudia prichádzali na toto miesto modliť. Počas zjavení dievčatá upadali do extázy a okolie vôbec nevnímali, len uprene hľadeli na zjavenie. Do 24. februára 1991 sa Panna Mária zjavovala niekoľkokrát v mesiaci – v nedeľu a v iný deň, no od 3. marca 1991 vždy iba v nedeľu po prvom piatku mesiaca. Zjavení na Hore Zvir sa zúčastňovalo čoraz viac pútnikov modliacich sa ruženec. Panna Mária tiež požehnala prameň vody vyvierajúci v blízkosti miesta zjavenia a sama odporučila túto vodu piť. Prameň sv. Jána Krstiteľa je súčasťou Cesty minerálnych prameňov a mnohí mu prisudzujú liečivé účinky. Pri poslednom zjavení dievčatám Panna Mária sľúbila, že na tomto mieste ostáva stále prítomná.

Hora Zvir aj v súčasnosti patrí k vyhľadávaným miestom nielen slovenských, ale aj zahraničných pútnikov. Čaro krásnej prírody a silný duchovný rozmer tohto miesta prináša pokoj do duší mnohých návštevníkov. Miesto modlitby – Kaplnka Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky s celým jej areálom a prameňom na Hore Zvir bolo 7. septembra 2008 povýšené a vyhlásené vladykom Jánom Babjakom, prešovským arcibiskupom a metropolitom, za gréckokatolícke mariánske pútnické miesto Prešovskej archieparchie.

Každý rok začiatkom augusta sa na Hore Zvir uskutoční výročná púť zjavenia Nepoškvrnenej Čistoty. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa v roku 2020, kedy ubehlo jubilejných 30 rokov od prvého zjavenia, oslávi výročie mimoriadne len na farskej úrovni. Program púte, ktorá sa uskutoční počas víkendu 8. – 9. augusta, však bude možné sledovať prostredníctvom televízie LOGOS a RTVS.

Pre všetkých tých, ktorí chcú načerpať nové sily a upokojiť svoju dušu, vrelo odporúčame navštíviť toto výnimočné miesto. Samozrejme, pri návšteve Litmanovej netreba zabudnúť na poznávanie pôvodnej architektúry v podobe dreveníc a majdanov, rusínskeho dialektu a možnosti turistiky v krásnej prírode. Športoví nadšenci si tu prídu na svoje hlavne počas zimy, a to vďaka obľúbenému lyžiarskemu stredisku či tratiam na bežecké lyžovanie.

Neváhajte a navštívte Litmanovú na poznávanie ktorej jeden deň nestačí!

Aktuálne články

X