Pieniny sú čoraz atraktívnejšie. Aj pre turistov z exotických krajín

Cyklistika-v-Pieninách

Letnú turistickú sezónu si podnikatelia v cestovnom ruchu pochvaľujú. Región severného Spiša a Pienin so svojimi atrakciami a lokalitami totiž medziročne lákal viac návštevníkov. V porovnaní s minulým rokom výrazne narástol aj počet prenocovaní.

Región severného Spiša a Pienin je síce svojou rozlohou malý, no napriek tomu jeden deň na jeho spoznanie nestačí. Aj preto v ňom pravdepodobne medziročne stúpol počet prenocovaní. Oblasť severného Spiša s Pieninským národným parkom vyhľadávali počas letnej turistickej sezóny v roku 2019 najmä Slováci. Nasledujú Poliaci s Čechmi. „Každým rokom počet domácich turistov rastie. Teší nás, že región severného Spiša a Pienin vyhľadávajú návštevníci zo Slovenska. Služby v našom regióne sa neustále zlepšujú, a tak dokážeme konkurovať atraktivitou aj zahraničným destináciám. Aktivity členov našej oblastnej organizácie sú však z roka na rok atraktívnejšie aj pre turistov z ďalekého zahraničia,“ prezradila Erika Šalatová, výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš-Pieniny.

Pre lepšiu ilustráciu, medzi hosťami boli napríklad návštevníci z Mozambiku. Stálou klientelou je už japonská či izraelská. Zaujímavosťou je, že do Pienin zavítali aj ľudia z Kapverd, Austrálie i Albánska.

Snáď najznámejšou aktivitou, ktorá sa s Pieninami spája u mnohých z nás, je splav Dunajca na pltiach alebo raftoch. V regióne severného Spiša však každoročne pribúdajú aj nové cyklotrasy a turistické chodníky. Počas sledovaného obdobia, máj až september 2019, však bol značne medzi návštevníkmi vyhľadávaný aj hrad Ľubovňa s tamojším múzeom. „Hrad počas letnej turistickej sezóny 2019 navštívilo viac než 185-tisíc návštevníkov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom viac o šesť percent. V porovnaní s rokom 2017 dokonca je to o 28% návštevníkov viac. Na nádvorí hradu aj za jeho múrmi bolo najčastejšie počuť slovenčinu, poľštinu a češtinu,“ pokračuje Erika Šalatová.

Miesto, kde vzniká prvá slovenská whisky, s tamojším múzeom liehovarníctva v Hniezdnom, prilákalo viac než 30-tisíc návštevníkov. Medziročne ide o nárast cez 30%. Populárnymi destináciami turistov bol aj Stredoveký vojenský tábor a Dom ľubovnianskeho mešťana.

Pozitívny vplyv na rast počtu turistov mala podľa Eriky Šalatovej aj vlaková linka, ktorá počas leta premávala z Popradu do Muszyny, a to so zastávkou v Starej Ľubovni. „Linka bola v prevádzke od konca júna do začiatku septembra a stala sa citeľným impulzom pre cestovný ruch v našom regióne. Celkovo bolo vypravených 80 vlakov, vyťaženosť niektorých z nich bola 100%. Teší nás, že vzhľadom na pozitívny ohlas cestujúcej verejnosti bude linka opäť aktívna počas budúcej letnej sezóny, ale aj cez zimnú, a teda od 28.decembra do 23. februára 2020,“ dodáva výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš Pieniny.

Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Aktuálne články