Dovolenka na Slovensku je skutočne dobrý nápad. Potvrdzujú to štatistiky.

Turisti-Vysoke-Tatry

BRATISLAVA/STARÁ ĽUBOVŇA (2. 8. 2016)  – Slovenské hory, hrady a zámky, mestá či kúpele a aquaparky prilákali od začiatku roka už takmer 1,8 milióna turistov. Podľa zatiaľ posledných štatistických údajov za január až máj 2016 sa pre dovolenku na Slovensku rozhodlo 1,1 mil. domácich (+20,3%) a 690 tis. zahraničných turistov (+ 21,6%). Medziročne stúpla návštevnosť Slovenska o 20,8 percent.

Počet prenocovaní sa blíži k piatim miliónom, čo predstavuje nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2015 o 18,9 %. Celkovo domáci a zahraniční turisti strávili v niektorom z turistických regiónov 2,7 noci.  „Slovensko je stabilnou a pokojnou krajinou, čo v súčasnej geopolitickej situácii zohráva dôležitú úlohu pri výbere dovolenkovej destinácie. Okrem toho sa pod nárast záujmu o dovolenkové pobyty na Slovensku podpísali aj cielené marketingové a propagačné aktivity Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a jednotlivých subjektov cestovného ruchu,“ uviedol Roman Brecely, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Návrat Rusov

Tradične najviac zahraničných návštevníkov prišlo zo zdrojových trhov Slovenska, t.j. 84 % všetkých hostí spoza hraníc, a to najmä z Českej republiky (+ 35 103), Poľska (+ 11 964), Nemecka (+ 8 803) či Maďarska (+ 10 417). Pre Slovensko sa tento rok rozhodlo aj viac britských, talianskych, rakúskych, francúzskych, holandských, izraelských či amerických turistov. Po dvoch rokoch prepadu návštevnosti, vzhľadom na vývoj politicko-ekonomickej situácie, sa na Slovensku opäť výraznejšie zvýšil aj počet ruských dovolenkárov. Celkovo ich prišlo viac ako 14 tisíc, čo predstavuje medziročný rast 22,7%. Najvyšší percentuálny nárast z relevantných krajín zaznamenalo Španielsko (+68%) a Čína (+51%).

Aké bude leto? 

Doterajší vývoj návštevnosti pred letom naznačuje predpoklad úspešnej hlavnej turistickej sezóny. Aj vzhľadom k aktuálnej nestabilnej bezpečnostnej situácii vo svete, uprednostňuje dovolenku na Slovensku čoraz viac domácich aj zahraničných turistov. Hotelieri v najnavštevovanejších turistických strediskách, ako aj rôzne ubytovacie portály informujú o vysokom záujme o pobyty počas celého leta. Ich slová potvrdzuje aj nárast návštevnosti národného portálu cestovného ruchu www.slovakia.travel. Informácie o zaujímavých turistických cieľoch, podujatiach, relaxe či aktívnej dovolenke si od začiatku roka do konca júla vyhľadávalo na portáli 1 860 760 návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast 59%. „Ak bude rastúci trend návštevnosti Slovenska pokračovať aj v nasledujúcom období, leto v roku 2016 bude pravdepodobne historicky najúspešnejšie“ skonštatoval Igor Donoval, generálny riaditeľ SACR.

Ako je to v Prešovskom kraji?

Zo záujmu turistov sa môže tešiť aj Prešovský kraj. Stabilne je tretím najviac navštevovaným krajom Slovenska (po Bratislavskom a Žilinskom kraji). Od januára do mája 2016 bolo zaznamenaných 313 305 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo v porovnaní s predošlým rokom predstavuje nárast o 22,6 %. Zvýšil sa aj počet zahraničných návštevníkov o 18 %, spolu ich od januára do mája prišlo do Prešovského kraja 83 317. Počty návštevníkov sa odrazili aj na celkovom čísle počtu ubytovaní, kde nárast predstavuje 24,7 % v porovnaní s rovnakým obdobím v predošlom roku. V priemere strávil každý návštevník v Prešovskom kraji 3 noci.

                                                             1. – 5. mesiac / 2015                 1. – 5. mesiac / 2016
Návštevníci spolu                                   255 509                                  313 305    (+22,6 %)
Zahraniční návštevníci                          70 530                                     83 317       (+18,1 %)
Počet prenocovaní spolu                      777 801                                   970 143     (+ 24,7 %)

Spracované podľa štatistík ŠÚ SR.

Turisti Vysoke Tatry

ZDROJ: Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Štatistický úrad SR

Aktuálne články