Stredoveká história v modernom šate – Castle Distillery.

cd

V malebnom podhradí jedného z najikonickejšich hradov na Slovensku – Hradu Ľubovňa bola objavená stredoveká pálenica. Tento dôležitý okamih potvrdil tradíciu liehovarníctva kraja severného Spiša. Na jej mieste vyrástla impozantná reštaurácia a hradná pálenica, ktorá samozrejme na tradíciu liehovarníctva nadväzuje, Castle Distillery.

Počiatky liehovarníckej tradície v podhradí siahajú už do obdobia pred rokom 1343, kedy bolo mestu Stará Ľubovňa udelené výčapné právo. Na tomto mieste do polovice 18. storočia stál drevený liehovar, v listinách spomínaný už v roku 1746. V polovici 18. storočia poľská kráľovná Mária Jozefína iniciovala celkovú prestavbu podhradia a v jej rámci bol vybudovaný na svoju dobu moderný kamenný liehovar. Stáročné liehovarnícke umenie a tradičné výrobné postupy sa dodnes uchovávajú za múrmi tejto pálenice. 

Srdcom hradnej pálenice sú medené destilačné kolóny, v ktorých prebieha riadený destilačný proces. Pestovateľská pálenica ponúka, okrem ich kvalitných destilátov, možnosť vypáliť si svoj vlastný destilát zo svojho ovocia. Krásnu atmosféru podhradia si môžete vychutnať pri nezvyčajnom jedle v priestoroch reštaurácie Castle Distillery.

Pozývame vás ochutnať jedlá, ktoré sú inšpirované chuťami hradných pánov. 

Aktuálne články