Pieninami zaznie hlasné ZDRUF! Gorali chystajú stretnutie

ZDROJ-FOTO-Kúpele-Červený-Kláštor-Smerdžonka-2-970x493

STARÁ ĽUBOVŇA (19.8.2016) – Najpočetnejšia skupina Goralov žije na území severného Spiša a Pienin. Najväčšiu goralskú oblasť Slovenska tvorí až 34 obcí. V jednej z nich, v Kúpeľoch Červený Kláštor – Smerdžonka, sa Gorali opäť stretnú. Už v sobotu, 20. augusta.

Stretnutie Goralov v Pieninách je už niekoľko rokov sviatkom tejto regionálnej skupiny, ktorá obýva slovensko-poľské pohraničie. „Nadchádzajúce stretnutie bude v poradí už siedme. Ostatné dva roky sa Gorali stretávajú v Kúpeľoch Červený Kláštor – Smerdžonka, predtým sa stretávali v najrázovitejšej goralskej obci Slovenska, v Lesnici,“ hovorí o jedinečnom dni plnom goralskej kultúry a nezabudnuteľných zážitkov výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny, Ing. Erika Šalatová.

Hudba, tanec a dobré jedlo

Pre Stretnutie Goralov v Pieninách je každoročne typický bohatý kultúrny program a stoly prehýbajúce sa pod váhou tradičných goralských jedál. „Gorali milujú život a radosť z neho neskrývajú. Ich hudba je temperamentná, a tak sa teším, že na Stretnutí Goralov v Pieninách opäť zaznejú tóny ich typickej hudby. Návštevníci nášho regiónu zároveň dostanú možnosť ochutnať špeciality goralskej kuchyne, napríklad pirohy, džatky, kuľasu a mnohé ďalšie,“ teší sa na stretnutie výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny, Ing. Erika Šalatová.

Stretnutie Goralov v Pieninách 2015 (3)

ZDROJ FOTO: Ladislav Kuštek

Známe mená, známe tváre

Oficiálny program Stretnutia Goralov v Pieninách začína v sobotu, 20. augusta o 15.00 hod. Stretnutie potrvá do neskorých nočných  hodín a spríjemnia ho nielen Kollárovci, ale aj folklórny súbor Frankovčan, ľudový rozprávač Jožko Jožka a ďalší. Chýbať nebudú goralské súťaže či tombola.

Gorali sa však o svoju kultúru a temperament radi delia aj s ostatnými ľuďmi, „negoralmi.“ Ján Gondek, chatár na Chate Pieniny v Lesnici, už za Goralov pasoval mnohých známych ľudí. Horalom, ako sa Goralom ešte zvykne hovoriť, sa stal aj obľúbený hokejista Zdeno Chára, „Pasovaní za Goralov však boli aj ľudia z Čiech, Maďarska či ďalekej Číny. Proces pasovania je veľmi atraktívny aj pre bežných návštevníkov. Ján Gondek môže ako jediný človek niekoho za Gorala pasovať. Toto privilégium zdedil po svojom pradedovi, Gašparovi Gondekovi,“ opisuje pasovanie výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny, Ing. Erika Šalatová.

Súčasťou stretnutia je každoročne aj ulička remesiel. „V nej si môžu návštevníci podujatia zakúpiť tradičné goralské výrobky, akými sú goralské valašky, goralský klobúk či domáce špeciality, ktoré potešia chuťové poháriky. Ovčí syr, šmalec s oškvarkami či domáce klobásky,“ dodáva na záver výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny, Ing. Erika Šalatová.

8-20-2016_Stretnutie Goralov program

KONTAKTNÁ OSOBA

Ing. Erika Šalatová
Výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš – Pieniny
+ 421 905 330 652
salatova@visitspis.sk
www.visitspis.sk

KONTAKT PRE MÉDIÁ

Mgr. Adam Bačkor
Head of Public Relations
+ 421 904 151 528
adam.backor@getlike.sk
www.getlike.sk

Aktuálne články