Na Dunajec sa opäť vrátili plte

Singletrails Lechnica

PIENINY (8.mája 2020) – Od piatku 8.mája 2020 sa na Dunajec opäť vrátili plte. Splav Dunajca na slovenskej strane však bude možný len za sprísnených podmienok, ktoré platia aj v prípade splavu na raftoch či požičiavania bicyklov. Svoje brány otvorí aj Chata Pieniny a Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore.  

Ako informoval  Rudolf Velička zo Združenia pltníkov Dunajec, na návštevníkov Pienin sú pripravení. K dispozícii majú 15 pltí, ktoré budú premávať v súlade s opatreniami Covid-19. Maximálny počet pasažierov na plti je desať, pričom všetci sú povinní dodržiavať od seba maximálny možný odstup a nosiť rúško. V prípade skupín je možné dohodnúť aj samostatný splav. Splavuje sa 10 kilometrový úsek Dunajca Majere – Červený Kláštor – Lesnica, ktorá leží na hraniciach s Poľskom. Na poľskej strane sú plte v prevádzke už týždeň. Ročne to bolo vyše 85-tisíc návštevníkov, ktorí splavili Dunajec so slovenskými pltníkmi.  V prípade menších skupín pasažierov je možné zapožičať dvojmiestne alebo päťmiestne rafty vhodné pre rodiny. Rafty je možné vyzdvihnúť v Červenom Kláštore alebo v lodenici Lysá nad Dunajcom. “Raft sa požičiava aj s vybavením. Každý pasažier dostane prilbu a plávaciu vestu, splav už musia zvládnuť sami, no nie je to nič náročné,” vysvetľuje Stanislav Škantár z Canoeraft-dunajec. 

Svoje brány otvorila aj Chata Pieniny, ktorá sprístupnila ubytovacie a stravovacie služby.  “V prípade ubytovania platí, že každá izba musí po odchode hostí ostať prázdna 24 hodín. Stravu podávame iba individuálne na izbách alebo na terase. Pozitívna správa je, že už máme prvé rezervácie, čo môže byť signálom prebúdzajúceho sa cestovného ruchu,” vysvetľuje Ján Jankela z Chaty Pieniny. “Aj keď hranice s Poľskom, ktoré bolo pre nás zdrojom najväčšieho počtu turistov, ostávajú zatvorené, veríme, že máme čo ponúknuť aj domácim turistom a prilákať ich k nám do Pienin,” vysvetľuje Jakub Ondrej riaditeľ OOCR Severný Spiš Pieniny, ktorý zároveň dodal, že počet prenocovaní v regióne podľa vybranej dane z ubytovania za minulý rok bol vyše 240-tisíc.  

Od piatku otvára svoje expozície aj Múzeum Čečrvený Kláštor. Aj v tomto prípade platia opatrania ako vstup len s rúškom a dezinfekcia. Maximálny možný počet ľudí v skupine je päť. Múzeum bude sprístupnené v upravenom čase od 9. do 18.hodiny.

Aktuálne články