Prírodná Kneipp terapia oživí telo, povzbudí myseľ

VR3

Naskakuje vám husia koža pri predstave studenej vody stekajúcej po vašej pokožke? Podľa kňaza Kneippa budete musieť na začiatku cesty za krásou a zdravím túto zdanlivo nepríjemnú vec prekonať. Ale nebojte sa, potrvá to len chvíľu a akonáhle to raz skúsite, už nebudete chcieť prestať.

Metóda, známa pod názvom „kneippovanie“ alebo “Kneipp terapia predstavuje polievanie tela studenou vodou. Jej blahodárne účinky na ľudské zdravie objavil v 19. storočí kňaz Sebastian Kneipp, prezývaný aj „vodný doctor”, ktorý si sám vodou vyliečil pľúcnu tuberkulózu. Jeho životným mottom bolo: „Ak pre mňa existuje liečebný prostriedok, potom to bude voda.“ Tak sa stala voda najdôležitejším pilierom Kneippovej filozofie. 

Kneipp terapia predstavuje skutočne významný podporný prostriedok pre naše zdravie. Nášmu imunitnému systému dodáva obrovskú silu, pomáha pri liečbe a predchádza mnohým chorobám. Navyše pôsobí ako druh elixíru krásy, pretože vypína pokožku. Pomáha nielen proti kŕčom v nohách, pozitívne ovplyvňuje aj psychickú pohodu človeka.

V regióne Severného Spiša – Pienin si môžete tento unikát – vonkajšiu KNEIPP terapiu vyskúšať v areáli Kúpeľov Červený Kláštor a vo Vyšných Ružbachoch. V oboch prípadoch plynule nadväzuje na balančný chodník, tzv. Barefoot chodník. Areál Kúpeľov Červený Kláštor ponúka priestor na množstvo športových a relaxačných aktivít vrátane spomínanej vodoliečebnej otužovacej procedúry založenej na pôsobení rozdielu tepla a chladu. Pomalé chodenie v studenej vode v kombinácii s vysokým zdvíhaním nôh (ako bocian) spôsobuje dráždenie termoreceptorov chodidla. Terapia pôsobí priaznivo na látkovú výmenu, zlepšuje krvný obeh, tonizuje svaly a prispieva k otužovaniu organizmu, pričom pozitívne vplýva aj na udržiavanie kĺbovej stability a balančnej funkcie organizmu.

Vo Vyšných Ružbachoch môžete nájsť Kneipp terapiu za letným termálnym kúpaliskom Izabela pri prameni Lásky a Zabudnutia. Unikátom vo Vyšných Ružbachoch je tiež travertínové jazero nazývané “Kráter”. Toto travertínové jazero vzniklo usadením travertínu z vytekajúcej minerálnej vody potom, čo sa travertínová kopa časom prepadla. Prepadnuté miesto bolo následne vyplnené minerálnou vodou. Teplota vody v jazierku je 23 stupňov a je silne mineralizovaná. Aj napriek tomu, že kúpanie v kráteri je oficiálne zakázané, mnohí návštevníci neodolajú možnosti zaplávať si v ňom počas leta alebo aj zimy. 

Pozývame Vás osviežiť sa počas teplých letných dní do regiónu Severného Spiša a Pienin, zažiť unikátnu Kneipp terapiu na vlastnej koži.

Aktuálne články