Tip na výlet – Objavte tajomstvo procesu výroby pravej slovenskej Whisky.

Nestville Distillery 7

Už to tak býva, že keď niečo dobré ochutnáme, pýtame sa, čo je za tým. Na dobré jedlo si pýtame recept. Na whisky ho asi nedostanete. Zamysleli ste však niekedy nad tým, ako vzniká? To, že zreje v sudoch vie asi každý. Chceli by ste ale vedieť viac? Dávame vám tip na nový, nezvyčajný zážitok.

Za horami a dolami, cestami a riekami v obci Hniezdne, vyrástol obdivuhodný park – Nestville Park. Predtým, ako vyrástol, tu istá rodina začala nadväzovať na tradíciu liehovarníctva na Severnom Spiši. Od prvých úspešných výrobkov sa postupne ich paleta rozširovala a zavŕšila svoju produkciu pravou slovenskou Whisky. Mimochodom, jedinou na Slovensku. História Whisky ako takej, sa datuje do konca prvého tisícročia, do oblasti medzi riekami Eufrat a Tigris.

Práve tam bol totiž objavený proces destilácie. Do Európy sa tento proces dostáva spoločne s križiackymi výpravami. V Škótsku sa Whisky začala vyrábať na prelome 12. a 13. storočia. Tá pravá slovenská je síce mladá, chuťou však výnimočná.

Nechajte sa  previesť expozíciou Nestville Distillery. Prevedú vás troma časťami: Historickou – kde sú znázornené ukážky ľudových remesiel nadväzujúcich na liehovarníctvo. Modernou – ktorá predstavuje jednu z najmodernejších rafinérii na výrobu liehu v Európe. A tradičnou – ktorá je degustačnou časťou prehliadky, v miestnosti pod ručne vyrezávaným najväčším obrazom v Európe a miestom skladov zrenia whisky. 

Na záver prehliadky navštívite podnikovú predajňu, kde si môžete zakúpiť rôzne pamätné suveníry a produkty Nestville Distillery.

Ponuka Nestville Parku tým však nekončí. Kto má rád dobré jedlo a pivko, nech jednoznačne smeruje do Taberny – remeselného pivovaru s reštauráciou. Zažije tu jedinečný kulinársky zážitok. Ochutná jedlo, ktorého príprava rastie priamo pred jeho očami. Tento zážitok je doplnený, ako inak, skvelým pivkom. Stačí si len vybrať podľa vlastných preferencií.

 

Na kávičku a dezert sa presuňte do Nestville Chocolate. Či už milujete čokoládu alebo zákusky, určite si vyberiete z bohatej ponuky. Ak máte so sebou deti, prišiel ich čas. Vy môžete sledovať výrobu čokolády a zákuskov priamo cez sklo a deti sa môžu vyšantiť na ihrisku s množstvom atrakcií.

Po takto plnohodnotne strávenom čase sa prejdite po Nestville Farm. Ponúka sa vám možnosť spoznať život zvierat zblízka. Nájdete tu známe, ale aj menej známe druhy zvierat a Horses Resort. No a vaše malé deti sa môžu vyšantiť na elektrických autíčkach.

Keď prídete v zime, nezabudnite si so sebou vziať korčule. Celá rodina sa doslova vykorčuľujete na klzisku alebo ľadovej dráhe.

 

      

 

 

 

    Áno. Toto všetko môžete zažiť na jednom mieste, v regióne severného Spiša – Pienin.

Aktuálne články