Počty návštevníkov rastú aj v roku 2016!

Dovolenka-Slovensko_2

Bratislava/Prešov (2. 5. 2016) – Po tom, ako našu krajinu minulý rok navštívilo rekordných 4,3 milióna návštevníkov, môže Slovensko tieto štatistiky ešte vylepšiť. Naznačujú to čísla za prvé dva mesiace tohto roka. V rastúcich číslach pokračuje aj Prešovský kraj.

Vo februári si Slovensko ako cieľ svojej dovolenky vybralo vyše 358-tisíc návštevníkov, čo je takmer o 25-percent viac, ako za rovnaké obdobie v minulom roku. Počet domácich dovolenkárov sa zvýšil o 26 percent (230 655) a zahraniční zaznamenali 21,9-percentný nárast (127 374). Februárové čísla tak potvrdili rastúci trend z januára, kedy Slovensko privítalo 244-tisíc návštevníkov (+31 percent oproti januáru 2015). Informácie priniesla Slovenská agentúra pre cestovný ruch.

Rastúci trend zaznamenal v januári a februári 2016 aj Prešovský kraj. Za prvé dva mesiace nového roka navštívilo kraj 137 728 návštevníkov. V porovnaní s rokom 2015 ide o takmer 36% nárast, teda vyšší ako je celoslovenský priemer. Pri zahraničných návštevníkoch bol zaznamenaný 20% nárast, v prvých dvoch mesiacoch roku 2016 do Prešovského kraja zavítalo 37 192 cudzincov. Stabilne najviac prenocovaní majú okresy v poradí: Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Prešov a Bardejov.

Návštevnosť v Prešovskom kraji lámala v r. 2015 rekordy 

Aktívna komunikácia

Ako uvádza Slovenská agentúra pre cestovný ruch, za vysokým nárastom návštevnosti je viacero faktorov. Napríklad na posledné týždne februára pripadli aj jarné prázdniny dvoch krajov. Slovenská agentúra pre cestovný ruch sa tiež snaží aktívne komunikovať s potenciálnymi návštevníkmi na sociálnych sieťach. „Koncepčná a cielená komunikácia prostredníctvom Facebooku či YouTube môže výrazným spôsobom prispievať k tomu, že Slovensko bude vnímané ako vyhľadávaný, moderný a bezpečný dovolenkový cieľ,“ hovorí Igor Donoval, generálny riaditeľ SACR.

Nárast návštevníkov aj z Ruska

„Pokračuje nárast počtu turistov zo všetkých hlavných zdrojových trhov ako Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Nemecko či Rakúsko. Už druhý mesiac za sebou zaznamenávame nárast návštevníkov z Ruska a po dlhom čase aj z Ukrajiny. Prispelo k tomu aj upravenie leteckého spojenia z Moskvy a Petrohradu cez Rigu do Popradu či spustenie novej priamej leteckej linky z Moskvy do Bratislavy. Návštevnosť sa zvyšuje aj z krajín západnej Európy – z Veľkej Británie, Talianska či zo Španielska,“ uviedol Igor Donoval.

Bezpečnosť krajiny

Dovolenkári pri voľbe krajiny, ktorú chcú navštíviť, čoraz viac zvažujú aj jej bezpečnosť, hrozbu teroristických útokov, či dosah imigrantskej krízy. Keďže Slovenska sa v súčasnosti tieto udalosti nedotýkajú v takej miere ako v iných krajinách, je vnímané ako bezpečná krajina. Dostáva sa tak do hľadáčika zahraničných turistov, pre ktorých je bezpečnostné hľadisko dôležité. Oddych na Slovensku si z tohto dôvodu vyberá aj stále viac domácich rekreantov, čo dosvedčuje aj vyše 26-percentný nárast oproti februáru 2015.

Predsedníctvo EÚ

Slovensko sa v súčasnosti pripravuje na historicky prvé predsedníctvo v Rade EÚ. Ako predsednícky štát budeme viesť rokovania o novej európskej legislatíve či o aktuálnych politických otázkach. Pre krajinu sa tak otvára jedinečná príležitosť prezentovať sa pred mnohými zahraničnými návštevníkmi aj ako atraktívna a zaujímavá destinácia.

ZDROJ: SACR, ŠÚSR

Aktuálne články

X