Princezné de Bourbon na hrade Ľubovňa

2620475_1200x

Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v nedeľu 24. apríla 2016 slávnostne otvorí letnú turistickú sezónu. Okrem samotného otvorenia hradných brán sa verejnosti predstaví hradná expozícia: Princezné de Bourbon na hrade Ľubovňa – Caroline a Isabel.

Expozícia pripravená vo vrchnej časti barokového bastióna prezentuje život dvoch princezien z dynastie De Bourbon, ktoré boli manželkami Andreja a Jána Zamoyski. Prostredníctvom zbierkových predmetov zachovaných po dvoch generáciách šľachtickej rodiny Zamoyski (poslední súkromní majitelia hradu 1882 – 1944), ňou približujeme dobu a spôsob ich života v našom regióne.

Prezentované budú nielen vzácne osobné predmety Izabely De Bourbon (šperkovnica, vzácne šperky, vejáre), ale aj predmety jej detí. Mnohé vystavované predmety pochádzajú z obdobia, keď bola mladá Izabela ako infantka vychovávaná na kráľovskom dvore v Madride. Tieto predmety budú prezentované po odbornom konzervovaní a reštaurovaní, ktoré odhalilo aj mnohé nové skutočnosti. Expozícia bude doplnená bohatou ukážkou dobových fotografií a propagačných prospektov z kúpeľov Vyšné Ružbachy. Práve tieto kúpele môžeme pokladať za veľkolepé, niekoľkomiliónové, investičné dielo oboch generácií rodiny Zamoyski na severe Spiša. Pre návštevníkov bude sprístupnená aj pracovňa Jána Zamoyského, manžela Izabely de Bourbon, v ktorej budú inštalované jeho osobné predmety – knihy, dokumenty, fotoaparát, fonograf, gramofón, fajčiarska súprava, jazdecká súprava, či jeho plášť rytiera Radu sv. Lazara Jeruzalemského.

V tejto časti expozície budú predstavené aj majetkové pomery Zamoyských na Spiši, ale najmä osoba Jána Zamoyského ako vizionára v oblasti cestovného ruchu.

Prvýkrát bude vystavený aj hodvábny ručník do ruky, ktorý vyšívala dcéra španielskeho kráľa Alfonza XII. a matka Izabely De Bourbon. Dôkazom toho sú iniciály autorky MM (Doña Mária Mercedes) a tiež ručná výšivka španielskej kráľovskej koruny. Ide o posledný „múzejný úlovok,“ ktorý sa dostal do zbierok Ľubovnianskeho múzea ako dar matky predstavenej v kláštore bosých karmelitánok v Madride – Aldehuella, kde je rehoľnou sestrou aj posledné žijúce dieťa Jána a Izabely, Terézia Zámoyská. Pre návštevníkov je pripravená hodnoverná kópia svadobných šiat Karolíny de Bourbon Zámoyskej, ktorá mala sobáš s Andrejom Zámoyským v Paríži v roku 1885.

Grafiku tohtoročnej pozvánky tvorí perinka s vyšitou španielskou kráľovskou korunou a kvetinovým ornamentom z prelomu 19. a 20. storočia. Táto perinka bude súčasťou novej expozície venovanej španielskym princeznám Carolin a Isabel.

Hrad Ľubovňa (Slovensko): 

Hrad Ľubovňa bol postavený po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. ako pohraničná pevnosť medzi Uhorskom a Poľskom. V  roku 1412 sa hrad  (spolu so 16 spišskými mestami) stal súčasťou poľského zálohu a sídlom starostov zálohovaných miest. Počas Švédsko – poľskej vojny v rokoch 1655 – 1661 boli na hrade ukryté poľské korunovačné klenoty. V hradnej veži Ľubovnianskeho hradu bol v roku 1768 uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský. Poslednými súkromnými majiteľmi hradu bola rodina Zamoyski (1882 – 1945). Po náročnej rekonštrukcii je sprístupnený celý areál hradu. Exkluzívne aj najrozsiahlejší objekt hradu – renesančný palác, v ktorom nájdete hradný pivovar a expozíciu liehovarníctva.

Tohto roku si pripomíname 60. výročie založenia múzea.

ZDROJ: Ľubovnianske múzeum – hrad 

Aktuálne články