Ľubovnianska legenda o Kasparekovi

121297729_356586715660718_445147254440223457_n
Každý z nás pozná množstvo povestí a legiend z rôznych kútov Slovenska. Viete však aj o tých, ktoré sú spojené s bývalým kráľovským mestom, Starou Ľubovňou? Jednu z povestí si pripomíname každý rok počas ľubovnianskych jarmočných dní. Vzhľadom na to, že sa tohto roku jarmok z dôvodu nepriaznivého vývoja epidemiologickej situácie súvisiacej s COVID-19 nemohol uskutočniť, pripomeňme si spolu tajomný príbeh ľubovnianskeho kupca, z ktorého behal mráz po chrbte.

Mesto Stará Ľubovňa je spojené s legendou o kupcovi Kasparekovi (často nazývaný aj  kupec Gašparek). Tá sa viaže na strašidelné udalosti odohrávajúce sa v roku 1718, o ktorých sa v roku 1723 v  kódexe Liber Actorum zmienil aj samotný Matej Bel, jeden z najznámejších slovenských geografov svetového mena. Legenda hovorí o ľubovnianskom mešťanovi Kasparekovi ako o obchodníkovi s vínom nečistého charakteru, ktorý bol obvinený z krádeže súdka zlatiek. Pred súdom na kríž prisahal, že skutok nespáchal. Krátko na to, však nečakane zomrel a po jeho pohrebe sa začali diať v  Ľubovni i v jej okolí zvláštne veci. Ľudia videli Kaspareka v šatách, ktoré nosil zaživa, preháňal sa na koni, niektorým splácal dlžoby, iných zas trápil a napádal na poli. Strach zo záhadnej prítomnosti mŕtveho Kaspareka sa rozšíril medzi Ľubovňanmi natoľko, že požiadali kňaza o exhumáciu jeho tela, ktoré chceli následne upáliť na hranici, aby mohli konečne skoncovať s týmto bosoráctvom.

Fakt, že táto legenda je hlboko vpísaná do povedomia obyvateľov Starej Ľubovne, je potvrdený Ľubovnianskym jarmokom, počas ktorého sa uskutočňuje pochod ľubovnianskych strašidiel zavŕšený aktom upálenia Kaspareka, na znak vyhnania strašidiel z mesta. Jozef Nižnánsky, slovenský spisovateľ romantických románov, legendu o Kasparekovi spracoval v diele Spišské tajomstvo. Aký bol celý Kasparekov príbeh a ako ovplyvnil život ľudí nielen v Starej Ľubovni, ale aj v jej okolí, sa vám pokúsime sprostredkovať v príbehu rozdeleného do viacerých častí, ktoré postupne zverejníme prostredníctvom článkov.

Spoznajme spoločne tajomstvá regiónu severného Spiša a Pienin. Jeden deň na to nestačí!

Aktuálne články