Regionálne produkty z rúk Severného Spiša a Pienin. Časť IV.

minerálne pramene

Tradícia, história, najčistejší vzduch na Slovensku, množstvo minerálnych prameňov, kúpeľníctvo, dravý Dunajec, magická príroda. Taký je región Severný Spiš- Pieniny. Medzi toto bohatstvo nepochybne patrí produkcia tunajších ľudí.

Dúfame, že ste sa už z nášho-vášho regiónu najedli. Je načase sa dobre napiť. V tomto príspevku vám predstavíme naše „staré známe“ minerálky a aby sme nezapreli východ, aj niečo ostrejšie.

Náš kraj je bohatý na minerálne pramene, ktorých je približne 80. Niektoré sú známe, niektoré menej. Avšak dve z nich vynikajú.

Tou prvou je minerálna voda Ľubovnianka, ktorá obsahuje najviac prírodného magnézia. Pije sa pri nervových poruchách, vyčerpanosti, dobre pôsobí aj na srdce a svalstvo. Odporúča sa  však užívať aj pri chorobách žalúdka, čriev a obličiek. Aby sa mohla bezpečne dostaviť balená ku každému, spoločnosť LIMO ŠPES vám ju takto zabalí a naservíruje. Z Ľubovnianky je vytvorená špeciálna edícia pre dámy, tzv. MISS+ . Táto edícia, okrem magnézia, obsahuje aj prírodný kremík nazývaný minerál krásy. Kremík podporuje pružnosť pokožky, rast vlasov a nechtov, čo z tejto vody robí ideálnu každodennú spoločníčku.

Druhou veľmi známou minerálnou vodou je, ako inak, Sulinka. Je to voda výnimočného zloženia, chuti a liečivých vlastností. Jej užívanie znižuje stres, podporuje pokojný spánok, dodáva vitalitu a odbúrava alkohol z krvi. Okrem toho obsahuje prírodný CO2. Tiež sa využíva pri žalúdočných a črevných kataroch a pomáha pri liečení cukrovky a dny. Túto vzácnu minerálku si nechala dovážať rakúska cisárovná Sisi a na jej blahodarne vlastnosti nedala dopustiť. Práve preto, sa stala jej patrónkou,  ktorú nájdeme vyobrazenú na samotných fľašiach. Spoločnosť Sulinka vám ju z hlbín zeme donesie až na váš stôl. 

Severný Spiš má svoju históriu písanú aj v liehovarníctve, čo potvrdzujú aj nájdené dokumenty a artefakty. Na túto tradíciu nadviazala spoločnosť Nestville Distillery  a začala sa liehovarníctvu venovať. Ich produkty nie sú známe iba na Slovensku. Ba naopak, sú známe aj v iných kútoch sveta.

Medzi ich produktami nájdete klasické destiláty, vodku, ale aj bylinkové či čokoládové likéry. Asi ich najväčšou pýchou je však jedinečná a jediná slovenská Whisky. O tom, ako prebieha proces výroby liehu a potom samotných produktov, sa môžete dozvedieť priamu u nich v expozícii Nestville Parku. 

V rámci komplexu Nestville Park sa nachádza aj pivovar s reštauráciou Nestville Taberna. Môžete ochutnať rôzne variácie piva priamo tam, no nájdete ich aj na predajných pultoch.

 

Dvihnime pomyselnú čašu a pripijme si na zdravie Severného Spiša a Pienin, ľudí tu žijúcich a jeho návštevníkov!

Aktuálne články